Najkritičnije pitanje za bh. pravosuđe u ovom trenutku: Organizirani kriminal je zlo stoljeća
Osmi pravosudni forum za Bosnu i Hercegovinu, koji zajednički organizuju Ustavni sud BiH i AIRE Centar u saradnji sa Visokim sudskim i tužilačkim vijećem BiH, te uz podršku vlade Ujedinjenog Kraljevstva, održan je danas.
Više od 70 učesnika/ca - predsjednika/ca pravosudnih institucija, sudija/tkinja, tužitelja/ki i advokata/ica, te najviših pravosudnih institucija iz BiH i Evrope, kao i predstavnici/e ministarstava i drugih relevantnih institucija, međunarodnih organizacija i civilnog društva, zajedničkim snagama je tražilo rješenje za izazove sa kojima se suočava pravosuđe. Fokus je stavljen na ulogu najviših sudova i Ustavnog suda BiH u harmonizaciji sudske prakse, u procesuiranju predmeta organiziranog kriminala i korupcije.
Unapređenje prakse
- Čini mi se da je Forum dobra ilustracija onoga što želimo da postignemo. Sa jedne strane želimo da govorimo o onim pitanjima koja su najkritičnija za pravosuđe u ovom momentu, a to je procesuiranje predmeta koji su bazirani na dokazima koji su pribavljeni putem kriptiranih aplikacija, istakla je Biljana Braithwaite, direktorica Programa za Zapadni Balkan AIRE Centra.
A osim rasprave o aktualnim izazovima, naglasila je Braithwaite, nastoje predvidjeti i one buduće, te zajednički razvijati stručan i ujedinjen odgovor. Seada Palavrić, predsjednica Ustavnog suda BiH, istakla je neophodnost procesuiranja predmeta organiziranog kriminala a da se pri tome osigura poštovanje najvišeg nivoa međunarodno priznatih ljudskih prava i sloboda.
- Ne smijemo u procesuiranju napraviti niti jednu jedinu grešku u koracima, upozorila je Palavrićeva i dodala da su, zahvaljujući prijateljima, na najboljem putu da prevladaju zlo stoljeća.
Halil Lagumdžija, predsjednik VSTV-a BiH, istakao je da je borba protiv organiziranog kriminala već godinama glavna tema.
Nedovoljni rezultati
- Nemamo adekvatan odgovor u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije. Napravljeni su određeni pomaci, ali rezultata, dovoljno dobrih, još nema, ocijenio je Lagumdžija.
Julian Reilly, ambasador UK-a u BiH, istakao je da najveći značaj Foruma leži u doprinosu usaglašavanju sudske prakse, posebno kada je riječ o predmetima organiziranog kriminala i korupcije. Forumu je prisustvovao i Michael Hopmeier, sudija Southwark Crown suda u Londonu, koji je govorio o međunarodnom aspektu borbe protiv organizovanog kriminala, korupcije i pranja novca.