Djeci, umjesto rada, serviramo nasilje
U vremenu informacijskog i tehnološkog napretka jedan od najtežih “poslova” modernog doba je odgoj djece.
Prema mišljenju stručnjaka, u suštini se odgoj tokom stoljeća nije posebno promijenio, zapravo, promijenile su se okolnosti, a što se itekako odrazilo na uslove u kojima se odvija odgoj, ali i obrazovanje. U današnjim uslovima neki roditelji pokušavajući da djeci nadomjeste sve ono što oni nisu imali u djetinjstvu i pretjeruju u udovoljavanju, drugi opet djecu ne puštaju da budu djeca, nego ih upišu u stotinu sekcija kako bi im ispunili vrijeme da ne bi bila na ulici, treći pak pokušavaju da ih zaštite od vanjskog svijeta, pa im omogućuju onaj virtuelni putem moderne tehnologije... Uglavnom, roditelji sve to rade iz plemenite namjere, jer žele najbolje svojoj djeci, ali to najbolje se često pokaže kao velika greška u daljem odrastanju.
Gdje griješimo?
Psiholog dr. sc. Remzija Šetić objašnjava za Oslobođenje koliko je odgoj dugotrajan i složen proces, jer se pod utjecajem okoline i drugih izvora oblikuje jedna osoba. Da uprostimo, govorimo, kaže, o procesu socijalizacije u kojem osoba u interakciji sa drugima usvaja određene društvene vrijednosti, uvjerenja, stavove, norme društveno poželjnih oblika ponašanja.
- Izvori socijalizacije su porodica, odgojne i obrazovne ustanove, sportski kolektivi, mediji (posebno danas), vršnjaci i drugi. Danas se utjecaj porodice kroz odrastanje djeteta sve više smanjuje. Da bismo mogli govoriti o tome gdje individualno griješimo, potrebno je pojedinačno razmotriti svaki problem. Gdje griješimo društveno, za to nam trebaju ozbiljna istraživanja, studije i analize, ne znam da li ih imamo i kad ih napravimo da li ih iko slijedi. Očigledno je da kao društvo izuzetno griješimo, jer u ponašanjima ljudi primijetimo da svakodnevno imamo slučajeve nasilja u različitim oblicima, objašnjava psiholog.
Čini nam se, smatra, da se u odgoju gubimo i lutamo, jer samo društvo nije postavilo jasne norme za odgoj.
- Razumjeti ljudsko ponašanje nije jednostavno i nikako se ne može vaditi iz konteksta u kojem se desilo. U školama je važnije obrazovanje, ocjene, a odgoju se u njima pristupa površno, jer je važnije imati visok prosjek za upis u srednju školu ili na fakultet nego biti uljudan, kulturan, susretljiv, empatičan... Na kojem mjestu vrijednosti je odgoj u našem društvu? Najvažnije je da brinemo o djeci u ranim godinama života, da postoji jasan pravac društva u kojem smjeru želimo ići, a ne da se prepuštamo raznim utjecajima koji imaju nepredvidljiv efekat, tvrdi on.
Stoga je roditeljstvo, kako ističe, najvažnija uloga koju preuzimamo.
- I današnje roditeljstvo puno je izazova, jer se porodice suočavaju sa velikim promjenama. Ono što je nekada bila porodica, danas je to značajno izmijenjeno. Ulogu roditelja izvršavamo po onome kako mi svi individualno imamo uvjerenje da treba i da je ispravno, tvrdi Šetić.
Dalje objašnjava da društvo zakonima određuje neke stvari, utjecaj medija je ogroman, ali i iskustva prethodnih generacija.
- Jer, upravo mi smo od naših roditelja dobili modele, vrijednosti i stavove koji nam pomažu ili odmažu. Danas je čest raskol u primjeni odgojnih postupaka između današnjih roditelja i roditelja prethodnih generacija. Često nailazimo i na one roditelje koji žele da budu savršeni, da svom djetetu omoguće sve. Opet naglašavam, jako je važno društvo i šta ono čini za porodicu. Roditelj je usmjeren na zadovoljenje potreba svoga djeteta, a društvo u tome treba da pomogne, ističe psiholog.
Nove generacije
A koliko, zapravo, društvo pomaže u odgoju?
- Društvo odgaja djecu, samo nismo sigurni koliko smo svjesni toga. E sada, svi se zapitajmo kakvi su utjecaji našeg društva, koje su to naše društvene vrijednosti i gdje je u tom sistemu odgoj, odnosno da li imamo jasnu viziju šta želimo da dobijemo od novih generacija. Mi imamo mnoštvo udruženja, sportskih organizacija, kulturnih organizacija, vjerskih institucija, medija, svi odgajaju čovjeka u našem društvu, a vidimo kakvi su rezultati. Društvo ili preciznije država mora pomoći porodici da zadovolji potrebe djece, da stvori uslove za zdrav razvoj novih generacija, da postavi sistem vrijednosti društva u kojem će se vrednovati kultura, lijep odnos, tolerancija, solidarnost, empatija, trud i rad, učenje, drugarstvo, posvećenost i mnoge druge istinske vrijednosti dobro razvijenih društava koja nude ugodan ambijent za život. Kada pogledate dnevne događaje u našim medijima, koliko ima promocije ovakvih vrijednosti, slikovit je Šetić.