Dok jedni strahuju, drugi se cjenjkaju: Nuklearni otpad se ne gura komšiji

Trgovska gora/
Trgovska gora pripada općini Dvor
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U Hrvatskoj je jučer počela trodnevna konferencija o uspostavi centra za zbrinjavanja radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori, a u organizaciji Općine Dvor i Srpskog narodnog vijeća. Učesnici su jučer obišli nuklearnu elektranu Krško, a danas se u Dvoru održava konferencija na kojoj će se raspravljati o ovom izazovu, te ulozi i pravima ove lokalne zajednice na čijem teritoriju se projekat realizuje.

“Pravična” naknada

- Činjenica je da se radi o siromašnoj općini, koja se ne tretira kako bi trebalo. Njeni stanovnici nisu imali priliku izjasniti se ni za ni protiv. Sa strane izgleda kao da je odluka o lokaciji donesena ne na osnovu naučnih činjenica, već po sistemu koja je općina najslabija i gdje će to najlakše biti progurano, izjavio je za Novi list dugogodišnji ekološki aktivista iz Hrvatske Toni Vidan, koji je moderator konferencije.

Na konferenciji, uz predstavnike institucija Hrvatske, učestvuju eksperti iz Španije i Mađarske, gdje su ostvareni slični projekti

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ipak, po svemu sudeći, sama lokacija odlagališta otpada na Trgovskoj gori se naročito ne spori, nego se stiče dojam da je prevladavajuća tema kakvu i koliku nadoknadu lokalna zajednica može ostvariti.

- Cilj je uvijek isti - osigurati sigurno i dugoročno zbrinjavanje nuklearnog otpada kako bi se zaštitili okoliš i zdravlje ljudi, uz pravičnu nadoknadu za lokalno stanovništvo. Ova naknada za Općinu Dvor mogla bi otvoriti brojne razvojne mogućnosti i pomoći da se cijeli kraj razvije, no još postoji veliki broj dilema i bojaznosti na koje treba odgovoriti i koje treba riješiti, naveli su iz Srpskog narodnog vijeća u pozivu na konferenciju.

Zbog ovakve orijentiranosti nevladin sektor i aktivisti iz BiH skloni su odluci da u potpunosti bojkotuju njihovu konferenciju.

- Oni koji žele da se cjenkaju o visini naknade kako bi se prihvatio radioaktivni otpad uz Unu, na pogrešnom su putu. Ni rijeka Una ni naši životi nisu na prodaju, a zagovornici toga da se radioaktivni otpad gura na samu granicu sa BiH svoje licemjerne ideje o “svjetskim standardima” slobodno neka zadrže za sebe, jer ih je mučno više slušati, kazao nam je Mario Crnković, predsjednik organizacije Green team i član ekspertnog tima iz BiH.

Narušen ugled

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Lokacija Čerkezovac na Trgovskoj gori, dio općine Dvor na hrvatskoj strani uz rijeku Unu, i dalje je neprihvatljiva lokacija za Bosnu i Hercegovinu da bi se na njoj pustio u pogon kompleks zbrinjavanja radioaktivnog i medicinskog otpada. Toni Vidan, moderator konferencije u Dvoru, također ističe kako nije evropska praksa da se ovakav objekt smješta uz granicu sa susjedima koji se tome protive, čak i u slučaju da se on izvede na sto posto siguran ekološki način, te da će to svakako proizvesti štetu njihovom ugledu i budućim odnosima sa BiH.