Evropska unija pomaže borbu protiv malignih oboljenja u BiH

Dom zdravlja Centar čekaonica specijalistički/Senad Gubelić
Pacijenti očekuju kvalitetnu zdravstvenu uslugu/Senad Gubelić
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Vijeće ministara BiH je na jučerašnjem zasjedanju utvrdilo Prijedlog odluke o ratifikaciji Sporazuma između Evropske unije i Bosne i Hercegovine o pridruživanju BiH programu EU4Health, koji će dostaviti Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru. Podsjećamo, Sporazum o pridruživanju BiH programu EU4Health su 23. jula ove godine u Bruxellesu potpisale ministrica civilnih poslova BiH Dubravka Bošnjak i evropska povjerenica za zdravlje i sigurnost hrane Stella Kyriakides.

Jačanje zdravstva

Potpisivanjem ovog sporazuma našoj zemlji omogućen je pristup finansijskim sredstvima od 5,3 milijarde eura koje je Evropska unija odobrila svim članicama programa za razdoblje od 2021. do 2027. godine. Retroaktivno, počevši od 1. januara 2024, subjekti javnog i privatnog zdravstvenog sektora u BiH moći će pristupiti sredstvima namijenjenim za ključna područja.

BiH je tako od ove godine pristupila veoma značajnim fondovima EU i putem programa EU4Health (EU za zdravlje) biće omogućena sredstva, prije svega za finansiranje četiri grupe projekata iz oblasti jačanja zdravstvenog sistema u kriznim situacijama u čijem fokusu je borba protiv karcinoma. Programom je za našu zemlju predviđeno 752.449.856 eura.

EU za zdravlje je višegodišnji program koji realizuje EU, a koji finansira poboljšanje dijagnostike malignih bolesti, liječenje i njegu, razvoj strategija za skladištenje lijekova, jačanje usluga mentalnog zdravlja, digitalizaciju u oblasti zdravstvene zaštite i inicijative koje se odnose na prekogranične zdravstvene prijetnje.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Apliciranje na poziv za grantove iz evropskih fondova odvijalo se u tri faze, od maja do početka septembra, a krajnji rok za predaju aplikacije je istekao jučer. Najveći iznos sredstava je za programe koji se odnose na Pripremljenost za krize 485.517.000 eura, odnosno 64,53 posto, potom Borba protiv kancera 117.600.000, odnosno 15,63, Promocija zdravlja i prevencija bolesti 70.900.000 eura ili 9,42, Zdravstveni sistemi i zdravstvena radna snaga 41.404.000 eura, odnosno 5,5, Digitalna transformacija 25.750.000 eura, odnosno 3,42, te za ostale aktivnosti 11.278.856, odnosno 1,49 posto.

Za finansiranje četiri grupe projekata jačanja zdravstvenog sistema u kriznim situacijama i borbu protiv karcinoma za našu zemlju predviđeno je 752,5 miliona eura

Kako je za Oslobođenje kazao glasnogovornik Delegacije Evropske unije i Ureda specijalnog predstavnika EU u BiH Ferdinand Koenig, program EU4Health omogućava našoj zemlji da učestvuje u najznačajnijoj inicijativi EU za zdravstvo, sa težištem na jačanju zdravstvenih sistema, unapređenju spremnosti u kriznim situacijama i rješavanju dugoročnih zdravstvenih izazova, poput prevencije bolesti i promocije zdravlja.

Budžet programa EU4Health iznosi 5,3 milijarde eura za period od šest godina za sve zemlje učesnice, što je i značajna finansijska obaveza EU.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Nisu predviđeni konkretni iznosi sredstava za raspodjelu po pojedinačnim zemljama, međutim, nadležni organi, zdravstvene i nevladine organizacije u BiH mogu dostaviti prijedloge za različite projekte vezane za zdravlje i koristiti sredstava kao i svaka druga zemlja EU, nakon objave poziva na konkurentskoj osnovi počevši od ove godine, naglašava naš sagovornik.

BiH već učestvuje u procesu konsultacija i prati rad upravljačke strukture EU4Health i Programskog odbora. Glavni fokus programa EU4Health je prevencija bolesti s ciljem promocije javnog zdravlja i prevencije bolesti poput raka. Predviđeno je da se proces uspostavljanja preventivnog sistema zdravstvene zaštite u BiH usmjerava na osnovu prijedloga resornih vlasti, u saradnji sa kolegama iz EU.

image

Ferdinand Koenig: BiH je u programu od ove godine

- Budući da Bosna i Hercegovina tek počinje pristupati fondovima EU u okviru EU4Health programa, ključno je da vlasti temeljito analiziraju stanje u oblasti zdravstva u zemlji, uključujući evaluaciju postojeće infrastrukture, procjenu mehanizama pružanja usluga, utvrđivanje nedostataka u uslugama i razumijevanje potreba. U predstojećem periodu potrebno je da BiH izradi prijedloge projekata za rješavanje specifičnih izazova u zdravstvu u zemlji, u skladu sa ciljevima programa EU4Health, naglašava Koenig.

Kako je iz Ministarstva civilnih poslova BiH glasnogovornica Zorica Rulj kazala za Oslobođenje, za sredstva iz programa EU4Health mogli su aplicirati subjekti iz javnog, privatnog i akademskog sektora u BiH (nadležne institucije/tijela u oblasti zdravstva, zdravstvene ustanove, stručna tijela u oblasti javnog zdravstva, udruženja, fondacije i mreže zdravstvenih profesionalaca, obrazovne ustanove, istraživački instituti, socijalna preduzeća u oblasti zdravstva, organizacije civilnog društva, NVO i drugi subjekti).

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske će, kako je za Oslobođenje kazala Valentina Mišljenović, službenica za odnose s javnošću Ministarstva, u skladu sa sistemom koordinacije procesa evropskih integracija u Bosni i Hercegovini, raditi na uključivanju prioriteta zdravstvenog sistema RS-a kroz proces izrade godišnjeg programa rada, a koji priprema Evropska komisija u saradnji sa državama članicama EU i zemljama koje su se pridružile programu, kao što je BiH, kao i kroz mehanizme saradnje i koordinacije kroz koje pridruženi članovi programa mogu da učestvuju u konsultacijama o prioritetima programa.

- Također, moguće je da zdravstvene ustanove, kroz učešće u ovom programu, uspostave naučne i poslovne veze sa ustanovama i organizacijama u EU i jačaju kapacitete za samostalan razvoj zdravstvene infrastrukture i usluga, kazala je Mišljenović.

Međunarodna saradnja

Naglašava da učešće u programu omogućava i učešće u međunarodnim zdravstvenim inicijativama i saradnju, čime se dodatno osnažuje zdravstveni sektor i omogućava bolja koordinacija sa zdravstvenim institucijama EU. Program je u nadležnosti Generalnog direktorata za zdravlje i sigurnost hrane (Directorate-General for Health and Food Safety - DG SANTE) Evropske komisije, a za njegovo provođenje zadužena je Izvršna agencija za zdravlje i digitalnu ekonomiju (Health and Digital Executive Agency - HaDEA).