Liječenje teško oboljelih pacijenata: Finansiranje Fonda solidarnosti FBiH traži izmjenu zakona

rijetke bolesti apoteke/
Zakon ne prepoznaje rijetke bolesti pa pacijenti sami kupuju lijekove
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Finansiranje Fonda solidarnosti u Federaciji Bosne i Hercegovine za liječenje teško oboljelih pacijenata dugogodišnji je problem koji se ne rješava posljednjih 20 godina. Vlada FBiH, ali i prethodne vlade Fondu duguju, kako je nedavno kazao i federalni ministar zdravstva dr. Nediljko Rimac, čak 1,5 milijardi KM.

Državni nivo

Ipak, ministar Rimac je na posljednjoj pres-konferenciji u Sarajevu još jednom podsjetio koji bi to mogli biti izvori finansiranja pomenutog fonda, kako bi se smanjile liste čekanja u FBiH.

- Aktivnostima koje smo mi preduzeli, da se dio sredstava, koji se uzme od PDV-a, vrati, ne bismo imali ovolike liste čekanja. Inicijativa je otišla, ali je to opet na državnom nivou. Nastojimo na sve moguće načine, od PDV-a, akciza na alkohol i duhanske proizvode, prebaciti u Fond solidarnosti. Ali to su strašni lobiji i mi se osjećamo nemoćni, kazao je tada ministar Rimac.

Pominje i prijedloge da se od oduzete imovine od kriminalnih radnji te od igara na sreću dio sredstava uplaćuje u Fond solidarnosti FBiH.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kada govorimo o izdvajanjima od PDV-a, akciza, markica na gorivo putem Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine iz kojih se može finansirati Fond solidarnosti, Ratko Kovačević, načelnik Odjeljenja za komunikacije i međunarodnu saradnju UIOBiH, u izjavi za Oslobođenje podsjeća da nakon što se prikupe navedeni prihodi, tu prestaje nadležnost Uprave za indirektno oporezivanje BiH, odnosno dalja raspodjela tih prihoda. Sredstva koja po ovom osnovu pripadaju Federaciji dalje raspodjeljuje Ministarstvo finansija FBiH.

- Ne postoji u ovom trenutku bilo kakav zakonski osnov da bi se negdje posebno prikupljala sredstva po osnovu akciza na neke vrste proizvoda i dijelila bilo kome drugom, osim na način da idu resornim entitetskim ministarstvima financija i nadležnoj službi za financije Brčko distrikta, naglašava Kovačević, dodajući da ukoliko bi se htjelo raditi da se sredstva posebno izdvoje, neophodna je izmjena zakonskih odredbi.

image

Ratko Kovačević: Sredstva odlaze entitetskim ministarstvima finansija

- Ukoliko bi takva sredstva trebalo da se izdvoje posebno, na neki poseban podračun, tu bi trebalo izvršiti izmjenu nekoliko zakonskih propisa. Od zakona o akcizama, zakona o uplatama na jedinstveni račun i o raspodjeli prihoda i tako dalje, vjerovatno i nekakve podzakonske akte, kako bi se takvo nešto provelo u djelo, naglašava Kovačević.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Naš sagovornik podsjeća da je za izmjenu zakonskih propisa prvo nadležan Upravni odbor UIO, nakon toga Savjet ministara BiH i poslije toga Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine, što je opsežna i duga procedura bez koje sve rečeno nije moguće.

I prijedlog poslanice Demokratske fronte u Parlamentu Federacije BiH Alme Kratine za rješavanje dugogodišnjeg problema finansiranja Fonda solidarnosti FBiH je sadržan u inicijativi za izmjene i dopune Zakona o pripadnosti javnih prihoda u Federaciji BiH koja je poslana u hitnu proceduru.

- O inicijativi se izjašnjavao Dom na prošloj sjednici i zastupnici parlamentarne većine su je odbili, a ja ovo rješenje smatram najboljim, kaže Kratina i najavljuje da će prijedlog pokušati ponovo u ime Kluba DF-a ponuditi federalnim parlamentarcima.

image

Alma Kratina: Inicijativu ćemo ponovo pokrenuti u Parlamentu

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kratina u inicijativi podsjeća da Vlada FBiH nije budžetirala niti izdvajala potrebna sredstva za finansiranje Fonda solidarnosti FBiH u skladu sa Zakonom o zdravstvenom osiguranju Federacije BiH, koji definira da će se iz budžeta izdvajati isti iznos sredstava koji je prikupljen kroz doprinose za zdravstveno osiguranje. Kako je potvrđeno i izvještajima Ureda glavnog revizora FBiH, iz budžeta je prethodnih godina izdvajano manje od 20 posto od zakonom propisanog iznosa.

- U skladu sa tim neophodno je zakonski regulisati ovu oblast, a kako bi se osigurao kontinuiran izvor prihoda Fonda solidarnosti FBiH umjesto da o izdvajanjima odlučuje Vlada na godišnjem nivou. S obzirom na hitnost i duge liste čekanja, te neizmirivanje obaveza prema pacijentima kojima je odobreno korištenje sredstava Fonda solidarnosti, iniciraćemo da se prijedlog ponovo uputi, naglasila je Kratina.

I mr. ph. Elvira Muhić, predsjednica Udruženja oboljelih od cistične fibroze u BiH, kritikuje činjenicu da jedna federalna institucija bježi od implementacije zakona koji je sama napisala prije 20 godina.

image

Elvira Muhić: Svim građanima dati priliku za liječenje/CIN

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Vlada FBiH nikada u 20 godina nije ispoštovala zakon koji je donijela i sada traži treće rješenje. A kada neko od građana dođe u situaciju i oboli od bolesti koja nije prepoznata u zdravstvenom sistemu FBiH, kao što su rijetke bolesti, onda je za tog građanina zakon jasan: Nemate pravo na liječenje o trošku države, jer zaboga zakon ne prepoznaje vašu bolest i/ili stanje, kaže za Oslobođenje mr. Muhić.

Pogrešan način

Ali, naglašava poštovanje aktuelnog ministra za kojeg ne sumnja da pokušava iznaći barem neko rješenje, za razliku od svih njegovih prethodnika.

- Ipak, mislim da je način pogrešan i nepravedan prema građanima. Ako ćemo tako, onda dajte i svim građanima priliku za liječenje neovisno o zakonima i pravilnicima koji su trenutno aktualni u zdravstvenom sistemu, poručila je naša sagovornica.