Dok se u državi produbljuje kriza, Bosanci i Hercegovci u Beču pokazali šta znači zajedništvo!

redovno zasjedanje Stalnog vijeća OSCE-a u sjedištu OSCE-a u Beču//
Foto: OSCE
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Predstavnici Međukulturnog vijeća Bosne i Hercegovine danas su na poziv Misije OSCE-a u BiH predstavili svoj rad na redovnom zasjedanju Stalnog vijeća OSCE-a u Beču. Riječ je o značajnom međunarodnom nastupu ove međuinstitucionalne koordinacije koju čine četiri temeljne kulturne organizacije naroda BiH – Bošnjačka zajednica kulture, Hrvatsko kulturno društvo „Napredak“, Srpsko prosvjetno i kulturno društvo „Prosvjeta“ te Jevrejsko kulturno-prosvjetno i humanitarno društvo „La Benevolencija“.

U ime Vijeća prisutnima se obratio predsjednik Bošnjačke zajednice kulture prof. dr. Sanjin Kodrić, ističući da se Bosna i Hercegovina suočava s najdubljom krizom još od potpisivanja Dejtonskog sporazuma. Poručio je kako Međukulturno vijeće kroz kulturu pokušava očuvati društvenu koheziju, stabilnost i međusobno povjerenje, a sve uz podršku OSCE-a koja je, kako je naglasio, bila presudna u uspješnom radu Vijeća.

- Mi nismo samo predstavnici svojih naroda, već i autentični glas kulture Bosne i Hercegovine kao cjeline. Kroz zajedničke kulturne aktivnosti – od koncerata, izložbi, naučnih istraživanja i javnih debata – nastojimo graditi povjerenje i njegujemo vrijednosti koje spajaju, a ne razdvajaju, rekao je Kodrić.

Dodao je i da je BiH mnogo više od političkog prostora – to je kulturni prostor s historijom dužom od hiljadu godina, u kojem se kroz vijekove razvijala specifična, isprepletena i bogata kulturna mreža. Upravo zato, smatra, BiH ne treba gledati samo kao multikulturno, već kao istinski međukulturno društvo, u kojem se identiteti ne samo čuvaju, već i međusobno oblikuju i obogaćuju.

Kodrić je u svom obraćanju naglasio i da u vremenu kada se institucije pravne države i politička stabilnost često dovode u pitanje, kultura može i mora igrati ključnu ulogu u povezivanju zajednica.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- U vremenu kada oružje govori, muze šute – ali upravo zato, naše je da damo glas muzama, umjetnosti i dijalogu, zaključio je.

Misija OSCE-a u BiH ovom prilikom dodatno je istakla važnost podrške inicijativama poput Međukulturnog vijeća, koje, kako su naveli, može poslužiti kao primjer i drugim državama s kompleksnim društvenim izazovima.