Marinko Čavara: Napadi na partnere ne vode do dogovora

Marinko Čavara/
Marinko Čavara: Ne dobivam plaću, supruga radi
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Koalicijski partneri susreli su se u Sarajevu, sastanak je trajao tri sata nakon kojeg su se razišli zbog zime. Dan poslije svi su se odmrzli i grijanje u zgradi državnih institucija radi, kaže Marinko Čavara, zamjenik predsjedatelja Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine i član Predsjedništva HDZ-a BiH.

Od marta, kada smo dobili zeleno svjetlo za početak pregovora sa Evropskom unijom, kao da se sve zamrzlo ili pregrijalo.

Ambicija HDZ-a

- Kada sam predsjedao od 1. 8. 2023. do 1. 4. 2024. godine, tada smo usvojili 13 reformskih zakona. Kvalitetan dogovor može napraviti veliki iskorak i napravili smo ga. S druge strane, ne možemo svaki dan ispaljivati ili napadati partnere u vlasti, a onda sutra reći hajde da se dogovorimo, kaže Čavara i dodaje da njegova stranka nije sama kreator ukupnog političkog stanja u BiH.

Potom se dotakao i visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta, govoreći da on nikome u BiH ne odgovara.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Ima ovlasti kao najveći tiranin. Onda je jasno da on ima dio odgovornosti za ovo stanje koje imamo. Odgovornost snose i oni koji imaju velike ovlasti bez ikakve odgovornosti, ističe Čavara i spinom unitarista naziva informaciju da je visoki predstavnik sklon HDZ-u.

To objašnjava ovako: “Da je to istina, pitanje legitimnog predstavljanja Hrvata BiH bi bilo riješeno”. I time se ponovno vraćamo na Izborni zakon BiH i ambiciju HDZ-a da ga promijeni.

- To jeste ambicija HDZ-a, ali to je i odluka Ustavnog suda. Ustavni sud Bosne i Hercegovine je odlučio da je natkrovljujuće načelo legitimno predstavljanje konstitutivnih naroda i to možete vidjeti svugdje. Kada se traži legitimno predstavljanje, onda se to spinuje, kaže se HDZ želi da bude to i to. HDZ dobija više od 80 posto glasova hrvatskog biračkog tijela. To je zato što hrvatski narod smatra da je ugroženo legitimno predstavljanje. To nema nigdje osim možda u Sjevernoj Koreji da jedna stranka dobije toliko glasova biračkog tijela, kaže Čavara i dodaje da bi rješenje bilo i da se članovi Predsjedništva BiH biraju u Parlamentu.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kada sam 2017. godine izbjegao ubistvo na autocesti koje je trebalo biti prometna nesreća, onda su našli model da završim na crnoj listi SAD-a

Kada bi se i ostali mogli nadati da će dobiti svog člana Predsjedništva, jer presuda Sejdić-Finci nikad nije provedena, a danas su mnoge druge presude postale odjednom važnije od te?

- Ono što je specifičnost BiH su jasno definirana prava konstitutivnih naroda, prava svakog građana i prava ostalih koji se ne izjašnjavaju kao pripadnici konstitutivnih naroda. Nema ostalih kao nacionalne skupine. Mi smo nudili rješenje na nizu sastanaka, posebno u Neumu, govori Čavara.

Milorad Dodik insistira da u Ustavnom sudu BiH više ne budu međunarodne strane sudije, iz HDZ-a se slažu i smatraju da samostalnost i neovisnost znači da kroz demokratske procese svi narodi i građani upravljaju tom državom.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Dok god imamo visokog predstavnika, dok imamo strance, ne možemo težiti ka evropskim integracijama. Kako će država biti članica EU kada ima suce u Ustavnom sudu koji ne razumiju naš ustavnopravni poredak, pita Čavara.

Da bi OHR otišao iz Bosne i Hercegovine, potrebno je ispuniti pet ciljeva i dva uvjeta (5+2), koji se ne ispunjavaju. Čavara se slaže da je u tome Dodik najveća prepreka.

Marinko Čavara govorio je o HDZ-ovim partnerima, dogovaranju, ali i o crnoj listi

 

Gost ovosedmične epizode podcasta "Direktno sa Vildanom Selimbegović" bio je dopredsjedavajući državnog Parlamenta Marinko Čavara. Prisjetio se pregovora u Neumu, te poručio da Dragan Čović nije odustao od Neuma, nego se nije mogao dogovoriti.

- Bakir Izetbegović je rekao da je on glumio da se dogovara, u suštini nije želio da se dogovori, jer mu nije odgovaralo da se implementira Mostarski sporazum, u kojem je prva tačka bila da se održe izbori u Mostaru po pravilima koja su dogovorena. Druga tačka tog sporazuma je bilo legitimno predstavljanje konstitutivnih naroda u BiH i u Berlinskom procesu i u Mostarskom sporazumu. To je sve prihvaćeno, no onda im kasnije kaže: "Pa, nisam ja baš tako mislio." E, s takvim partnerima je teško graditi vlast i budućnost, ističe Čavara.

