Državljani Hrvatske u Sarajevu i Banjoj Luci glasaju na izborima za predsjednika te države
Osmi izbori za predsjednika Hrvatske organizuju se u diplomatskim i konzularnim predstavništvima te zemlje u sedam gradova Bosne i Hercegovine, uključujući glavni grad Sarajevo.
Biračima je od 7 sati na raspolaganju sedam lokacija, i to Franjevački međunarodni studentski centar u Sarajevu, Kampus Sveučilišta u Mostaru, Generalni konzulat Republike Hrvatske u Banjoj Luci, Hrvatski kulturni centar "Sv. Franjo" u Tuzli, Osnovna škola "Ivan Goran Kovačić" u Livnu, Osnovna škola "Vitez" u Vitezu i Školski centar fra Martina Nedića u Orašju.
Državljani Hrvatske koji žive u Sarajevu od jutros glasaju na biralištima u Franjevačkom međunarodnom studentskom centru, a prema prvim informacijama izlaznost je dobra.
Mladen Glavina, opunomoćeni ministar u ambasadi Hrvatske u Sarajevu, kazao je u da su ponosni što osmi put slave demokratiju i biraju hrvatskog predsjednika.
- Sva birališta na teritoriji Bosne i Hercegovine su otvorena na vrijeme. Izbori prolaze u najboljem u redu. Očekujemo odaziv birača jednak kao i na dosadašnjim izborima. Izbori se održavaju jedan dan. U skladu sa činjenicom da slavimo i Božić i Novu godinu, očekujemo i povećani broj glasača, rekao je Glavina.
Dodao je da nominalno, na teritoriji Bosne i Hercegovine ima oko 110.000 registrovanih hrvatskih birača, ali da je prerano govoriti o statistikama izlaznosti.
- Tehnički smo podijelili birališta da bi lakše glasači mogli izaći kad izađu u većim brojevima. Radi se o 42 biračka mjesta na teritoriji cijele Bosne i Hercegovine, međutim, de facto se radi o sedam, gradova u kojima su sjedišta naših diplomatskih i konzularnih misija. U Sarajevu su tri birališta u Franjevačkom međunarodnom centru na Kovačićima", istakao je Glavina.
- Vlast mora misliti kako će narod živjeti, poručio je u nedjelju Ilija Tadić iz mjesta Gornji Volari kod Prijedora nakon što je u Banjaluci u Bosni i Hercegovini iskoristio pravo da glasa na izborima za predsjednika Hrvatske, javlja Anadolija.
Tadić je među oko 7.000 birača koji imaju pravo glasa na biračkom mjestu u Generalnom konzulatu Hrvatske u Banjaluci.
Istakao je da ima pozitivna očekivanja od izbora koji se održavaju danas, naglašavajući da je pitanje povratka i pomoć onima koji žele da se vrate među najvažnijim za hrvatski narod.
Smatra da bi ”kapital koji stiže u Bosnu i Hercegovinu iz Hrvatske trebalo preraspodijeliti da ne ide samo u Hercegovinu, nego i u drugo područje, i u entitet Republiku Srpsku gdje ima Hrvata”. Naglasio je da se često mogu čuti velike političke riječi, ali da je učinak slab.
Svoje biračko pravo iskoristila je i Rosa Ančić iz Banjaluke, koja redovno ispunjava građansku dužnost. Zadovoljna je jer nema gužve i sve je proteklo bez problema.
- Valjda će nešto biti bolje, svi se nadamo boljem, ali ne vidi se prilika, rekla je Ančić.
Zoran Piličić, generalni konzul Hrvatske u Banjaluci rekao je da su jutros u 7 časova otvorili biračkom mjesto u prostorijama Generalnog konzulata.
- Za sada se sve odvija po planu, par desetaka birača je do sada došlo. Problem je i snijeg koji je dosta otežao komunikaciju i sve ostalo. Nadamo se da će zadovoljavajući broj birača koji imaju pravo glasa izići, ali ostaje nam da vidimo kroz dan, rekao je Piličić.
Na ovom biračkom mjesto pravo glasa imaju osobe iz mjesta od Bihaća, Teslića, Prijedora, Prnjavora i Banjaluke, odnosno područja koja inače pokriva ovaj konzulat. Česti su i birači iz Jajca, koje pripada konzulatu u Vitezu, ali se regisrtuju i prijavljuju u Banjaluci jer im je lakše doći u taj grad. Slična situacija je i sa Usorom.
Prema riječima Piličića iako je oko 7.000 službeno registrovanih birača u Banjaluci obićno glasa par stotina građana.
Hrvatska danas odlučuje o tome ko će dobiti petogodišnji mandat kao novi predsjednik ili predsjednica. Na izbornim listićima nalaze se imena osam kandidata, a to su: Zoran Milanović, Marija Selak Raspudić, Dragan Primorac, Ivana Kekin, Miro Bulj, Branka Lozo, Tomislav Jonjić i Niko Tokić Kartelo.
Prve izborne rezultate DIP će objaviti u 20 sati, sat po zatvaranju birališta.
Ukoliko nijedan od kandidata u prvom krugu izbora ne osvoji apsolutnu većinu, u roku 15 dana organizuje se drugi krug izbora.
U drugom krugu, koji će eventualno biti održan 12. januara, natjecala bi se dva kandidata sa najvećim procentom osvojenih glasova. Pobjednikom drugog kruga izbora proglašava se kandidat koji osvoji više glasova u drugom krugu.