Ekipe Hitne pomoći edukovane su i za porode na terenu - "Takve stvari se dešavaju, u kući ili sanitetu"

hitna pomoć sarajevo/
Ekipe Hitne pomoći su uvijek spremne pomoći
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ljekarske ekipe Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Kantona Sarajevo danonoćno i u svim nepredvidivim okolnostima spremne su nesebično pružiti pomoć građanima. Posljednjih dana bili su i u takvim situacijama kada treba da prevezu trudnice do Porodilišta. Ovih dana desila su se dva takva slučaja, u kojima su porod obavili u sanitetu, a desi im se i da trudnicu porode u kućnim uslovima.

Kućni porod

U jednom od pomenutih slučajeva, radilo se o porodici iz socijalno ugroženih kategorija stanovništva, čiji članovi nisu imali zdravstveno osiguranje. Dr. Nejra Junuz Gušić, specijalista urgentne medicine, za Oslobođenje kaže kako Zavod za hitnu medicinsku pomoć KS-a, ne tako rijetko, ima porode u prehospitalnim uslovima ili pojednostavljeno - na terenu.

- Da li u kući ili sanitetu, odnosno u našem kardiomobilu, dešavaju se takve stvari. Ono što je sreća u svemu tome jeste da su ekipe Zavoda za hitnu medicinsku pomoć KS-a edukovane za porod u takvim situacijama. Osim toga, edukovani su kako za život majke, tako i za život djeteta nakon poroda, kaže dr. Junuz Gušić, dodajući kako su svi završili neonatološki kurs koji je organizovala Pedijatrijska klinika, “tako da možemo da brinemo kako o majci, tako i novorođenom djetetu”.

Kada se radi o situacijama na terenu, ističe kako je najčešće riječ o prijevremenim porodima, iznenadnim porodima ili prvorotkinjama.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Korisnici socijalne zaštite mogu ostvariti pravo na zdravstvenu zaštitu ukoliko ispunjavaju uslove propisane Zakonom, kažu iz ZZO-a KS-a

- Taj porod često ide najbrže, tako da je iznenađenje i za porodice kada se porod dešava u kući ili kada preuzmemo trudnicu koja se potom porodi u našem kardiomobilu. Na svu sreću, većina tih poroda završi dobro za život majke i za život djeteta, tako da smo i mi sretni kao i njihove porodice, opisuje nam dr. Junuz Gušić najljepše trenutke koji se tada dešavaju.

Na naš upit šta u slučajevima kada trudnica nema zdravstveno osiguranje, naša sagovornica odgovara da se takve situacije dešavaju ne samo kod socijalnih slučajeva.

- Nekada se dešava u porodicama u ruralnim sredinama, koje nemaju osiguranje, a uslijedio je porod. Tada se trudnice i novorođenčad voze prema Pedijatrijskoj klinici, zato što imaju zdravstveno osiguranje unutar 48 sati, dok se stanje same majke i život bebe ne stabilizuje. Ne možemo govoriti da se to samo dešava u nekom socijalnom krugu, to se dešava i u gradskim uvjetima, te se situacije ne mogu predvidjeti. Zato se mi edukujemo, uvijek moramo biti spremni, poručila je dr. Junuz Gušić.

Zdravstvena zaštita

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Mirsada Poturković, stručna saradnica na poslovima informisanja i komunikacije Centra za socijalni rad KS-a, govori nam da, u skladu sa Zakonom o socijalnoj zaštiti, zaštiti civilnih žrtava rata i zaštiti porodice sa djecom KS-a, osobe koje se nalaze u stanju socijalne potrebe imaju pravo na zdravstvenu zaštitu ukoliko to pravo nisu ostvarile po drugom osnovu.

- Putem JU Kantonalni centar za socijalni rad pravo na zdravstvenu zaštitu mogu ostvariti korisnici stalne novčane pomoći, osobe smještene u ustanove socijalne zaštite, osobe koje su ostvarile status roditelja njegovatelja, djeca smještena u hraniteljske porodice, te osobe sa invaliditetom koje nemaju zdravstveno osiguranje po drugom osnovu, kaže Poturković.

Dodaje da druge osobe u stanju socijalne potrebe pravo na zdravstvenu zaštitu mogu ostvariti putem općina u kojima imaju prijavljeno prebivalište.