Moć i novac u rukama bahatih prevaranata

Northwestern protesti/Damir Deljo

Ukoliko niko ne natoči azot u spremnike, bit će uništeno oko 500 bioloških materijala/Damir Deljo

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Koliko je važno imati moć u rukama, pogotovo onu na federalnom nivou, pokazuje i slučaj Northwestern Medical Centra, koji je očiti primjer zloupotrebe vlasti i budžetskih sredstava preko leđa poštenog naroda. Ni nakon osam mjeseci traženja, korisnici ove klinike za vantjelesnu oplodnju nisu dobili pristup svom biološkom materijalu, kao ni odgovor kada će se to desiti. Trenutna situacije je takva da bi pitanje da li će se uopće desiti bilo prikladnije.

Bahatost na djelu

- Oko 500 embriona i ostalog biološkog materijala, koji uključuje spolne ćelije i tkiva, od polovine oktobra prošle godine ostalo je zarobljeno u zatvorenoj klinici Northwestern Medical Centra i bez ikakvog stručnog nadzora, podsjetila je Alma Kovačević, jedna od pacijentica, i naglasila da su na proteste u petak izašli kako bi javnost saznala da Federalno ministarstvo zdravstva, na čijem čelu je ministar Nediljko Rimac i u okviru kojeg je imenovana komisija, u proteklih osam i pol mjeseci ignoriše sve zahtjeve pacijenata.

Ministarstvo se nije udostojilo odgovoriti ni na upite iz Transparency Internationala, a nakon protesta i medijskog prozivanja ograđuju se od svega.

Iz Federalnog ministarstva zdravstva u petak poručuju da oni nisu zdravstvena ustanova niti pravno lice ovlašteno za nabavu, čuvanje ili rukovanje medicinskim plinovima. Istaknuli su da su isključivo organ uprave, a ne zdravstvena ustanova niti inspekcijsko tijelo, zbog čega ne mogu provoditi stručne radnje čuvanja biološkog materijala niti preuzimati poslove koji su zakonom povjereni drugim institucijama. Pojasnili da su i da utvrđivanje statusa zdravstvene ustanove, zakonitosti njenog rada, stanja pohranjenog biološkog materijala i poduzimanje mjera prema neovlaštenim ustanovama je u isključivoj nadležnosti federalne zdravstvene inspekcije, te da je Ministarstvo nadležnim inspekcijskim tijelima kontinuirano stajalo na raspolaganju u okviru svojih zakonskih ovlaštenja.

Odgovornost i empatija

- Sve ovo vrijeme o embrionima se brinuo federalni inspektor Ministarstva zdravstva i to samoinicijativno, jer suosjeća sa tragedijom pacijenata, međutim, taj čovjek je od 19. 6. u penziji i više nema pristup klinici, navela je Fatima Gavrankapetanović Smailbegović, ljekar specijalista ginekologije i akušerstva, i poručila na protestima da, ukoliko se hitno azot ne dospe, materijali će biti trajno uništeni.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Podsjećamo, moć nadležnih u ovom slučaju ogledala se u tome da su dopustili klinici koja nije ni ispunjavala sve uslove da bude dio projekta za potpomognutu oplodnju koju finansira ZZOFBiH, prebacili im novac, a potom su svi nestali.

- Postupak vantjelesne oplodnje puno košta, a ZZOFBiH jedan dio tih postupaka refundira tako da je novac išao, kao i u sve ostale poliklinike, i u tu kliniku, ukazala je na važan detalj dr. Smailbegović.Tanja Cerić