(FOTO) Japodijum - nova era za turizam u NP-u Una: Jednim klikom do željene lokacije

Aplikacija Japodijum/

Aplikacija Japodijum

Aplikacija Japodijum
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Turizam u Unsko-sanskom kantonu, čiji je Nacionalni park Una samo jedan segment, iako ključni, nastavio je da se razvija i u 2024. godini. Bosanska Krupa, Sanski Most, Velika Kladuša, Cazin i Ključ imali su intenzivne sezone i tokom dolaska dijaspore na godišnje odmore. Ali i tradicionalni turisti iz Evrope i cijelog svijeta nisu izostali.

Mapiranje staza

- Imali smo odličnu godinu koja je nadmašila naša očekivanja. Nacionalni park Una imao je 20 do 30 posto više posjeta u odnosu na isti period prošle godine. Govorimo o 147.032 prodane ulaznice, ne računajući lokacije i mikrolokacije na kojima se ne plaćaju ulaznice, kazao nam je v. d. direktora NP-a Una Alen Zulić.

Nacionalni park Una trenutno mapira brojne staze koje mogu biti zanimljive. Direktor Zulić kaže da i zimi imaju posjeta, obilazak ledom okovanih slapova u Martinbrodu je posebna atrakcija koja se može doživjeti samo u januaru i februaru.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
image

Atrakcija vodopadi Martinbrod/Ammar Selmanović

- Mi nemamo datum sa kojim možemo reći da završavamo turističku sezonu. Nema dana u toku godine da Nacionalni park ne radi ili da nema posjeta. Čak i zimi. Zato vrata držimo otvorenim 365 dana. Sve to malo živne oko Božića i Uskrsa, ali i kada nema nikakvih posebnih datuma, uvijek ima neko da nas posjeti. Mora se imati u vidu da rijeka Una nije jedina atrakcija, u našem parku imamo 90 posto zaštićenog šumskog područja sa bogatom florom i faunom, a koje je možda ljepše vidjeti zimi nego ljeti, kaže direktor Zulić.

image

Atrakcija Sokolačka kula/Ammar Selmanović

Ove godine NP Una je na sajmu Ekobis predstavio i svoj naučnoistraživački projekat Čudesni svijet gljiva u NP-u Una, ali i mobilnu aplikaciju Japodijum koja će u velikoj mjeri pomoći turistima da se snađu u Bihaću. Inače, Japodi su najsjevernije staro ilirsko pleme koje je ostavilo tragove na području današnjeg Bihaća. Ovo ime je iskorišteno još jednom kako bi se što veći značaj dao kulturno-istorijskim spomenicima koje turisti žele posjetiti, ali ih često ne mogu pronaći na mapi.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Japodijum je inovativna mobilna aplikacija koja značajno olakšava kretanje kroz Nacionalni park Una i omiljena je među turistima. Na jednom mjestu možete otkriti sve destinacije Nacionalnog parka Una i okolnih gradova. Glavne karakteristike su da radi potpuno offline, koristite aplikaciju bez interneta, mi dodajemo vlastite koordinate, bez oslanjanja na postojeće Google oznake. Dostupna je na engleskom, bosanskom i njemačkom jeziku, uskoro i na drugim, opisali su ovaj projekat iz NP-a Una predstavljajući ga sa drugim materijalima na sajmu Ekobis.

Aplikacija će se razvijati i dalje kako se nove turističke atrakcije budu pripremale na korist turistima.

Opisi i legende

- Primijetio sam da nacionalni parkovi u Hrvatskoj, pa i naš, imaju problem da turisti ne mogu naći neke sadržaje koji se nude. Riješili smo taj problem navigacije za Nacionalni park, a sadržaji su obogaćeni opisima, legendama, videom i fotografijama lokacije za koju su turisti zainteresovani, sve u jednom lijepom interfejsu, kazao je Alen Anadolac, jedan od autora aplikacije Japodijum koju posjetioci mogu instalirati na svojim Android uređajima, a uskoro će biti dostupna i na iOS uređajima.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
image

Aplikacija Japodijum

Direktor Alen Zulić nam je rekao da su znali prepoznati talenat i da su ovog mladog stručnjaka zaposlili u NP Una.

- On je sa svojim partnerima kreirao aplikaciju koja će u narednom periodu zaživjeti među našim posjetiteljima koji će imati sve ključne elemente i mape u svome džepu, kazao nam je Zulić.