Moldavci (ipak) žele u EU? Predsjednica osudila ruski uticaj za tijesan rezultat na referendumu
Na neobavezujućem referendumu o pristupanju Evropskoj uniji održanom jučer Moldavci su odabrali evropsku budućnost. Činilo se kako će ruska kampanja presuditi u glasanju o tome treba li Moldavija promijeniti ustav i posvetiti se pridruživanju EU, ali u posljednjih nekoliko sati došlo je do zaokreta koji za sada djeluje obećavajuće.
Naime, rezultat je i dalje prilično izjednačen, ali proevrospki tabor vodi sa 744 glasova razlike. Očekuje se, prenosi Index.hr, da će se razlika povećati u korist opcije "za" jer je preostalo prebrojavanje glasova iz inostranstva, koji su uglavnom proevrospki.
Jutros je u jednom trenutku razlika bila tek 79 glasova u korist proevropske opcije na oko milion i po glasova na referendumu.
Neočekivano
To je rezultat koji je malo ko očekivao jer je nekoliko nedavnih anketa govorilo da će opcija za ulazak u EU sigurno pobijediti. Aktualna proevropska predsjednica Maia Sandu ranije je osudila tijesan rezultat kao posljedicu stranog uplitanja u moldavsku politiku.
Rekla je da je to "napad bez presedana na demokratiju", misleći na raširene tvrdnje da je Rusija plaćala ljudima da glasaju na određen način, što Moskva negira.
- Kriminalne skupine, djelujući u dogovoru sa stranim silama, neprijateljskim prema našim nacionalnim interesima, napale su našu zemlju desecima miliona eura, lažima i propagandom kako bi zarobile našu zemlju u neizvjesnosti i nestabilnosti, rekla je evropski orijentisana predsjednica novinarima u Kišinjevu, prenosi AFP.
"Kupljeno oko 300.000 glasova"
Nekoliko nedavnih ispitivanja pokazivalo je da je 63 posto građana za evropsku orijentaciju zemlje. Kako prenosi BBC, referirajući se na raširene optužbe o kupovini glasova, iza čega navodno stoji Rusija, Sandu je također kazala da njena vlada ima "jasne dokaze" da je kupljeno 300.000 glasova, što je nazvala prevarom bez presedana.
- Čekamo konačne (izborne) rezultate i odgovorit ćemo snažnim odlukama, navela je Sandu.
Kremlj je odbacio optužbe o kupovini glasova.
Predsjedničk izbori
Sandu je bila prva u prvom izbornom krugu, ali s mnogo manjom razlikom od očekivane - 41% glasova - pa će se sada suočiti s teškim drugim krugom početkom novembra, u kojem će se njeni protivnici vjerojatno ujediniti protiv nje.
Drugi je Aleksandr Stoianoglo, kojeg podupiru proruska Stranka socijalista, koji je dobio skoro 30 posto, više nego što se očekivalo. Ako ostali kandidati podrže Stoianogla prije drugog kruga, Sandu bi se mogla izložiti stvarnom riziku da ne bude ponovno izabrana.
Moldavsko ministarstvo vanjskih poslova saopćilo je da se glasanje moralo produžiti u Moskvi te na dva izborna mjesta u Rumuniji i jednom u Francuskoj zbog velikog broja birača. Na birališta se odazvalo 51 posto birača do njihovog zatvaranja u 21 sat, pa je na temelju toga referendum valjan.
Ovi su izbori ključni testovi za zemlju, koja se suočava s izborom između nastavljanja članstva u EU ili održavanja bliskih veza s Rusijom.
Pregovori s EU
Moldavija je trenutno u pregovorima s EU o članstvu. Pristupni pregovori nastavit će se unatoč ishodu referenduma jer nije bio pravno obvezujući. Glasanje je, međutim, trebalo taj proces učiniti nepovratnim. Umjesto toga, sada se osjeća kolebanje.
U izbornom stožeru Sandu sinoć je vladalo veliko nezadovoljstvo, a jedan od njezinih savjetnika opisao je dotadašnji rezultat kao neočekivan. Sandu, koja je njegovala bliske veze sa susjedima Moldavije u EU, vodila je proevropsku kampanju. Prethodno je rekla da će glasanje pomaknuti budućnost Moldavije za "mnoge decenije unaprijed".