Još jedan ratni zločinac želi na slobodu: Mićo Stanišić tvrdi da je rehabilitovan

Stanišić je bio ministar MUP-a RS-a/
Stanišić je bio ministar MUP-a RS-a
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Bivši ministar unutrašnjih poslova RS-a Mićo Stanišić, kojeg je Haški tribubnal osudio na 22 godine zatvora zbog počinjenih ratnih zločina, podnio je zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu. Kao glavni argument naveo je da je u septembru ispunio uslove za prijevremeno puštanje, jer je tada odslužio dvije trećine kazne.

Stanišić je osuđen zajedno za bivšim načelnikom Centra javne bezbejdnosti Banja Luka Stojanom Župljaninom, koji je također, osuđen na zatvorsku kaznu u trajanju od 22 godine.

Stanišić se predao Haškom tribunalu 2005. godine. Nakon osmogodišnjeg suđenja, 2013. mu je izrečena prvostepena presuda kojom je proglašen krivim i određena mu je kazna od 22 godine zatvora. Apelaciono vijeće Haškog tribunala mu je 2016. godine potvrdilo prvostepenu presudu. Od 2019. godine kaznu služi u zatvoru u Krakovu u Poljskoj.

Kao dodatne razloge zbog kojih smatra da ispunjava uslove za puštanje na slobodu Stanišić je naveo upravo dobrovoljnu predaju Tribunalu, kao i saradnju sa Tužilaštvom nakon predaje.

Naveo je i kako kaznu izdržava u multietničkom zatvoru, gdje kaznu služe osobe različitih nacionalnosti, ali da nikada nije imao problema sa njima na etničkoj osnovi, te da se sa svima njima družio.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Naveo je i kako ga je odsluženje kazne spriječilo da bude od pomoći svojoj porodici kada im je to trebalo, te da se sa njima svakodnevno čuje telefonom.

- Ako mu se odobri prijevremeno puštanje na slobodu, podnosilac molbe će se vratiti kući, da živi sa svojom porodicom, u njihovoj porodičnoj kući. Podnosilac zahteva ima neophodna finansijska sredstva za život, jer prima penziju. U njegovom izdržavanju pomoć bi pružili njegova supruga i djeca, navedeno je u molbi.

Stanišić tvrdi kako je dostigao visok nivo resocijalizacije, te da do sada izdržana kazna "doprinosi ne samo poništavanju mogućnost izvršenja daljih zločina, nego i do pomirenja u zajednici u kojoj su zločini počinjeni".

U svom zahtjevu se poziva i na bivšeg predsjednika Skupštine RS-a, Momčila Krajišnika, podsjećajući kako je Krajišniku svojevremeno odobren zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu, te dodajući kako je imao daleko manji politički uticaj od Krajišnika.

Odluka o njegovom evetualnom puštanju na slobodu umnogome će zavisiti od izjašnjenja Haškog tužilaštva, koje će uslijediti