Na nivou BiH (još) nema jednokratne pomoći: Sindikati se žale, predstavnici vlasti ne odgovaraju

Konvertibilne marke/
U FBiH je novčanu pomoću isplatio veliki broj poslodavaca
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Rukovodstvo tri sindikata na državnom nivou - Samostalni sindikat državnih službenika i zaposlenika u institucijama BiH, Savez sindikata policijskih organa i Sindikat Uprave za indirektno oporezivanje uputili su urgenciju predsjedavajućoj Vijeća ministara BiH Borjani Krišto za isplatu jednokratne novčane pomoći uposlenim u institucijama BiH.

Stalna poskupljenja

Državnu vlast su pozvali da iznađe mogućnost i iz sredstava rezerve ili da im na drugi način isplati pomoć, kako navode, zbog teškog materijalnog položaja uzrokovanog stalnim poskupljenjima.

Iz sindikata podsjećaju da je ova pomoć već realizirana za službenike na entitetskom nivou, uposlene u kantonalnim i federalnim institucijama koji, kako ističu, imaju veće plaće i ostala primanja u odnosu na uposlene u državnim institucijama.

Ana Mrnjavac, predsjednica Sindikata Uprave za indirektno oporezivanje (UIO), u izjavi za naš list podsjeća da je u FBiH donesena odluka o isplati pomoći, najprije Uredba koja je važila do 30. juna, potom je donesena nova koja je na snazi do kraja godine i kojom je data mogućnost isplate 2.768 KM, a s ciljem prevladavanja inflatornog jaza.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

image

Ana Mrnjavac: Sve oči uposlenika uprte su u kolektivni ugovor

- Rekla bih da je kod nas nekako sve zamrznuto, bez ikakvih uvećanja, od osnovice za plaće preko drugih primanja, i smatramo nužnim da poslodavac iznađe mogućnost za isplatu pomoći i za ovu kategoriju. Znajući u kojem pravcu sve to ide i kakve su procedure, namjera nam je da predstavnike vlasti lično kontaktiramo i zatražimo sastanak, da vidimo šta možemo napraviti. I ranije smo uputili zahtjev na koji nije bilo odgovora, a sada smo uputili urgenciju i iskreno ne očekujemo odgovor, ali se nadamo da ćemo uspjeti iskoordinirati sastanak i doći do konkretnijih informacija. Da budem iskrena, sva sindikalna borba dugo traje. Mukotrpna je i iznalazimo na sve načine mogućnost da se izborimo za svoj materijalni status, naglašava Mrnjavac.

Ističe da su oči uposlenika u državnim institucijama uprte u kolektivni ugovor i da su na dobrom putu da se to završi.

- Završen je nacrt kolektivnog ugovora. Vijeće ministara je u pregovarački tim imenovalo svoje predstavnike, a i mi smo u ime sindikata sudjelovali u tom procesu. Nacrt je prošao odgovarajuće provjere u Uredu za zakonodavstvo, Ministarstvu finansija i Ministarstvu pravde. Očekujemo da se usvoji na Vijeću ministara kako bismo krenuli sa njegovom provedbom. Mislim da bismo u kolektivnom ugovoru riješili osnovicu za plaću, u smislu da ona prati inflaciju, a ne da fiksno bude određen njen iznos. Na inicijativu sindikata osnovica je uvećana na 631 KM, ali opet sve na koncu zavisi od usvajanja budžeta. Tek kad se naprave finansijske procjene, uspostavi fiskalni okvir i nakon usvajanja budžeta možemo očekivati povećanje osnovice. Kolektivni ugovor bi predviđao da se rastom troškova života povećava osnovica, što bi nam mnogo olakšalo ovu borbu i ne bismo više morali pojedinačno djelovati iz godine u godinu, zaključuje Mrnjavac.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ažuriranje podataka

Hoće li uposlenicima u državnim institucijama biti isplaćena jednokratna novčana pomoć, pitali smo Srđana Amidžića, ministra finansija i trezora BiH, ali odgovor nismo dobili.

U međuvremenu, u Poreznu upravu FBiH svakodnevno pristižu podaci o poslodavcima koji su isplatili neoporezivu pomoć, kao i broj radnika koji su je dobili. Najveći broj poslodavaca - njih 2.020 je pomoć isplatio u augustu, od čega je 13 budžetskih korisnika, 18 javnih poduzeća, te 1.989 ostalih poreznih obveznika.