HDZ na jednoj, ostali na drugoj strani - "Usvajanje zakona o Južnoj interkonekciji Čović ne može blokirati"
Na poziv ambasadora SAD-a u BiH Michaela Murphyja održan je sastanak sa federalnim zastupnicima. Američka administracija traži od vlasti FBiH jasniji stav kada je u pitanju Južna interkonekcija, kako ne bi zavisila od ruskog gasa. Za sve je to prihvatljivo, ali svako postavlja svoje uslove. Zastupnici kažu da bi se zakon o Južnoj interkonekciji uskoro trebao naći na dnevnom redu.
Nacionalna sigurnost
Sastanak je završen bez izjava američkog ambasadora. Ipak, medijima se kratko obratio zamjenik pomoćnika američkog državnog sekretara za Evropu i Evroaziju.
- Reći ću nekoliko riječi o utiscima sa sastanka. Jako dobar i koristan sastanak. Važnost južne interkonekcije je bitna zbog energetske neovisnosti BiH. Bitno je da se prevaziđu pojedinačni politički interesi kako bi BiH imala energetsku nezavisnost, rekao nam je Alexander Kasanof, zamjenik pomoćnika američkog državnog sekretara za Evropu i Evroaziju.
Predsjedavajući Predstavničkog doma Dragan Mioković (Naša stranka) zadovoljan je sastankom i siguran da će taj zakon svima dobro doći.
- Desilo se ono što se jedino moglo i očekivati od najbitnijeg savjetnika i najboljeg prijatelja BiH - SAD-a. Dobili smo jasne upute i vrlo jasne projekcije u vezi sa bitnošću zakona o Južnoj interkonekciji koji, jednoglasno smo se složili, mislim na nas parlamentarce koji smo bili na sastanku, predstavlja jedan od najbitnijih projekata za državu BiH, kazao nam je Mioković.
Opozicija će jednoglasno podržati zakon o Južnoj interkonekciji.
- Danas se razgovaralo o zakonu o Južnoj interkonekciji. Mi smo jednoglasni iz opozicije ne samo da ćemo podržati dopunu dnevnog reda već samo ostaje da vidimo da li će to biti ove sedmice ili u naredne dvije. Ne želimo nikakva politikantstva tokom sjednice, tako da smo se dogovorili unutar opozicije jer taj zakon je prošao parlamentarnu proceduru, bila je javna rasprava, bio je u nacrtu, naše je samo da dopunimo dnevni red i da usvojimo ovaj zakon na dobrobit građana, istakao je Admir Čavalić, zastupnik Stranke za BiH u Predstavničkom domu PFBiH.
Prijedlog zakona je iz 2021. godine, bio je već u proceduri, pa je povučen, a Vlada Federacije nije našla za shodno da ga vrati na dnevni red, pa su se zato ljudi obratili Parlamentu. Mi podržavamo ovakav način rada, kroz Parlament, pošto je parlament zakonodavac, da se donese jedan ovakav zakon, a Vlada Federacije nek’ radi ono što je radila i dosad. Što se tiče naše odgovornosti, mi ćemo učiniti sve da zakon prođe onakav kako je od nas i traženo, naglasio je Mahir Mešalić, zastupnik DF-a.
Američka administracija je više puta tražila usvajanje ovog projekta, podsjećajući kako FBiH i cijela država zavise od ruskog gasa. Zaključak sastanka je da su svi prisutni predstavnici obećali podržati zakon u proceduri, a odluka je na predstavnicima trojke da li će se obećanje ispuniti.
- Stranke koje su bile na sastanku i koje su jasno podržale usvajanje ovog zakona i obećale podršku usvajanju ovog zakona imaju dovoljno ruku i u Predstavničkom i u Domu naroda, dakle, ne mogu ga blokirati Čović, HDZ ili ko već, ocijenio je Mirsad Zaimović, zastupnik SDA.
Čavalić je napomenuo kako ovdje nema političkih pobjednika, političkih gubitnika i ne treba da ih bude.
- Ovo je jedinstvena prilika da bude ujedinjena i većina i opozicija oko jedne vrlo bitne stvari za građane Federacije BiH, bitne za privrednike Federacije BiH, smatra Čavalić.
Američki državni sekretar Antony Blinken vrlo je jasno rekao ministrima vanjskih poslova Hrvatske i BiH da SAD vide projekat gasovoda kao ključan za nacionalnu sigurnost SAD-a, BiH i Hrvatske. Razlog je vrlo jednostavan, naša zemlja 100 posto zavisi od ruskoga gasa i to je izlaže ucjenama. Dopredsjednica HDZ-a i državna zastupnica Darijana Filipović potvrdila je da njena stranka nije pozvana na ovaj sastanak, pravdajući to riječima kako je njihov stav poznat odranije. Sa zvaničnicima SAD-a razgovarali su predstavnici svih parlamentarnih stranaka iz FBiH, osim HDZ-a i HRS-a.
Ruske prijetnje
Na sastanak je uslijedila žestoka reakcija Ambasade Rusije u BiH, naslovljena sa “Zapamtite ovaj dan”.
- Amerikanci su podmetnuli bombu pod integritet Bosne i Hercegovine. Upravo oni svojom politikom pritiska i sankcija tjeraju Republiku Srpsku da preduzima korake za zaštitu svojeg statusa, upravo oni svojim besramnim odnosom tjeraju Hrvate u BiH da se vrate razmatranju temeljnih odredbi svoje koegzistencije sa Bošnjacima u okviru Federacije BiH. Upravu oni, igrajući na fobijama i strahovima bošnjačkog naroda, guraju njegove političke lidere ne prema postizanju kompromisa sa predstavnicima Srba i Hrvata, već prema radikalizaciji pristupa u uzaludnoj nadi u to da će Washington osigurati totalnu podršku. Kako Amerikanci to rade vidjeli smo na primjeru Afganistana, stoji, između ostalog u saopćenju u kome se ističe da “fitilj ove bombe” može biti pitanje državne imovine.