Moramo znati kako pomoći žrtvama trgovine ljudima
U aprilu 2024. godine, policijska operacija u Banjoj Luci razotkrila je opasnu mrežu trgovaca ljudima. U pretresu iznajmljenog stana uhapšene su dvije osobe pod sumnjom na međunarodno vrbovanje i navođenje na prostituciju. Otkrivene su i zbrinute dvije žrtve, strane državljanke, koje su bile iskorištavane za pružanje seksualnih usluga.
Ova koordinirana operacija, predvođena Tužilaštvom Bosne i Hercegovine, uz učešće Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske i Obavještajno-sigurnosne agencije BiH, te uz podršku međunarodnih partnera EUROPOL-a, EUROJUST-a i INTERPOL-a, razotkrila je dobro organiziranu grupu za trgovinu ljudima na području Evropske unije koja je vrbovala žrtve izvan EU radi seksualnog iskorištavanja.
Počinioci su nelegalne usluge uglavnom nudili preko interneta, potvrđujući rastuću ulogu novih tehnologija u zločinima trgovine ljudima.
Uvezivanje i razmjena
Prvi korak u lancu koji je doveo do ove značajne policijske operacije napravio je tužilac Tužilaštva BiH Ahmed Mešić pripremajući izlaganje za okrugli sto Vijeća Evrope o trgovini ljudima posredstvom interneta i novih tehnologija. U svom istraživanju otkrio je i dokumentirao stranice koje nude eskort-usluge. Na samom okruglom stolu, uspostavio je suradnju sa stručnjakom za internetski kriminal pri MUP-u Republike Srpske, te je krenula konkretizacija istražnih radnji.
Zahvaljujući novostečenim saznanjima o sprečavanju trgovine ljudima u digitalnoj sferi, nadležni organi su brzo izvršili uviđaj sporne stranice, uz privremeno zamrzavanje i očuvanje sadržaja kao dokaznog materijala. Sve je ovo zadalo značajan udarac organiziranoj mreži trgovaca ljudima i doprinijelo aprilskoj operaciji u kojoj su spašene dvije žrtve.
Širenje znanja
Danas će 14 stručnjaka iz agencija za provođenje zakona i inspektorata rada zvanično dobiti certifikate Vijeća Evrope kojim se osposobljavaju za samostalno obučavanje svojih kolega i kolegica za suzbijanje trgovine ljudima, s posebnim fokusom na radnu eksploataciju.
Dodjela certifikata obilježava i završnicu dvogodišnjeg projekta Vijeća Evrope u Bosni i Hercegovini na jačanju institucionalne akcije protiv trgovine ljudima. U okviru ovog projekta, organiziran je niz obuka i radionica, uključujući i okrugli sto koji je doveo do uspješne suradnje i operacije u Banjoj Luci. Pružena je i stručna podrška u izradi strategije BiH za borbu protiv trgovine ljudima 2024-2027. Novocertificirani stručnjaci već su imali priliku samostalno voditi obuke u četiri grada širom BiH.
Posebno je važno istaknuti učešće udruženja Novi početak, budući da se radi o jedinoj nevladinoj organizaciji u BiH koja okuplja preživjele žrtve trgovine ljudima. Predvođeno Markom Tamindžijom i Seudinom Zoletićem, preživjelim žrtvama radne eksploatacije u Azerbejdžanu, ovo udruženje je realiziralo više javnih događaja i ponudilo lične perspektive žrtava u kreiranju politika i strategija.
Široka saradnja
Prema službenim podacima institucija BiH, većina žrtava trgovine ljudima su žene i djeca. Prednjači prisilno prosjačenje, a prisutni su i prisilna prostitucija, seksualno i radno iskorištavanje, prisilni brakovi, te prisiljavanje na činjenje krivičnih djela. Suprotstavljanje ovom kompleksnom problemu podrazumijeva interdisciplinaran pristup i širok opseg domaće i međunarodne saradnje.
Certificirana voditeljica obuke Daliborka Kalabić (MUP Republike Srpske) naglašava da se borba protiv trgovine ljudima zasniva na više komponenti: prevencija, zaštita i pomoć žrtvama, krivično gonjenje počinilaca, te partnerstvo sa svim akterima. “Najvažnije je multidisciplinarnim i multisektorskim pristupom učiniti sve na prevenciji trgovine ljudima. Međutim, kada je krivično djelo počinjeno, prioritet postaje pružanje pomoći žrtvama”, kaže Kalabić, ističući važnost pravovremenog i brzog djelovanja kako bi se eliminirala kultura nekažnjavanja.
“Trgovina ljudima je fenomen koji konstantno poprima nove oblike, kao i nove načine izvršenja krivičnog djela. Osnovni izazov je ostati u toku sa novim trendovima i biti ih u stanju prepoznati”, kaže certificirani voditelj obuke Edin Manjo (MUP Bosanskopodrinjskog kantona).
U tom smislu, vrlo je bitno osposobljavanje policijskih službenika i drugih aktera u borbi protiv trgovine ljudima.
Mešić dodaje da cjelokupni pristup treba biti orijentisan ka žrtvi radi sprečavanja retraumatizacije, ali i osiguranja naknade štete u krivičnom postupku.
“Doprinos svih aktera, uključujući i vlastiti, bit će dalje unapređenje postupanja prema žrtvama trgovine ljudima, a uz primjenu naučenih praksi i iskustva stečenog kroz projekat Vijeća Evrope”, dodao je.
Angažman cijelog društva
Sve troje stručnjaka ističu značaj informiranja, edukacije i uključivanja nevladinog sektora, kao i šire javnosti. Nevladine organizacije imaju posebno značajnu ulogu u pružanju pomoći žrtvama, vođenju sigurnih kuća i pružanju besplatne pravne pomoći. Njihove se informacije također koriste u kreiranju strategija i monitoring izvještaja.
“Smatram da se BiH trenutno u najvećoj mjeri suočava sa izazovima otkrivanja potencijalnih žrtava te pružanja pomoći i zaštite, dok su, po mom mišljenju, ostali segmenti na zadovoljavajućem nivou”, zaključuje Manjo.
“Najbolji mehanizam za efikasno suprotstavljanje ovom problemu je uspostavljanje pune koordinacije i partnerskog odnosa između državnih institucija, organizacija civilnog društva i međunarodnih organizacija, a sve kako bi referalni mehanizam što bolje i efikasnije odgovorio na sve izazove, počevši od identifikacije žrtava, pa sve do njihove potpune reintegracije u društvo”, smatra Stanislava Tanić, šefica Ureda za borbu protiv trgovine ljudima pri Ministarstvu sigurnosti Bosne i Hercegovine.
Put ka osnaživanju žrtava trgovine ljudima je kroz njihov pristup pravdi i pravnim lijekovima, kao i naknada za štetu koju su pretrpjeli, stoga će Vijeće Evrope nastaviti usmjeravati napore u tom pravcu.
Dvogodišnji projekat Vijeća Evrope “Jačanje akcije protiv trgovine ljudima u Bosni i Hercegovini” finansiran je dobrovoljnim prilozima u okviru Akcionog plana za BiH, za period 2022-2025, s ciljem pružanja političkih i zakonodavnih savjeta, te tehničke podrške nadležnim organima oslanjajući se na preporuke Ekspertske grupe Vijeća Evrope za borbu protiv trgovine ljudima (GRETA).
Ured Vijeća Evrope u Sarajevu