Jesmo li zakasnili: Da li će BiH tužiti Hrvatsku zbog Trgovske gore?
Izabran je pravni tim iz Francuske koji je zastupati BiH u međunarodnom sporu kada je u pitanju namjera Hrvatske da odlaže nuklarni otpad na Trgovskoj gori, rekao je član Ekspertskog tima za praćenje ove problematike Borislav Bojić
- Naredne sedmice na sjednici Vijeća ministara bi trebalo da se nađe i prijedlog da BiH angažuje ekspertsku kuću iz Francuske koja ima šest dobijenih međunarodnih sporova takvog tipa, dodao je Bojić.
Emir Dizdarević, predsjedavajući Ekspertskog tima i zamjenik direktora Državne regulatone agencije za radijacijsku i nuklearnu bezbjednost BiH, ocijenio je da BiH ima adekvatne intelektualne kapacitete da odgovori na ovaj izazov.
- Ako Hrvatska ne odustane od gradnje odlagališta nuklearnog otpada na lokaciji Čerkezovac, Trgovska gora, na samoj granici sa BiH, moraće u studijama dokazati da rad objekta u redovnim i vanrednim situacijama neće predstavljati opasnost po stanovništvo i biodiverzitet, naveo je Dizdarević.
Neđo Đurić, član Ekspertskog tima i profesor na Rudarskom fakultetu u Prijedoru, kaže da skladište ili odlagalište nuklearnog otpada u Trgovskoj gori nije samo problem trenutne generacije, već narednih 10-12 generacija, a moguće i trajni problem, zbog čega kako kaže treba uvidjeti karakteristike voda, šta će biti s demogrfskom slikom, a šta sa poljoprivrednom proizvodnjom.
S druge strane, stanovnici Novog Grada u BiH i opštine Dvor u Hrvatskoj, jedinstvenog stava. Skladištenje nuklearnog otpada u njihovoj neposrednoj blizini zagorčaće im život, piše N1.
Iako ih hrvatska strana uvjerava da će se otpad skladištiti i to isključivo niskog i srednjeg nivoa radioaktivnosti, bez mogućnosti curenja, strah potencijalno ugroženih 250.000 građana postoji i od mogućnosti trajnog odlaganja, kao i vrste otpada.
Mišljenja pojedinih pravnika su da je BiH zakasnila sa reakcijama. Do 2028.godine Čerkezovac treba da bude osposobljen, kada bi i prve bačve nukleranog otpada pristigle.