Nema više "gluhih telefona": Spasioci će ubuduće koristiti novi sistem, poznato i kako će sve izgledati na terenu

Novi sistem komunikacije/
Novi sistem komunikacije
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U Bihaću je prije nekoliko dana održana terenska vježba NICS Bihać 2024, čiji je cilj provjera sposobnosti službi zaštite i spašavanja da zajedno djeluju u spasilačkim misijama u slučaju poplava.

Bolji pregled

U njoj su učestvovali predstavnici svih nadležnih institucija i organizacionih jedinica koje učestvuju u spašavanjima, od Ministarstva sigurnosti BiH, Ministarstva odbrane, Oružanih snaga, civilnih zaštita iz oba entiteta, odjeljenja za javnu bezbjednost, kantonalne i općinske Civilne zaštite, pa sve do tima NATO-štaba u Sarajevu.

Sistem je razvijen za države zapadnog Balkana, jer velike prirodne nesreće ne poznaju granice

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Jedan od ciljeva vježbe je bio stavljanje u funkciju i testiranje NICS (Next-Generation Incident Command System), naprednog sistema za komunikaciju i koordinaciju akcija spašavanja, a koji pomaže raznim službama spašavanja i zaštite u BiH da se udruže i efikasnije bore protiv prirodnih i drugih katastrofa.

- Ovaj sistem veze može nam mnogo pomoći u budućnosti, jer prvenstveno donosi olakšanje donosiocima odluka kod prirodnih i drugih nesreća, kada treba koordinirati raspored većeg broja spasilačkih jedinica i timova na terenu. Tehnologija podrazumijeva geografski informacioni sistem i koristi open source arhitekturu za bolji pregled stanja ljudstva i materijalnih resursa na mjestima angažovanja, na kojima se mogu raditi dalje nadogradnje prema potrebama na terenu, kazao nam je Nedžad Bajraktarević, učesnik vježbe iz Federalne uprave Civilne zaštite.

image

Sa vježbe održane na Uni u Bihaću

Putem NICS sistema, tokom svake iduće nepogode, donosioci odluka koji će komandovati spašavanjima i intervencijama na terenu imaće na mapi prikaz svih jedinica koje su angažovane, spasioci će pomoću svog mobilnog uređaja biti umreženi u zajedničku bazu razmjene podataka, kako bi i vođa operacije dobijao podatke o stanju u realnom vremenu.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Tako se može efikasnije vršiti preraspored jedinica i način njihovog angažmana, na primjer, svaki telefon pravi određeni trackfing i putem njega mogu se mapirati pretraživane zone, tako da se raspolaže podacima o postojanju broja osoba na svakoj lokaciji, što ostaje u sistemu. Sistem je razvijen za države zapadnog Balkana, jer kada dođe do neke velike prirodne nesreće koja ne zna za granice, spasilački timovi brzo reaguju, a tada je potrebno da postoji i jasna operativna slika, istakao je Bajraktarević.

Izrada dokumenta

Nakon vježbe u Bihaću, direktori Federalne i kantonalnih civilnih zaštita održali su i radni sastanak, razmatrajući stanje spremnosti i koordinacije svih nivoa vlasti u sistemu zaštite i spašavanja, kao i pripreme za izradu dokumenta “Analiza spremnosti sistema zaštite i spašavanja” u sklopu Strategije razvoja Federacije BiH.