"Bojim se da će USKOK biti razočarenje" - Sudije i tužitelji će primijeniti zakon po kojem nikada nisu radili?

vstv bih.jpg/
Sjednica VSTV-a zakazana je za 25. i 26. septembar
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Sjednica Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) BiH zakazana je za 25. i 26. septembar. Drugog dana zasjedanja planirana su imenovanja tužilaca i sudija koji će raditi u posebnim odjelima Federalnog tužilaštva i Vrhovnog suda FBiH za suzbijanje korupcije, organizovanog i međukantonalnog kriminala - tzv. federalni USKOK.

Složeni sistem

Planirano je imenovanje posebnog zamjenika glavnog tužioca Federalnog tužilaštva, zatim imenovanje devet tužilaca i deset sudija Vrhovnog suda FBiH.

Mato Tadić, bivši predsjednik Ustavnog suda BiH i savjetnik federalnog ministra pravde Vedrana Škobića, kaže da ima određenu rezervu kako će to sve funkcionirati. Za Zakon o suzbijanju korupcije i organiziranog kriminala u FBiH, koji je usvojen prije deset godina i koji je pružio pravni temelj za osnivanje posebnih odjela Federalnog tužilaštva i Vrhovnog suda FBiH, Tadić kaže da je prilično loš, da na tom zakonu nije radio niko od sudija ni tužitelja, što je nedopustivo, jer su upravo ti ljudi, kako kaže, pozvani da ga primijene.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nijedan sudac Vrhovnog suda nije se prijavio za posebni odjel, već sudije općinskog suda koje nisu radile na složenim predmetima, kaže Tadić

- Podržavam svaku ideju koja bi išla ka poboljšanju i boljem organiziranju, otkrivanju i gonjenju svih oblika organiziranog kriminala i kako mi to kolokvijalno kažemo korupcije, iako u našem kaznenom zakonu takvo djelo ne postoji. Kod nas postoji kazneno djelo primanje mita ili dara, zloupotreba položaja..., a mi to sve svrstavamo u korupciju iako je to pogrešno. Jer, razna djela se trebaju posebno klasificirati, čija su obilježja propisana zakonom. Da li će uspostava USKOK-a dati efekte? Teško je unaprijed reći. Naš složeni pravni sustav kakav jeste, pa i pravosudni, tako je kompliciran da mi sad imamo podudaranje. Na primjer, Sud BiH sudi isključivo za terorizam, a u ovom zakonu iz 2014. piše da je u nadležnosti USKOK-a i terorizam na prostoru FBiH. To niti sude, niti rade. To posebno radi Sud BiH, a pri Tužiteljstvu BiH ima poseban odjel. To treba brisati iz zakona. Dosta je otvorenih pitanja koja dovode u dilemu kako će to u praksi funkcionirati. Mi ćemo doći u situaciju da će biti sukoba nadležnosti i da će iskusni advokati vjerojatno praviti velike probleme sudovima u postupcima koji se budu vodili u FBiH i da će to završiti kasnije na Ustavnom sudu, a vjerovatno i pred Evropskim sudom, ističe Tadić.

image

Mato Tadić: Dosta je otvorenih pitanja/Senad Gubelić

Kaže da je za svaku državu važno da smanji obim kriminala naglašavajući da, ipak, najteži oblici kriminala trebaju biti u nadležnosti države.

Dva stepena

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Formirat ćemo USKOK, on će početi raditi i neće biti rezultata, a onda će biti razočarenje svih. Prije svega, građana koji očekuju da se konačno stane ukraj svim oblicima kriminala, pa i korupcije. No, dobro. Bitno je da sad počne raditi, pa ćemo vjerovatno morati u hodu otklanjati te nedostatke. Razumijem i politiku. Treba da daju poruku građanima da se bore protiv kriminala, jer su građani svjesni da na svakom koraku toga ima i to treba pozdraviti. Ipak, čini mi se da je trebalo uz pomoć međunarodne zajednice napraviti iskorak dalje, da ne dođe do preklapanja. Podržavam da specijalni odjel tužiteljstva bude centraliziran, jer kad je gonjenje u pitanju, standardi moraju biti takvi da se ne može proizvoljno postupati u Sarajevu, Mostaru, Tuzli, Bihaću... Ali, kad je u pitanju suđenje, sud je potpuno neovisan i samostalan. Prema ovom zakonu, pri Vrhovnom sudu formira se poseban odjel koji će suditi u prvom stupnju, a taj isti sud će suditi i po žalbama, a EU nas tjera da razdvojimo Sud BiH na dva suda. Da se prvi stupanj odvoji od Apelacionog vijeća, a mi to ovdje radimo isto. Dosta je toga loše postavljeno i bojim se da ćemo doživjeti razočarenje kad ne poluči rezultate koje je trebalo, a šteta je, jer ideja je dobra, zaključuje Tadić.