Nastoji da zakomplikuje proces: Dodiku odjednom treba prevodilac u sudnici
Još jedno ročište pred Sudom Bosne i Hercegovine u kojem se sudi predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i v. d. direktoru Službenog glasnika tog entiteta Milošu Lukiću završeno je danas. Naredno je zakazano za 13. novembar.
Zamjena svjedoka
Svjedočit će tada službenici SIPA Petar i Nikola Đukić. Trebali su i danas, međutim, odbrana je tražila da se njihovo saslušanje odgodi kako bi se mogla pripremiti. Advokati nisu bili spremni, jer je prvobitno na iste okolnosti trebao biti saslušan svjedok Siniša Soldat, također uposlenik SIPA. Međutim, Tužilaštvo BiH je tražilo zamjenu svjedoka, jer Soldat zbog bolesti ne može svjedočiti.
Advokat Goran Bubić je rekao kako “Tužilaštvo saslušava samo sebe”, podsjećajući na to da Tužilaštvo u svome radu u istrazi sarađuje sa SIPA.
Tužilaštvo je danas pokušalo izvesti dokaze replike, međutim, Dodik i odbrane su nastojali da i to zakomplikuju. Sud BiH nije sve dokaze uveo u spis zato što nisu svi bili na ćiriličnom pismu, pa je Dodik ustvrdio da ih ne razumije ni on, a ni njegov advokat, te da će tražiti i da mu dovedu prevodica u sudnicu.
Sutkinja Sena Uzunović je pojasnila da Sud optuženima i advokatima sve dostavlja na srpskom jeziku, na ćiriličnom pismu, kako su i tražili, ali da su dokazi replike Tužilaštva dostavljeni u formi i obliku u kojem ih i Tužilaštvo dobilo. Tužilac je ustvrdio da, iako je ranije dostavio dokaze, do danas nije bilo ovakve vrste prigovora. Sutkinja smatra da se i ovime nastoji odugovlačiti postupak, na šta je Dodik rekao da cilj nije odugovlačenje, ali da sutkinji jeste cilj da ubrza.
Kao dokaz replike su predstavljena tri dopisa Tužilaštva upućena OHR-u. Također je Tužilaštvo tražilo originalni primjerak Dejtonskog mirovnog sporazuma za BiH od OHR-a.
Odbrane optuženih reagovale su pri izvođenju dokaza jer, kažu, dokumente nije potpisao visoki predstavnik, nego ih je dostavila pravna služba OHR-a. Naveli su i da OHR nije potpisnik Dejtonskog mirovnog sporazuma, pa upitali zašto Tužilaštvo BiH nije tražilo primjerak Sporazuma od potpisnica.
Dodik je rekao da OHR nema ništa sa Dejtonskim sporazumom i njegovim čuvanjem, pa stoga ne ide da se od njega traži taj dokument. Sutkinja Uzunović je kazala da je Dodikova argumentacija priličnija za završnu riječ i da će dokaze cijeniti tek kada svi izvedu svoje. Reagovala je sutkinja i kada je Dodik izjavio da Tužilaštvo manipuliše, smatrajući to neprimjerenim. Upozorila je i ometače iz publike da će ih udaljiti, jer je držanje reda u sudnici njena obaveza, a ne samovolja.
- Oni koji guraju ovu priču ne samo da su politički motivisani već su potpuno pravno nepismeni. Pravno gledano, presuda može biti samo oslobađajuća ili proces može biti prekinut, a politički gledano mogu da odluče drugačije. Svaka druga odluka osim one da je ovo pravno ništavan i nedozvoljen proces i da nema elemenata za odgovornost, bila bi politička, ponovio je Dodik, uvjeren u oslobađajuću presudu.
Malo ćemo razmisliti
Članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović ponovila je po ko zna koji put da je proces protiv Dodika politički montiran i da je pravosuđe samo forma kroz koju se treba provući određena politička odluka.
- Oni misle da ćemo ćutati na montiranu osuđujuću presudu. Nećemo, mi ćemo imati svoj put. Mi iz RS-a treba da razmislimo da li nam ovakva BiH, ovakav sud i ovakvo tužilaštvo trebaju i kako dalje da se ponašamo i postavimo, poručio je Radovan Višković, predsjednik Vlade RS-a.