Izbori na Sokocu u sjeni kršenja propisa: Broj glasačkih listića u kutiji veći od broja zaduženih(?!)

Bjelica:// Добрила Абазовић
Bjelica: Ne očekujem reakciju CIK-a/Srna/Oslobođenje
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Sumnje u regularnost izbornog procesa na pojedinim biračkim mjestima tokom nedavno održanih lokalnih izbora sve su učestalije. Zbog toga je i sve više prigovora učesnika izbora. Među njima je i prigovor dugogodišnjeg, još aktuelnog načelnika Opštine Sokolac Milovana Bjelice (SDS), koji je prema preliminarnim rezultatima izgubio od Strahinje Baševića (SNSD). Bjelica je, prema preliminarnim rezultatima, osvojio 2.634 glasa, dok je njegov protukandidat osvojio 1.480 glasova više.

Bašević za Baševića

Iako je Centralna izborna komisija BiH naložila ponovno brojanje za biračko mjesto 004 Podromanija, iz SDS-a ističu da nemaju povjerenje u rad Opštinske izborne komisije i njenog predsjednika Dragana Baševića.

- Postavlja se pitanje šta je sa ostalim izbornim mjestima, šta je sa mjestom 001 Radio Romanija, gdje je zaduženo 729 listića za načelnika, 731 za gradonačelnika, 730 za odbornike, zašto i odakle razlika u broju zaduženih listića za tri nivoa. Tako je i sa biračkim mjestima 003, 006, 009, 011, 014, 015 i 016. Da li je u pitanju tzv. bugarski voz tražimo da istraže nadležni državni organi i da se u skladu sa tim podnesu odgovarajuće krivične prijave, navodi Bjelica.

Najveća izborna krađa, dodaje Bjelica, dogodila se na biračkom mjestu 121B015 - Autobuska stanica 1, gdje je broj glasačkih listića u kutiji veći od broja zaduženih.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Tako je npr. na ovom biračkom mjestu za nivo načelnika izdato 568 glasačkih listića, dok je broj neiskorištenih 217. Kada se to sabere, dobije se 785, dok je broj zaduženih listića 780. Kako je moguće da se u glasačkoj kutiji nađe pet listića više. Isti slučaj je i sa listićima za izbor odbornika, dok je za izbor gradonačelnika u glasačkoj kutiji na ovom biračkom mjestu pronađeno osam listića više od broja zaprimljenih, naglašava Bjelica.

image

Broj listića se ne slaže

U dopisu koji je SDS uputio CIK-u navodi se da prijave koje su ranije slali za rad predsjednika OIK-a Dragana Baševića nisu uvažene i da je predsjednik OIK-a od CIK-a dobio samo opomenu, “nastavljajući sa istom matricom ponašanja i svrstavajući se na jednu od političkih strana”.

Nadalje, kako ističu iz SDS-a, predsjednik OIK-a je obavijestio koordinatora CIK-a da će povrat osjetljivog izbornog materijala, koji je bio zakazan za nedjelju, umjesto njega izvršiti članovi OIK-a Sokolac. Sve je, tvrde u SDS-u, “urađeno jednostrano, bez prethodnog obavještenja članova OIK-a, kao i bez pisanog ovlaštenja u skladu sa odredbama Pravilnika o provođenju izbora u BiH”.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Jedna od vrata prostorije u kojoj se nalaze izborna komisija i izborni materijal nisu bila zapečaćena, kaže Bjelica

Dodaju da su članovi OIK-a, posmatrači, članovi, predsjednici i potpredsjednici biračkih odbora svjedočili mobingu, tenzijama, nasrtajima, vrijeđanju posmatrača, nazivanju pogrdnim imenima, te omalovažavanju. O svemu je obaviješten i CIK.

- Predsjednik OIK-a nije prisustvovao primopredaji materijala. Od CIK-a ne očekujem neku reakciju, kaže Bjelica.

Iz Centralne izborne komisije BiH jučer nisu odgovorili na naš upit.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Žalba Sudu

- Ne mogu prejudicirati, jer niko ne zna sada činjenično stanje. Ukoliko se utvrdi da je bilo nepravilnosti koje mogu uticati na rezultat izbora, CIK će u skladu sa zakonom poništiti izbore na određenim biračkim mjestima. Zainteresovani imaju pravo žalbe Sudu BiH i on donosi konačnu odluku, kaže predsjednik Strateškog odbora Koalicije Pod lupom Vehid Šehić.

Ističe da je uvođenje novih tehnologija neminovnost da bi se izbjeglo sve ovo što imamo poslije izbora, na dan izbora i prilikom brojanja.

- Za mene nema dileme u tome da izbore 2026. moramo dočekati s novim tehnologijama, da ne bi bilo ovakvih situacija poput Sokoca, ali i na nekim drugim mjestima. To se mora obezbijediti, bez obzira na to koliko košta. Ipak je to novac građana i oni s pravom traže da se sačuva vjerodostojnost njihovog glasa.