(FOTO) Puške, pištolji, okvirovi, nišani... - Šta je sve "progutala" Željezara Ilijaš

Uništavanje oružja/MSBiH/
Oružje su prikupile policijske agencije, ili su ga predali građani/MSBiH
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U Željezari u Ilijašu danas je uništeno 3.939 komada oružja i dijelova oružja (duge cijevi – 626, kratke cijevi 1.332, dijelovi oružja 1.981) koje su policijske agencije prikupile kroz svoje redovne policijske aktivnosti te dobrovoljnu predaju od građana BiH.

Akciju uništavanja oružja koje se nalazilo u skladištima policijskih agencija u BiH organizuju Koordinacioni odbor za kontrolu malog oružja i lakog naoružanja u BiH u saradnji sa Centrom za kontrolu malokalibarskog i lakog naoružanja u istočnoj i jugoistočnoj Evropi (SEESAC), uz tehničku podršku Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP) u BiH i uz finansijsku podršku Evropske unije.

Otklonjena opasnot

Ovim se potvrđuje dugogodišnja saradnja i predanost poboljšanju javne sigurnosti i održivog rješenja za problem zaplijenjenog oružja.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
image

Uništavanje oružja za sigurnije okruženje /MSBiH/

Predsjedavajući Koordinacionog odbora za kontrolu malog oružja i lakog naoružanja u BiH, Ermin Pešto, kazao je:

- Ova akcija pokazuje predanost svih policijskih agencija da nastave sa prikupljenjem i uništavanjem ilegalnog oružja i time stvorimo sigurnije okruženje za naše građane. Dio oružja su oduzele policijske agencije, a dio su građani dobrovoljno predali. Nažalost, svjedočili smo u proteklom periodu tragičnim incidentima u kojima je najčešće korišteno ilegalno oružje. Sa današnjim uništavanjem prikupljenog oružja, trajno smo otklonili opasnost da se ono nađe u pogrešnim rukama i bude iskorišteno za neko krivično djelo, rekao je Pešto.

image

Oružje je uništeno u Željezari Ilijaš /MSBiH/

Rezidentni predstavnik UNDP-a u BiH, Renaud Meyer, istakao je:

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Današnje uništavanje gotovo 4.000 komada prikupljenog i zaplijenjenog malog oružja i lakog naoružanja i dijelova oružja još je jedan značajan korak ka unapređenju javne sigurnosti u BiH. Dugogodišnja saradnja UNDP-a s domaćim i međunarodnim partnerima pokazuje našu zajedničku predanost smanjenju rizika koje višak oružja i njegovo nezakonito posjedovanje predstavljaju za građane. Ove aktivnosti nisu samo doprinos sigurnijoj svakodnevici, već i važan element regionalne stabilnosti i saradnje, dodao je Meyer.

Mapa puta

Ovom akcijom se zajednički želi skrenuti pažnja na opasnosti koju višak oružja, kao i slabo osigurano oružje te oružje u nezakonitom posjedu, predstavljaju za svakodnevnu sigurnost svih građanki i građana. U jugoistočnoj Evropi problem cirkulacije i proliferacije malog oružja i lakog naoružanja ne poznaje granice i kao takav zahtijeva zajednički odgovor na regionalnom nivou.

Provedbom ovih aktivnosti BiH nastavlja svoju predanost provedbi ciljeva navedenih u Mapi puta za održivo rješenje za suzbijanje nedozvoljenog posjedovanja, zloupotrebe i trgovine malokalibarskim i lakim oružjem i pripadajućom municijom na zapadnom Balkanu i Strategiji za kontrolu malog i lakog oružja u BiH, saopćeno je iz Ministarstva sigurnosti BiH