Helez odbio dozvoliti prelet srbijanskog vojnog helikoptera iznad BiH: Objasnio je i zašto
Ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez odbio je dati suglasnost za prelet vojnog aviona ili helikoptera iz Srbije preko teritorije BiH.
Helez je naveo da je plan leta dostavljen od Ambasade R Srbije u Bosni i Hercegovini na dane 8. i 9. januar 2025. godine te istakao da je o svom odgovoru na taj zahtjev obavijestio OHR, NATO Štab u Sarajevu, EUFOR i Delegaciju EU u BiH.
"Ovaj prelet helikoptera R Srbije i posjeta delegacije Ministarstva odbrane Srbije nedvojbeno upućuje na zaključak da je namjera prisustva događajima vezanim za obilježavanje 9. januara, kojeg je 2015. i 2019. godine Ustavni sud Bosne i Hercegovine svojim odlukama proglasio neustavnim danom Republike Srpske.
Nepoštivanje odluka Ustavnog suda u svim demokratskim državama predstavlja podrivanje vladavine prava, a osim toga u Bosni i Hercegovini i potencijalno činjenje krivičnog djela.
Sve strane potpisnice Daytonskog mirovnog sporazuma i svjedoci su svojim potpisom garantirali poštivanje Daytonskog sporazuma u svim njegovim dijelovima, uključujući i Aneks 4. u kome se osim nadležnosti uređuju i organizaciono ustrojstvo i procedure te konačnost i obaveznost odluka Ustavnog suda.
Nepoštivanje konačnih i obavezujućih odluka Ustavnog suda u konačnici implicira kršenje Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, što može imati nesagledive posljedice za mir i stabilnosti", bnavodi Helez te "podsjeća da je Republika Srbija ratificirajući 'Deklaraciju svesrpskog sabora' u dijelu: 'Svesrpski sabor očekuje da Republika Srpska nastavi da obilježava 9. januar kao Dan nastanka Republike Srpske i krsnu slavu' osporava Odluke Ustavnog suda BiH te smatra da najavljena posjeta može izazvati političke i bezbjednosne implikacije".
- Također, u “Deklaraciji svesrpskog sabora“ u dijelu: ”Svesrpski sabor podržava politiku vojne neutralnosti Republike Srbije u odnosu na sve postojeće vojne saveze, a sa takvim političkim opredjeljenjem potpuno je saglasna Republika Srpska, koja će se boriti za očuvanje vojne neutralnosti u Bosni i Hercegovini”, direktno krši Zakona o odbrani Bosne i Hercegovine, člana 84 te su izvršili direktno miješanje u unutrašnji i vanjski suverenitet BiH.
Nadalje, davanjem saglasnosti Ministarstva odbrane Bosne i Hercegovine, ja kao ministar odbrane i službeno lice u instituciji Bosne i Hercegovine ne bih poštovao konačnu i obavezujuću odluku Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, a u konačnici bi bio i saučesnik u ometanju poštivanja i provođenja odluke Ustavnog suda, čime bih prekršio član 239. krivičnog zakona Bosne i Hercegovine, u kojemu je propisana kazna za sprečavanje odnosno na drugi način ometanje primjene, provođenja ili izvršenja odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.
Tražim od vlasti Republike Srbije da poštuju parlamentarne, sudske i druge odluke institucija i organa države BiH i da shodno Dejtonskom mirovnom sporazumu poštuju ustavni poredak BiH", zaključio je Helez.