Dodik i Stevandić ''skočili kao oprženi'' nakon upozorenja Islamske zajednice

Milorad Dodik i Nenad Stevandić/Senad Gubelić

Milorad Dodik i Nenad Stevandić/Senad Gubelić

Senad Gubelić/Oslobođenje
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nakon što je Islamska zajednica u BiH upozorila međunarodne aktere na opasnosti koje bi realizacija Deklaracije svesrpskog sabora mogla donijeti Bosni i Hercegovini, uslijedile su oštre reakcije od strane Milorada Dodika, predsjednika RS-a, i Nenada Stevandića, predsjednika Narodne skupštine RS-a.

Islamska zajednica je izrazila zabrinutost nakon nedavne sjednice Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija, naglašavajući da bi međunarodni akteri trebali ozbiljno shvatiti realne prijetnje po stabilnost i sigurnost u zemlji, ako se deklaracija koja zagovara svesrpsko jedinstvo provede u djelo. U svojoj izjavi, Islamska zajednica u BiH istaknula je potencijalnu opasnost uspostavljanja hegemonije jednog naroda nad drugima u Bosni i Hercegovini.

Milorad Dodik reagirao je putem Twittera, optužujući Islamsku zajednicu da u svemu vidi "teorije zavjere" i dodao da "ne vidi tragične posljedice svog djelovanja". Dodik je izjavio da je "teroristički akt u Bosanskoj Krupi direktna posljedica vjerske indoktrinacije, isključivosti i fanatizma", aludirajući na to da Islamska zajednica snosi odgovornost zbog navodnog širenja ekstremizma.

Dodik je u svojoj objavi također dodao kako Deklaracija svesrpskog sabora, koju Islamska zajednica vidi kao prijetnju, nije podstakla "ni na najmanji čin nasilja", te je optužio ovu vjersku instituciju za širenje hegemonije i negiranje prava drugim narodima na identitet i kulturu.

Osim toga, Dodik je, u svom prepoznatljivom stilu, uputio uvrede Bošnjacima, izjavivši da su "zarobljeni u Sarajevskoj kotlini" i nesposobni za sagledavanje prošlosti i budućnosti, dodajući da "njihovo zlo nikome dobra donijeti neće".

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine RS-a, pridružio se Dodikovim kritikama, tvrdeći da se Islamska zajednica "udaljila" od vjerskih pitanja i ušla u polje političkog islama. Prema Stevandiću, Islamska zajednica ne razumije da živi u državi u kojoj svi narodi imaju jednaka prava i da se vjerske zajednice trebaju baviti isključivo religijskim pitanjima, bez upliva u političke procese.

Stevandić je naglasio da se vjerske zajednice u Bosni i Hercegovini ne bi trebale miješati u politička pitanja, aludirajući na to da Islamska zajednica u BiH svojim stavovima podriva političku ravnotežu između Srba, Hrvata i Bošnjaka.