Ekipe Hitne pomoći edukovane su i za porode na terenu - "Takve stvari se dešavaju, u kući ili sanitetu"
Ljekarske ekipe Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Kantona Sarajevo danonoćno i u svim nepredvidivim okolnostima spremne su nesebično pružiti pomoć građanima. Posljednjih dana bili su i u takvim situacijama kada treba da prevezu trudnice do Porodilišta. Ovih dana desila su se dva takva slučaja, u kojima su porod obavili u sanitetu, a desi im se i da trudnicu porode u kućnim uslovima.
Kućni porod
U jednom od pomenutih slučajeva, radilo se o porodici iz socijalno ugroženih kategorija stanovništva, čiji članovi nisu imali zdravstveno osiguranje. Dr. Nejra Junuz Gušić, specijalista urgentne medicine, za Oslobođenje kaže kako Zavod za hitnu medicinsku pomoć KS-a, ne tako rijetko, ima porode u prehospitalnim uslovima ili pojednostavljeno - na terenu.
- Da li u kući ili sanitetu, odnosno u našem kardiomobilu, dešavaju se takve stvari. Ono što je sreća u svemu tome jeste da su ekipe Zavoda za hitnu medicinsku pomoć KS-a edukovane za porod u takvim situacijama. Osim toga, edukovani su kako za život majke, tako i za život djeteta nakon poroda, kaže dr. Junuz Gušić, dodajući kako su svi završili neonatološki kurs koji je organizovala Pedijatrijska klinika, “tako da možemo da brinemo kako o majci, tako i novorođenom djetetu”.
Kada se radi o situacijama na terenu, ističe kako je najčešće riječ o prijevremenim porodima, iznenadnim porodima ili prvorotkinjama.
Na naš upit šta u slučajevima kada trudnica nema zdravstveno osiguranje, naša sagovornica odgovara da se takve situacije dešavaju ne samo kod socijalnih slučajeva.
- Nekada se dešava u porodicama u ruralnim sredinama, koje nemaju osiguranje, a uslijedio je porod. Tada se trudnice i novorođenčad voze prema Pedijatrijskoj klinici, zato što imaju zdravstveno osiguranje unutar 48 sati, dok se stanje same majke i život bebe ne stabilizuje. Ne možemo govoriti da se to samo dešava u nekom socijalnom krugu, to se dešava i u gradskim uvjetima, te se situacije ne mogu predvidjeti. Zato se mi edukujemo, uvijek moramo biti spremni, poručila je dr. Junuz Gušić.
Zdravstvena zaštita
Mirsada Poturković, stručna saradnica na poslovima informisanja i komunikacije Centra za socijalni rad KS-a, govori nam da, u skladu sa Zakonom o socijalnoj zaštiti, zaštiti civilnih žrtava rata i zaštiti porodice sa djecom KS-a, osobe koje se nalaze u stanju socijalne potrebe imaju pravo na zdravstvenu zaštitu ukoliko to pravo nisu ostvarile po drugom osnovu.
- Putem JU Kantonalni centar za socijalni rad pravo na zdravstvenu zaštitu mogu ostvariti korisnici stalne novčane pomoći, osobe smještene u ustanove socijalne zaštite, osobe koje su ostvarile status roditelja njegovatelja, djeca smještena u hraniteljske porodice, te osobe sa invaliditetom koje nemaju zdravstveno osiguranje po drugom osnovu, kaže Poturković.
Dodaje da druge osobe u stanju socijalne potrebe pravo na zdravstvenu zaštitu mogu ostvariti putem općina u kojima imaju prijavljeno prebivalište.