Bosanski dragulj dobija globalno priznanje: Sevdalinka postaje dio svjetske kulturne baštine

Sevdalinka je ljubavna pjesma/Ilustracija/
Sevdalinka je ljubavna pjesma/Ilustracija
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Gradska ljubavna pjesma, specifična za bh. podneblje, sevdalinka, uskoro bi trebala postati dio svjetske kulturne baštine, najavljuje ministrica civilnih poslova BiH Dubravka Bošnjak. Ovo bi trebalo uslijediti nakon trogodišnjeg procesa, jer je sevdalinka prije tri godine nominovana za upis na listu svjetske nematerijalne baštine.

Prema riječima Bošnjak, pisivanje sevdalinke na UNESCO-vu Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva bi značilo da je ona prepoznata kao globalni simbol kulturnog naslijeđa.

- Očekivani upis označava prekretnicu u očuvanju i promociji ove tradicionalne gradske pjesme, poznate po svojim duboko emotivnim tekstovima i melodijama. Sevdalinka nije samo pjesma; ona je izraz našeg kulturnog bogatstva, koje ćemo sada dijeliti sa svijetom kroz UNESCO-ovu listu. To je obveza, ali i prilika za promociju našeg naslijeđa na globalnom nivou, poručila je Bošnjak.

Upisom na UNESCO-vu listu, sevdalinka će biti prepoznata kao dragulj svjetskog nematerijalnog naslijeđa, čime se osigurava njena promocija i očuvanje za buduće generacije. Sevdalinka je muzički izraz koji predstavlja refleksiju istorije, životnog stila i bogate kulturne raznolikosti Bosne i Hercegovine.

Proces nominacije, započet uz podršku kulturnih institucija, etnomuzikologa i Udruženja muzičkih umjetnika Tuzle, obuhvatio je prikupljanje građe koja svjedoči o istorijskoj i umjetničkoj vrijednosti sevdalinke. Nominacija sevdalinke pokazuje napore za očuvanje kulturne baštine i njenog prenošenja na nove generacije, a podržana je i od komisije za saradnju BiH s UNESCO-om. Njen značaj prepoznaju ne samo domaći stručnjaci, već i međunarodna zajednica, koja u sevdalinki vidi univerzalni izraz ljudskih emocija i tradicije.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Upisom na UNESCO listu nematerijalne baštine otvoriće se vrata daljem istraživanju, uključivanju sevdalinke u obrazovne programe i njenom afirmiranju kroz umjetnost, turizam i medije. Cilj je, kako ističu stručnjaci, osigurati održivost ovog jedinstvenog muzičkog žanra kao dijela svjetskog kulturnog blaga.

Prethodno, na 46. zasjedanju UNESCO-ovog Odbora za svjetsku baštinu, koje je održano od 21. do 31. jula  2024. u New Delhiju u Indiji, pećina Vjetrenica službeno je uvrštena na Popis svjetske baštine UNESCO-a i postala prvi samostalni prirodni fenomen iz Bosne i Hercegovine koji je uvršten na svjetski popis zaštićenih spomenika. Očekivani upis sevdalinke na UNESCO-vu listu nematerijalne baštine govori o velikom angažiranju na zaštiti i promociji naših dobara, kao i velikoj pažnji koja se ovoj temi u nadležnim institucijama u Bosni i Hercegovini, prije svega Državnoj komisiji za saradnju s UNESCO-m i Ministarstvu civilnih poslova, posvećuje.