Dok vremenske neprilike uništavaju usjeve: Prijeti li nam glad?

Štete na poljoprivrednim usjevima ogromne/Vahidin Mujagić
Poslije svakog nevremena zbraja se šteta/Arhiva
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U proteklim sedmicama je u našoj zemlji preovladavalo pretežno sunčano vrijeme sa visokim temperaturama. Uprkos tome, skoro svakodnevno su se dijelovi Bosne i Hercegovine suočavali sa lokalnim nevremenom praćenim ledom.

To je, kao po običaju, stvorilo probleme domaćim poljoprivrednicima, kojima su usjevi uništeni. Svi oni nadaju se bilo kakvoj vrsti pomoći od vlasti. Ona ne dođe uvijek, a i kada je ima, objektivno nije toliko velika da bi mogla nadoknaditi štetu.

Spas u raketama

Da bi poljoprivrednici dobili neku vrstu naknade za pretrpljenu štetu, potrebno je na tom području proglasiti stanje prirodne nesreće, nakon čega lokalna vlast može izdvojiti, naprimjer, novčana sredstva.

Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske, kaže da je u proteklim danima nevremena bilo u mnogim područjima.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Poljoprivrednike pomažemo koliko možemo, mada ih u našem gradu ima veoma malo, kaže nam gradonačelnik Goražda Ernest Imamović

- Protivgradna zaštita je djelovala, ispalila nekoliko raketa i da ih nije bilo, sigurno da bi ta šteta bila i veća nego što jeste, rekao nam je Marinković.

Na pitanje da li ćemo zbog učestalog nevremena i uništavanja usjeva ostati gladni, odnosno hoće li poljoprivrednici na kraju nešto uspjeti i proizvesti, Marinković odgovara: “Stanje usjeva je zadovoljavajuće, naročito u regionima sa dubljim profilom zemljišta i naravno tamo gdje se zalijeva voda. Prema sadašnjim prognozama i sadašnjem stanju na našim njivama, ne bismo se trebali bojati gladi.”

Kada je riječ o pomoći poljoprivrednicima koji su pretrpjeli štetu, Marinković poručuje da se kakva-takva naknada može očekivati tamo gdje je proglašeno stanje elementarne nesreće.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Tamo gdje nije proglašena elementarna nepogoda, proizvođačima ostaje da se osiguraju kod osiguravajućih kuća, da osiguraju svoje površine i na taj način da se zaštite od ovih problema, kazao je on u izjavi za naš list.

A za poljoprivrednike su se pobrinuli u Širokom Brijegu i Grudama. U tim mjestima će, kao odgovor na štetu koju je nanijelo nedavno nevrijeme, za 25 socijalno ugroženih kućanstava biti isplaćeno po 1.000 KM.

image

Prizori nakon nedavne oluje u Dubici/Udruženje mladih Fokus

Što se tiče nekih drugih dijelova naše zemlje, sve zavisi od vlasti.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Mirza Ganić, gradonačelnik Visokog, za Oslobođenje potvrđuje kako su u prošlosedmičnom nevremenu padavine praćene ledom napravile štetu na usjevima, te dodaje da će se Grad Visoko pobrinuti za svoje poljoprivrednike.

Utvrđivanje stanja

- Grad Visoko je uvijek uz svoje građane, tako je i sada. U prethodne dvije godine pomagali smo u saniranju nastalih šteta prilikom svake vremenske nepogode, a to ćemo uraditi i ovaj put. Građane pozivam da odmah prijave štete, nakon čega će komisija utvrditi u kojem su obimu, a kako bi se mogla osigurati finansijska sredstva za ublažavanje posljedica nepogode koja nas je zahvatila, rekao nam je Ganić.

Prošle sedmice je nevrijeme pogodilo i Goražde, a tamošnji gradonačelnik Ernest Imamović je u izjavi za Oslobođenje govorio o šteti koja je nanesena poljoprivrednicima.

- Poljoprivrednu štetu smo zapisali, sada ćemo je konstatovati, ali nismo imali nekih velikih šteta u tom segmentu, kazao je.