Kabiriju se ovo neće dopasti: Od koga je još Vladimir Andrle dobio otvorenu podršku
Povodom prijetnji koje je predsjednik udruženja La Benevolencija Vladimir Andrle dobio od Amira Grossa Kabirija i prijave FUP-u koju je podnio Andrle, oglasila se Bošnjačka zajednica kulture Preporod.
Njihovu izjavu prenosimo u cijelosti.
- Bošnjačka zajednica kulture Preporod iskazuje punu podršku Jevrejskom kulturno-prosvjetnom i humanitarnom društvu La Benevolencija i njegovom predsjedniku Vladimiru Andrleu te bezrezervno osuđuje bilo koje, pa tako i aktuelne pritiske i prijetnje kojima su izloženi.
Bosna i Hercegovina zajednička je domovina Bošnjaka i Jevreja, kao i drugih bosanskohercegovačkih naroda i građana, koji stoljećima žive zajedno i dijele zajedničku sudbinu. Bliskost i saradnja ljudi i naroda u Bosni i Hercegovini jedna je od središnjih tradicijskih vrijednosti bosanskohercegovačkog društva, ali i jedno od suštinskih opredjeljenja kako Bošnjačke zajednice kulture Preporod, tako i Jevrejskog kulturno-prosvjetnog i humanitarnog društva La Benevolencija. Upravo stoga, Bošnjačka zajednica kulture Preporod i Jevrejsko kulturno-prosvjetno i humanitarno društva La Benevolencija vrlo blisko sarađuju dugi niz desetljeća, i pojedinačno i zajednički afirmirajući ono što su vrijednosti multietničkog i interkulturnog, otvorenog i pluralnog, odnosno inkluzivnog bosanskohercegovačkog društva, na jednak način sarađujući i s drugim temeljnim organizacijama kulture naroda Bosne i Hercegovine, kao i sa svima drugim sličnim institucijama.
Bez obzira na sve izazove, kako vanjske, tako i unutrašnje, saradnja Bošnjačke zajednice kulture Preporod i Jevrejskog kulturno-prosvjetnog i humanitarnog društva La Benevolencija ostaje neupitna i u budućnosti, pri čemu, kao temeljna i najstarija organizacija kulture Bošnjaka, Bošnjačka zajednica kulture Preporod i ovom prilikom, kao i u nizu ranijih prilika, poziva na rješavanje problema jevrejske zajednice u Bosni i Hercegovini, posebno Jevrejskog kulturno-prosvjetnog i humanitarnog društva La Benevolencija, a naročito u vezi sa statusnim pitanjima, pitanjima mogućnosti rada i djelovanja i pitanjima oduzete imovine, kao i u vezi s drugim pitanjima od značaja za jevrejsku zajednicu u Bosni i Hercegovini, među kojima je, uz niz drugih, i npr. adekvatna obnova i zaštita jevrejskog groblja u Sarajevu, kao posljednjeg počivališta naših jevrejskih sugrađana, ali i jednog od simbola našeg višestoljetnog zajedničkog života te nacionalnog spomenika Bosne i Hercegovine. Smatramo da se upravo tako treba odnositi prema predstavnicima i institucijama jevrejskog naroda u Bosni i Hercegovini, što je obaveza svih nas u ovoj našoj zajedničkoj zemlji, posebno pripadnika i predstavnika demografskih većina, ali i svih drugih kojima je ova zemlja iskazala svoju poslovičnu otvorenost i dobrodošlicu, stojiu saopćenju Preporoda.