Državni Dom naroda je u blokadi i biće još dugo? - Opozicija ne vjeruje Klubu Hrvata, SNSD vreba iza ugla
Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine mjesecima je u blokadi jer, osim vanredne sjednice kada je usvojen budžet BiH za 2024, opozicioni delegati Kluba Bošnjaka (Šefik Džaferović iz SDA, Dženan Đonlagić iz DF-a, te Džemal Smajić iz Stranke za BiH), nedolaskom na sjednice sprečavaju redovan rad i donošenje zakona. Razlog – Prijedlog zakona o Ustavnom sudu BiH.
Udar na Ustav
Još u martu opozicioni delegat iz Kluba srpskog naroda Želimir Nešković (SDS) predložio je zakon koji bi, eventualnim usvajanjem u oba doma PSBiH, vodio uvođenju entitetskog glasanja u Ustavnom sudu, zakonskom definiranju načina odlučivanja, ali i izbacivanju stranih sudija. Od tada, po uzoru na ranije poteze kolega iz SNSD-a, opozicioni bošnjački delegati onemogućavaju rad. Za Oslobođenje navode da ne blokiraju, s obzirom na to da su dopustili održavanje sjednice na kojoj je usvojen budžet.
- Mi ćemo učestvovati u radu Doma naroda po svakoj tački dnevnog reda, osim kada je u pitanju taj zakon o Ustavnom sudu. Stav ostaje nepromijenjen. Radi se o Prijedlogu koji je duboko protivan Ustavu BiH. To je eklatantan primjer udara na ustavni poredak BiH, ističe Šefik Džaferović.
Navodi da su u Klubu svjesni kako je uskraćivanje kvoruma teška odluka, ali da su na to prisiljeni kada je Prijedlog uvršten na dnevni red iako su tražili da se to ne radi.- Ne može delegat predlagati sve što mu padne na pamet. To bi bilo isto kao kada bi neko predložio zakon, bez promjene Ustava BiH, kojim bi se predvidjela drugačija teritorijalna organizacija BiH, navodi Džaferović.
Ne vjeruju ni u ubjeđivanja iz Kluba Hrvata da Prijedlog zakona neće dobiti ni njihovu podršku.
- Naravno da nećemo podržati, ali nismo jasno rekli da nećemo podržati. Jer nama ne odgovara način na koji je definiran taj zakon, poručila je ranije delegatkinja u Klubu Hrvata Marina Pendeš (HDZBiH).
Također, u SDA ne vjeruju ni u čistu matematiku da Prijedlog, sve i da prođe Dom naroda, nema nikakvu šansu biti usvojen i u Zastupničkom domu.
- Ovo nije stvar povjerenja i nepovjerenja. Nemamo mi pravo da se kockamo i gledamo kako će sutra neko (ne)izglasati i (ne)ispuniti obećanje, zaključuje Džaferović.
Evropski put
Predlagač spornog Prijedloga zakona o Ustavnom sudu BiH ističe za Oslobođenje kako jedva čeka da prođu lokalni izbori, pa da stranke prestanu raditi u strahu koji očito imaju od biračkog tijela, a kako bi se tačka najnormalnije našla na dnevnom redu, bez obzira na konačni ishod glasanja.
- Ne samo o tom pitanju, nego i o svim drugim važnim za BiH. Ako govorimo o evropskom putu, itekako kasnimo u radu oba doma i Vijeća ministara. Mislim da nemamo više vremena i mogućnosti za propuštene šanse, kaže Želimir Nešković.
Ipak, sudeći po najavama, Dom naroda teško da će uspješno zasjedati do kraja mandata. Naime, ako i kada SDA i spusti ručnu, teško da će to učiniti SNSD, jer je već najavio da će na sve načine spriječiti provedbu odluke Centralne izborne komisije BiH, koja je nakon žrijebanja utvrdila da bez mandata u Domu naroda ostaje SNSD-ova Snježana Novaković Bursać, a da mandat pripada PDP-ovom Nenadu Vukoviću. Ta promjena bi trebala i morala biti okončana na prvoj narednoj sjednici ako je ikada uopće bude.