Ključni infrastrukturni projekat: Mreža gasa od Zenice do Travnika je spremna
Stavljanje u funkciju gasovoda Zenica - Travnik predstavlja značajan iskorak za buduće korisnike prirodnog gasa, uključujući domaćinstva, industriju i javni sektor, jer im omogućava pristup ekološki prihvatljivijem izvoru energije, rečeno je tokom sastanka federalnog ministra energije, rudarstva i industrije Vedrana Lakića s premijerom Srednjobosanskog kantona Tahirom Lendom, kojem su prisustvovali ministar privrede SBK-a Sedžad Milanović i članovi uprave BH Gasa.
Četiri općine
Trasa gasovoda prolazi kroz Zeničko-dobojski i Srednjobosanski kanton, omogućavajući gasifikaciju općina Busovača, Vitez, Novi Travnik i Travnik.
Gasovod, dužine oko 40 kilometara, predstavlja ključni infrastrukturni projekat, a njegova realizacija označava prvu fazu planiranog povezivanja s Hrvatskom kroz projekt južne interkonekcije. Ovim tokom smanjila bi se ovisnost o samo jednom distributeru, što bi dodatno omogućilo gasifikaciju regija za koje je prirodni gas ekološki i ekonomski najpovoljnija opcija.
Prema riječima ministra Vedrana Lakića, zajednički rad BH Gasa, Ministarstva energije, rudarstva i industrije i Vlade SBK-a u narednom periodu može rezultirati time da ovaj dio BiH ostvari sve benefite gasa kao ekološkog energenta. Kompanija BH Gas je kroz sanaciju određenih nedostataka osigurala tehničku spremnost gasovoda za prijem i početak upotrebe.
Lakić je izrazio zadovoljstvo, jer je Vlada SBK-a prepoznala značaj ovog gasovoda “i učinit će sve potrebno za razvoj distribucijske mreže i formiranje nadležnog preduzeća za prirodni gas”.
- Plinovod je za Srednjobosanski kanton jako bitan i zbog građanstva i zbog industrije. Mi nemamo riješenu gasifikaciju Kantona. Prvi put imamo primarnu mrežu od Zenice do Travnika i želja nam je da imamo i u lepeničkoj i u vrbaskoj dolini provedenu gasifikaciju. Uradili smo studije, idemo dalje ka koncesionarima i distribuciji i sekundarnoj mreži, izjavio je premijer Lendo.
Istakao je da je želja Vlade SBK-a da što prije počne realizacija projekta južne interkonekcije, koja je pod nadzorom BH Gasa i predstavlja garanciju energetske sigurnosti Federacije BiH, ali i cijele države.
Ibrahim Meškić, potpredsjednik Udruženja poslodavaca Zeničko-dobojskog kantona, kaže nam da gasifikacija može puno toga donijeti svima, “prije svega, sigurnost u snabdijevanju energentima za industriju i domaćinstva”.
- Za Zenicu će to značiti isto kao što znači danas za Sarajevo, a bez gasa u našem glavnom gradu se ne može zamisliti život. Koliko će se mreža širiti – ne znam. Ali, znam da će višestruko utjecati i na zaštitu životne okoline, na produktivnost, na sigurnost snabdijevanja, na mogućnost investitora da odlučuju na koji energent će pokretati proizvodnju i zagrijavati svoj prostor. To je kapitalna investicija koja je dobrodošla, ističe Meškić.
U nekim lokalnim zajednicama poput Zenice su odavno osnovana javna preduzeća za distribuciju (JP Zenicagas osnovan u avgustu 2018. godine), ali se još čeka na uvođenje sistema za distribuciju prirodnog gasa u ovaj grad.
Otplaćen kredit
- Preduzeće je formirano s ciljem da se u Zenici izgradi sistem za distribuciju prirodnog gasa kako bi se Kantonalna bolnica spojila na gas, kako bi se građanima ponudilo moderno, kvalitetno i stabilno snabdijevanje čistim energentom za grijanje prostora i potrebe domaćinstva, te istovremeno postigli efekti smanjenja zagađenja zraka u gradu. Iz objektivnih razloga, javno preduzeće još ne ostvaruje profit od svoje osnovne djelatnosti - distribucije plinovitih goriva distribucijskom mrežom. U narednom periodu očekuje se izgradnja primarnog gasovoda kojim se Kantonalna bolnica priključuje na gas kao energent. Dugoročno se planira i izgradnja primarne gasne mreže u Zenici, kojom će se stvoriti uslovi za priključenje ostalih potrošača (industrija i domaćinstva u prigradskim naseljima), piše na web stranici preduzeća.
Gasovod Zenica - Travnik, koji je koštao nešto više od 21 milion eura, od čega je blizu 17 miliona zaduženje kod Evropske banke za obnovu i razvoj (nedavno otplaćen), završen je u oktobru 2013. godine. Planirano je da bude samo prva faza projekta južne gasne interkonekcije BiH - RH, čijim bi završetkom bila prekinuta ovisnost naše zemlje od ruskog gasa.