Drugi HDZ-ov partner Milorad Dodik insistira da u Ustavnom sudu BiH više ne bude stranih sudija. HDZBiH slično razmišlja.

- Samostalnost i neovisnost naše države znači da kroz demokratske procese svi narodi i građani upravljaju tom državom i dok imamo visokog predstavnika i strance, ne možemo težiti evropskim integracijama, kaže Čavara.

- Od ova dva uvjeta jedan je interesantan, a to je procjena Vijeća za implementaciju mira kako su stečeni uvjeti da se ugasi funkcija visokog predstavnika. To znači da ja donesem sam odluku da gubim mandat koji je izuzetno dobro plaćen. Ustavni sud donese pravilo da sudac koji ima 70 godina ne prestaje da bude sudac, a u Ustavu BiH jasno piše - sudac Ustavnog suda je do 70 godina. Druga odluka je da se bez sudaca bilo kojeg je konstitutivnog naroda mogu donositi odluke, što ranije nije bilo moguće. Ako nešto piše u Ustavu, tu odredbu samo može promijeniti izmjena i dopuna Ustava. Ne možemo mi govoriti da smo mi za BiH, a gdje god stignemo, gdje god nam odgovara, kršimo ono što čini ustavnopravni poredak, kaže Čavara aludirajući na SDA.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Koalicija se nije sastala od marta, srela se u Mostaru, pa sad u Sarajevu, ali nikada nisu prestali redovni sastanci HDZ-a BiH i SNSD-a.

image

Čavara u studiju sa Vildanom Selimbegović: Unatoč problemima, premijer Nikšić i Vlada rade

- U BiH legitimno predstavljanje konstitutivnih naroda jasno zagovaraju HDZBiH, stranke Hrvatskog narodnog sabora i sve srpske stranke Republike Srpske. Dok stranke koje imaju većinsko bošnjačko članstvo zagovaraju građansko načelo, napominje Čavara.

I HDZBiH i SDA su jako dugo bili dobri partneri, do perioda od osam godina istog mandata.

- Druge četiri godine su bile problem iz razloga što je SDA željela prikazati kako ništa ne funkcionira, da HDZ blokira, a u suštini oni su željeli zaobići sva mjesta gdje su Hrvati mogli sudjelovati u odlučivanju. Formiranje izvršne vlasti u FBiH počinje od izbora predsjednika i dopredsjednika FBiH, a oni onda predlažu vladu. Tako da sam ja izabran samo jednom, a obnašao sam dva mandata. U drugom mandatu, za koji nisam bio izabran, nisam bio legitiman da predložim novu vladu. I onda je bilo zgodno napraviti spin da se izbjegnu razgovori o promjeni Izbornog zakona. Oni (SDA) nikad nisu predložili ni da zamijenimo one ministre koji su umrli, kaže Čavara i dodaje da danas FBiH teško funkcionira, ali da unatoč svim problemima, premijer Nermin Nikšić i Vlada rade.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Vojin Mijatović, dopremijer Vlade FBiH, najavio je da su HDZ i trojka približili stavove o južnoj interkonekciji.

Dok god članovi HDZ-a BiH žele za predsjednika Dragana Čovića, on će to biti ukoliko i on to bude želio. Nadam se da se neće još umoriti

- Taj proces blokiraju oni koji ne žele da se proces ubrza. Ako Hrvatska ulaže značajna sredstva da dostavi do BiH gas kroz područja u kojima dominantno žive Hrvati, onda ne znam u čemu je problem da bude poduzeće koje je u vlasništvu FBiH i koje će biti zaduženo za distribuciju plina i za izvođenje svih radova, kazao je Čavara, obrazlažući tu potrebu riječima da zbog niza afera koje je BH Gas napravio i gdje je jednonacionalna upravljačka struktura u HDZ-u žele novu firmu.

Još jedna firma u kojoj postoje problemi je Federalna televizija.

Nisam gangster

- FTV je problem više od 15 godina. U tih 15 godina nemamo upravnog odbora. Primjenjivali su statut, koji nije sukladno zakonu prošao proceduru, i dobili su saglasnost federalnog Parlamenta. Došli smo u situaciju da je prestao mandat svim članovima UO. SDA je imala potpuno kontrolu i ima i sada na FTV-u, govori Čavara, podsjećajući da iz SDA nikada nisu prihvatili nijedno rješenje za grb i zastavu FBiH.

Čavara je dao 40.000 KM pomoći građanima iz poplavljenih područja, a kako je na crnoj listi SAD-a, platu ne može primati na svoj bankovni račun.

- Ne dobivam plaću, supruga radi, nije se sve potrošilo što se prije zaradilo. Novac je manji problem, koliki je problem to što je to kršenje vašeg temeljnog ljudskog prava. Ja sam štitio ustavnopravni poredak BiH, prvenstveno FBiH. To je jako ružan osjećaj, da vam neko stavi etiketu - crna lista. Kao da sam najveći gangster. Onaj koji je pucao po Ambasadi SAD-a sa automatskom puškom pola sata nije na crnoj listi, ima račun u banci, a za mene koji nisam ništa napravio neko kaže: “E, ti mi se ne dopadaš, tebe ću na crnu listu staviti”.