Da li je BiH praonica novca: Šta o nama kažu u Evropi?
![pranje novca ilustracija/](/media/2025/02/06/1142768/W-1142768-1235.webp)
Komitet eksperata za procjenu mjera protiv pranja novca i finansiranja terorizma - MONEYVAL, kao stalno nadzorno tijelo Vijeća Evrope, u Izvještaju o Bosni i Hercegovini koji se odnosi na borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma iz decembra 2024. pozvao je našu zemlju da poboljša mjere u navedenim oblastima. Navedeno je da BiH pokazuje umjerenu učinkovitost u devet od 11 oblasti, ali da je neophodno značajno poboljšanje. MONEYVAL je odlučio primijeniti pojačanu proceduru praćenja. Date su i preporuke.
(Ne)razumijevanje rizika
U Izvještaju je navedeno da vlasti generalno dobro razumiju rizik od pranja novca, ali da postoje ograničenja u razumijevanju rizika od finansiranja terorizma. Nije jasno da li su svi rizici adresirani. Smatra se da ciljevi i aktivnosti nadležnih organa odgovaraju identifikovanim rizicima, ali da postoji nedostatak adekvatne ukupne koordinacije na državnom nivou.
Na operativnom nivou postoje primjeri dobre saradnje. Izražena je i zabrinutost u vezi sa efikasnom upotrebom Finansijsko-obavještajnog odjela u sistemu borbe protiv pranja novca i finansiranja terorizma. Udio izvještaja o sumnjivim transakcijama distribuiran organima za provođenje zakona povećao se, ali su oni samo djelimično usklađeni sa profilom rizika zemlje i uglavnom se odnose na poreska pitanja. Istaknuto je i da organi za provođenje zakona nedovoljno koriste finansijske obavještajne podatke istraga FOO o pranju novca i finansiranju terorizma i predikatnim krivičnim djelima, odnosno krivičnim djelima čijim je počinjenjem pribavljena imovina koja je predmet krivičnog djela pranja novca.
Piše i da općenito postoji snažan sistem za identifikaciju i istragu krivičnih djela pranja novca na svim nivoima. Međutim, postoje ograničenja u efektivnosti sistema. Potrebna su i velika poboljšanja u vezi sa zapljenom i konfiskacijom prihoda stečenih predikatnim krivičnim djelima. Sankcije koje se primjenjuju za neprijavljenu gotovinu su minimalne. Primarne prijetnje koje su identifikovale vlasti su: korupcija, krivična djela u vezi sa poreskim pitanjima, organizovani kriminal i ilegalna trgovina i proizvodnja opojnih droga, te prevare. Postoji trend pranja novca od stranih predikata u BiH. Navedeno je i da domaće organizovane kriminalne grupe djeluju isključivo u zemlji, dok prekogranični kriminal duž balkanske rute na kojoj je i BiH uključuje ilegalnu trgovinu drogama i trgovinu i krijumčarenje ljudima. Udio sive ekonomije u BDP-u je, prema procjeni vlasti, između 30 i 35 posto.
A Srđan Traljić iz TIBiH, govoreći općenito o problemu, kaže da je TI više puta ukazivao da je pranje novca globalni problem, jer korumpirani političari i kriminalne grupe često koriste poreske rajeve za skrivanje nelegalno stečenog novca.
Jačanje kapaciteta
- Pranjem novca pokušavaju da prikriju tragove nezakonito stečenih sredstava kako bi izbjegli otkrivanje i sankcije, ističe Traljić.
Navodi da se u kontekstu naše zemlje stalno naglašava potreba za daljnjim jačanjem kapaciteta za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma, uključujući usklađivanje sa međunarodnim standardima.
- Uprkos određenom napretku, BiH i dalje mora raditi dosta toga na unapređenju mehanizama za sprečavanje pranja novca kako bi ispunila međunarodne standarde i izbjegla negativne posljedice po svoj finansijski sistem, zaključuje Traljić.