Hoće li Mađari izgubiti mjesto komesara za proširenje EU i šta to znači za BiH? - "Podržavali su Dodika"

Sjednica evropskog parlamenta EU/Marc Dossmann
Evropski parlament potvrđuje Komisiju/Marc Dossmann
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Sastavljanje Evropske komisije je poput slagalice, svaki oblik mora biti uklopljen savršeno da bi Komisija mogla funkcionisati u petogodišnjem mandatu. EK čini Kolegij komesara iz 27 država članica EU i predstavlja političko vodstvo Komisije. Potrebno je uskladiti države, spolnu strukturu i pripadnost strankama. U danima koji slijede očekuje se da nova/stara predsjednica EK-a Ursula von der Leyen objavi imena 26 budućih komesara. Za Bosnu i Hercegovinu posebno je zanimljiv portfolio koji se odnosi na politiku susjedstva i proširenja.

Važna uloga

Predsjednica EK-a potvrdila je da će novi sastav Komisije uključivati posebnog komesara za proširenje. U mandatu 2019-2024. ovaj portfolio je mađarski, sa Olivérom Várhelyijem u glavnoj ulozi. Iz Mađarske su ranije stigle poruke da bi ona vrlo rado zadržala portfolio proširenja. A prema Politicu, na mjestu izvršnog potpredsjednika za proširenje i obnovu Ukrajine mogao bi se naći potpredsjednik EK-a Valdis Dombrovskis (EPP) iz Latvije.

Što je manji utjecaj Mađarske na proširenje i na Bosnu, to bolje, podvlači dr. Keil, očekujući da će Viktor Orbán nastaviti podržavati Milorada Dodika

Dr. Soeren Keil sa Univerziteta u Fribourgu objašnjava da obično država članica odlučuje ko će ići u Bruxelles na poziciju komesara, a Komisiju kao cjelinu odobrava Evropski parlament. Biće i pojedinačnih saslušanja. Broj potpredsjednika je fluktuirao, a zbog promjenjive geopolitičke situacije i fokusa na Ukrajinu, ne bi bilo iznenađenje da komesar za proširenje bude i potpredsjednik. Ne misli da će vlada Viktora Orbána (premijer Mađarske, op. a) imati mnogo pristalica da dobije mjesto komesara visokog profila, a proširenje će biti takvog profila. Može zamisliti da velika članica preuzme ovu poziciju, posebno ona koja je snažno povezana i sa ratom u Ukrajini. Budući komesar bi mogao biti iz Poljske, a i baltičke države su također vrlo vjerovatna opcija. Bez obzira na konsenzus kojim se donosi odluka o članstvu u EU, dr. Keil smatra da ne treba potcjenjivati ​​poziciju komesara za proširenje.
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Vlada Mađarske jedna je od najjačih pristalica Dodika i Vlade RS-a. To je ograničilo sposobnost EU da se kritički angažuje i gura Dodika ka reformama i ublaži njegovu retoriku, ističe naš sagovornik.

Od novog komesara/ke se očekuje da on/a pokrene raspravu i dovede do puno konkretnijeg rješenja u politici proširenja nakon 2027, smatra Ćerimagić

U novom globalnom dobu sukoba, podvlači dr. Keil, Komisija više neće moći izmicati od ključnih odluka i napretka u proširenju, kao što je to bio slučaj u posljednjih 15-ak godina. Viši analitičar ESI-ja Adnan Ćerimagić ističe da predsjednica EK-a mora biti pažljiva, posebno u odnosu na navode da Várhelyi želi ostati komesar.

Nova Komisija će trebati da se bavi ratom u Ukrajini, ali i da održi fokus na proširenju, te da se nosi sa rastućom nestabilnošću u zemljama kandidatkinjama, kaže dr. Keil

S obzirom na ranije iskustvo i potrebu za podrškom u EP-u, Várhelyi vjerovatno neće dobiti novi mandat kao komesar. A kada je u pitanju BiH, komesar za proširenje je imao različite uloge.
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Izazovi budućnosti

- Spomenut ćemo komesara Štefana Fülea, koji je bio itekako involviran u BiH, vodio pregovore o izmjenama Ustava u vezi sa provođenjem presude u slučaju Sejdić -Finci. Spomenut ćemo i Várhelyija koji je omogućio, na neki način, da BiH dobije i preporuku za kandidatski status i za otvaranje pregovora. I u budućnosti će imati političku ulogu u nastavku evropskog puta BiH, smatra Ćerimagić i zaključuje da novog komesara za proširenje čeka veliki izazov o budućnosti politike proširenja nakon 2027.