(FOTO) Mjesec dana od razornih poplava i odrona: Kako Donja Jablanica izgleda danas
Obilne padavine, koje su početkom oktobra uzrokovale katastrofalne poplave i klizišta u područjima Bosne i Hercegovine, odnijele su više desetina ljuskih života i nanijele ogromne štete.
Samo u Jablanici je u stravičnim poplavama i odronima stradalo devetnaest osoba. Mnogi građani Donje Jablanice ostali su bez svojih domova. Željeznički saobraćaj je u prekidu, cestovni saobraćaj na magistralnom putu Jablanica-Mostar je ponovo uspostavljen, dok je saobraćaj na magistralnom putu Jablanica-Blidinje još uvijek obustavljen.
Radnici Komunalnog preduzeća, kao i radnici BH Telecoma, još uvijek su na terenu. Putne komunikacije na području općine Jablanica sa pojedinim naseljenim mjestima su u prekidu, kao i sa susjednim općinama. Radi se na čišćenju puteva, a na terenu su i vojnici Oružanih snaga BiH koji pomažu lokalnom stanovništvu u saniranju posljedica poplava.
Na sjednici Doma naroda Parlamenta Federacije BiH održanoj prije nekoliko dana delegatkinja Sanela Klarić (Naša stranka), govorila je o katastrofi koja je zadesila nekoliko općina u Federaciji, te pozvala delegate da podrže inicijativu građana da se održi tematska sjednica da se prodiskutuje o onome što se desilo, jer je, kako je navela, dio materijala spreman, da se donesu odluke i pripreme planovi za buduće prevencije ovakvih nemilih događaja.
- Ispred Inžinjerske komore FBiH sam zamoljena da podržimo njihove inicijative jer su od 8. oktobra dobili naredbu od Federalne uprave civilne zaštite nakon čega su timovi stručnjaka izašli na teren i još su na terenu. Tamo su inžinjeri geologije, šumarstva, građevine, saobraćaja, arhitekture i iz drugih oblasti čije prisustvo je potrebno. Interdisciplinarni timovi svaki dan pripremaju izvještaje i već prvi dan izlaska na teren iznjedrio je neke od preporuka da se pomogne građanima. Građani su bili istraumatizirani i bilo im je važno da struka bude na terenu. Međutim, njihove dnevne izvještaje niko dosad nije čitao. Kamen koji se sručio iz kamenoloma i bujica se sada kupi u kamione i vozi na deponiju dok se na drugim mjestima uzima kamen i postoji ta nelogičnost na samom terenu, istakla je Klarić.