Dešavanja u sudnici: Tereti se da je znao za ubistva, posuđivanje zatvorenika... Prevljaku sad treba čisti zrak

Prevljak i Vidović u sudnici/Screenshot/
Prevljak i Vidović u sudnici/Screenshot
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Bivši general Armije RBiH Fikret Prevljak pojavio se danas prvi put pred Sudom BiH u slučaju u kojem ga Tužilaštvo tereti za ratne zločine nad civilnim stanovništvom srpske nacionalnosti u Hrasnici od 1992. do 1995. godine.

Prevljak je uhapšen početkom sedmice kada ga je Granična policija zadržala na Aerodromu Sarajevo zbog potjernice Tužilaštva BiH. Kasnije je pušten na slobodu, a danas je održano ročište na kojem je Tužilaštvo tražilo da mu se odrede mjere zabrane koje podrazumijevaju i zabranu napuštanja Bosne i Hercegovine.

Osim toga, Tužilaštvo traži i zabranu sastajanja sa svjedocima i onima koji bi iz njihovih iskaza mogli proizaći kao novi svjedoci i sa optuženima. Također, traži se i javljanje najbližoj policijskoj stanici tri puta sedmično.

Ubistvo kao odmazda

Tužiteljica Marijana Čobović je rekla da je Prevljak bio komandant Štaba oružanih snaga Ilidža, a kasnije komandant 4. motorizovane brigade Armije RBiH i da je u tom svojstvu svjesno i voljno omogućio organizovanje i zatvaranje civila srpske nacionalnosti u podrume još neizgrađene zgrade i garaže u Hrasnici. Kako je navedeno, tamo su se, osim vojno sposobnih muškaraca, dovodili žene, djeca i stariji ljudi. Također, Tužilaštvo tvrdi da su u tim mjestima zatvorenici mučeni psihički i fizički i da je uslijed fizičkog mučenja njih petero preminulo i to u roku od pet dana. Tužiteljica je rekla da za to postoje izjave svjedoka i dokumentacija o datumima smrti.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kako je dalje rekla tužiteljica, zatvorenici su držani u nehumanim uslovima, a da su se od jedne garaže pravile dvije ćelije.

Osumnjičeni se tereti da je izdavao pismene i usmene naredbe, nekada lično, a nekada preko podređenih, da se zatvorenici vode na prisilni rad. Kako je rečeno, za te potrebe je posuđivao zatvorenike iz drugih brigada. Tako je, kako je rečeno, zatvorenike dovodio u smrtu opasnost, a tom prilikom je poginulo više od 10 osoba i više ih je ranjeno.

Tužilaštvo tvrdi da je u njegovoj ingerenciji bio rad logora, imenovanje upravnika i stražara te da to sve proizilazi iz izjava svjedoka. Rečeno je i to da zatvorenici nisu na bilo koji način bili učesnici u ratnim sukobima.

Navela je primjer da su jednog dana četiri zatvorenika pobjegla iz logora, a da su u znak odmazde trojica ubijena kako bi se pokazalo ostalima šta će biti ako i oni krenu u bijeg.

Govoreći o upornosti optuženog u vršenju ovih radnji, tužiteljica je naglasila da svjedoči dokument Devete brdske brigade u kojem kažu da treći put pozivaju da im se vrate zatvorenici koji su posuđeni "jer se ne koriste za rad za koji je rečeno da će se koristiti". Kako je rekla, vraćeno je njih 18 od 30 posuđenih, a ostali su poginuli.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Tužiteljica je rekla da je Prevljak posljednjih godinu i pol dana boravio van Bosne i Hercegovine i da je u tom periodu samo jednom došao u BiH i to na nekoliko sati.

Vitamini

Kazala je da je u oktobru poslao preko punomoćnice dopis da će se javiti pozivu Tužilaštva i da se u Turskoj nalazi na liječenju. Ipak, naglasila je da Tužilaštvo smatra kako on u Turskoj nije bio na liječenju nego u bjekstvu. Kako je kazala, Prevljak je dostavio nekoliko papira s medicinskom dokumentacijom i da se iz jednog vidi da mu je naredni pregled zakazan za decembar a na kojem će se raditi, između ostalog EKG srca i snimak pluća. Kazala je kako su to pregledi koji se mogu obaviti i u našoj zemlji. Također, rekla je da se iz dokumentacije iz januara vidi kako se pacijent osjeća bolje i da mu se pripisuju vitamini B i D i šetnja.

"Iz svega je jasno da optuženi nije bio na liječenju u Turskoj", kazala je tužiteljica.

Navela je da je potrebno da Prevljak bude u BiH u narednom periodu jer će "izvjesno biti potrebno da se ispita i za neka druga krivična djela".

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Također, u kontekstu tvrdnje odbrane da Prevljak nije bio u bjekstvu u Turskoj, rečeno je da je prodavao imovinu koju ima u BiH. Saslušan je i vlasnik agencije za nekretnine koji je kazao da su on i supruga stavili u oglas prodaju kuće u Orahovici i iznajmljivanje vile u Butmiru. Kako kaže tužiteljica, nakon što je ova vijest izašla u medijima, supruga optuženog je zvala vlasnika agencije za nekretnine i rekla mu da skine oglase s platformi.

Advokatica Prevljaka Vasvija Vidović kazala je da se protivi zabrani napuštanja zemlje za njenog klijenta kazavši kako on nije bio u bjekstvu u Turskoj.

Kaže da za osnovu sumnje za bjekstvo tri stvari moraju biti obezbjeđene, a to su dvojno državljanstvo, čvrste veze sa drugom državom ili karakter optuženog.

"Čitava njegova porodica živi i radi u BiH, a u Turskoj nema nikakvu imovinu", rekla je Vidović.

Kaže da Prevljak nikad nije bio pozivan od Tužilaštva BiH i da se zato nije odazvao ranije, piše Klix.ba.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

"Čim je saznao da postoji istraga, odmah me je kao odgovorni građanin nazvao i javio se", kazala je.

Javljanje policiji

U kontekstu boravka u Turskoj kazala je:

"On ima teški oblik astme i mora boraviti na lokacijama gdje je vazduh čist. Zato mu je savjetovano da ode u Hrvatsku ili Tursku gdje mu se stanje zaista poboljšalo", rekla je.

Kazala je da njen branjenik nije imao namjeru bjekstva i da nema razloga za mjeru zabrane napuštanja BiH.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Također, rekla je da se odbrana ne protivi zabrani sastajanja sa svjedocima i optuženima, ali da im se dostavi spisak. Apelovala je i da se javljanje policiji smanji sa tri, na jednom ili dva puta sedmično kazavši da Prevljak ima poslovnu djelatnost u Konjicu i da je zbog toga često odsutan.