Da li je BiH mogla očekivati drugačiji odgovor iz Bruxellesa: Neće se Evropa nama prilagođavati

Bruxelles - Evropska komisija/Kenan Ćosić
Očekivan odgovor iz Bruxellesa/Ilustracija
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Borjana Krišto, predsjedavajuća Vijeća ministara BiH, poslala je jučer neusaglašenu Reformsku agendu u Bruxelles, a već danas je dobila "odbijenicu" Evropske komisije na ovakav dokument. Ovaj njen potez, kao i odgovor EK-a prokomentarisali su i iz Instituta za geopolitiku, ekonomiju i sigurnost (IGES).

- Slanje dokumenta o Plana rasta bez predhodno ispunjenih zahtjeva Evropske komisije, potez je koji je karakterističan za one koji misle da će se EU prilagoditi BiH, a ne obrnuto. Za neprihvatanje pomenutog dokumenta krive su one politike koje decenijama zloupotrebljavaju entitetski i etnički veto i guše BiH u njenom napretku ka euroatlantskim integracijama.

Upravo je ukidanje entitetskog veta bio jedan od zahtjeva Evropske komisije, koji manjini delegata u Parlamentarnoj skupštini BiH daje mogućnost da blokira apsolutnu većinu prilikom donošenja bilo koje odluke. Preko 70 posto građana su se izjasnili da žele biti dio Evropske unije što bi u demokratski uređenoj državi, po evropskim standardima, diktiralo politike u zemlji. Prema tome, glavno pitanje u BiH jeste uklanjanje svih kočnica u procesu odlučivanja koje zaustavljaju želju i volju većine građana BiH.

Trebao bi i morao biti cilj i Evropske unije ubrzano integrisanje BiH u EU i NATO radi sigurnosti i Balkana i cijele Evrope. Time bi snovi o mjenjaju granica na Balkanu zauvijek bili neutralisani, dok bi se neevropskim akterima suzio manevarski prostor za destabilizaciju. Da bi stigli na cilj predhodno se moraju ukloniti blokade, što se može postići ozbiljnim pritiscima i odlučnim sankcionisanjem onih koji to sprečavaju, navodi se u saopćenju IGES-a.

Podsjećanja radi, dva su pitanja koja su ostala neusaglašena u Reformskoj agendi, a to je entitetsko odlučivanje u tijelima za saradnju sa EU, kao i imenovanje sudija Ustavnog suda BiH iz RS-a. Zbog nepostizanja dogovora o ovim pitanjima, čije usaglašavanje koči RS, BiH za sada ostaje bez svog dijela evropske pomoći, koja za zapadni Balkan iznosi šest milijardi eura.