Državni parlamentarci i dalje na predizbornoj pauzi: Primaju najveće plate, a odlučuju da ne rade
Na pragu smo izborne kampanje za lokalne izbore, što je državnim parlamentarcima bio sasvim dovoljan razlog da odluče da neće zasjedati u tom periodu. Osim ako ne bude nešto važno.
Psihoza izbora
- Nećemo utvrđivati termin nove sjednice, u skladu sa ranijim dogovorima. Pokušaćemo da u toku izborne kampanje ne držimo sjednice ukoliko baš ne bude nešto posebno važno. Sretno svima u izbornoj kampanji. Vidimo se po potrebi, riječi su kojima je predsjedavajući Predstavničkog doma PSBiH Nebojša Radmanović okončao 21. sjednicu ovog doma.
To je bila tek sedma redovna sjednica Predstavničkog doma održana u ovoj godini. Zasjedali su i četiri puta hitno. A Poslovnik, u koji se kunu, kaže da “u pravilu, Dom zasjeda dva puta mjesečno” (Član 66. stav 3.).
- Pa to je tako, nažalost. Mi živimo u stalnoj predizbornoj atmosferi. Svake dvije godine su izbori koji se zovu i opšti i lokalni, ali pošto je granica izbrisana, mi smo naprosto stalno u predizbornoj kampanji. I to se vidi po javnom prostoru, u medijima. Stalno su neka nadmudrivanja, stalno je atmosfera uzavrela, stalno je psihoza napetosti. To je psihoza izbora. Mene to ne čudi, a kao građaninu žao mi je što je tako i imam želju da to što prije prestane. Da konačno počnemo živjeti kao i drugi ljudi, kao i drugi građani demokratski uređenih društava, kaže profesor i analitičar Esad Bajtal.
Stefan Blagić iz Udruženja ReStart Srpska vjeruje da građani i ne primijete razliku - ni kad Parlament zasjeda ni kad ne zasjeda, odnosno da je to građanima potpuno svejedno.
- Ali bezobrazluk parlamentaraca nema apsolutno nikakvu granicu, niti poznaju bilo kakvu granicu. Oni su birani da rade četiri godine u mandatnom periodu. A ovo što rade, pa mi smo ih pustili. I mi dijelom imamo odgovornost, naglašava Blagić.
Ističe da parlamentarci ne brinu brigu ni za zakon, a kamoli za Poslovnik.
- I narod je dijelom odgovoran. Ljudi prosto biraju da ne sankcionišu takvu vrstu političara. Štaviše, nagrađuju ih novim mandatima. Tako da i mi snosimo dio odgovornosti za tako bahato i bezobzirno ponašanje. To je posao iz snova biti parlamentarac, pogotovo na državnom nivou. Radite vrlo malo, a imate ogromna primanja, dodaje Blagić.
Sveto trojstvo
Bajtal podsjeća na podatke od prije nekoliko godina prema kojima su naši parlamentarci bili ili jednako ili čak više plaćeni nego evropski.
- Istovremeno imate građane koji, već 30 godina, jedva sastavljaju kraj s krajem. Dakle, opšti paradoks. Oni su pretplaćeni, a učinci nikakvi i to traje. Zašto je tako, zašto se to ne mijenja? To je zatečena formula. Formula BHS svetog trojstva. Da li sad ova trećina koja ne pripada toj konfiguraciji etničkoj može nešto da promijeni, a naša su očekivanja te vrste, ostaje pitanje u kojoj mjeri to mogu i da li čine sve što mogu da se to konačno promijeni. Mi smo s tom nadom birali ove koje smo birali, zaključuje Bajtal.