I južna i sjeverna i zapadna: BiH treba sve tri konekcije
Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić izjavio je danas u Sarajevu da je Prijedlog zakona o Južnoj interkonekciji koji je usvojen u Predstavničkom domu FBiH dobar, ali da su nam potrebne i druge konekcije. Navodi kako je trenutno Južna interkonekcija prioritet, ali da se paralelno razvijaju i druge, jednako važne.
Posao BH Gasa
- Otvaramo sve teme, jer bez sve tri konekcije gasa mi nemamo kvalitetnog gasa u kontinuitetu. Posjetili smo USK, razgovarali sa premijerom. Ljudi jedva čekaju da počne gradnja zapadne interkonekcije, prije toga u SBK-u. Mi imamo izgrađenih 40 kilometara gasa, nismo ga pustili u pogon da i taj kanton gasificiramo, rekao je Lakić i podsjetio da BiH u planu ima i zapadnu interkonekciju, kao i sjevernu.
- Zašto? Sve je vezano za Hrvatsku i firmu Plinakro. Nama je ključni partner Plinakro. Iz tog razloga smo ih posjetili, da vidimo ima li buduće saradnje na visokom nivou. I dobili smo potvrdan odgovor, da je naša firma BH Gas imala odličnu saradnju sa Plinakrom i da može ubuduće raditi sa njima, istakao je Lakić.
Naš je cilj, konstatuje ministar, da BH Gas izgradi glavne cjevovode i osigura dopremu plina do određene tačke u nekom kantonu. Nakon toga, gradi se distribuciona mreža, a distributer može biti javno ili privatno poduzeće.
Ministar je rekao i da Vlada FBiH ne razmatra povećanje cijena električne energije i da su gubici Elektroprivrede BiH rezultat neevidentiranja stvarnog stanja u proteklih devet godina. Pojasnio je da su uzroci nagomilanih gubitaka Elektroprivrede BiH kupovina električne energije zbog katastrofalno loše proizvodnje u našim rudnicima, troškovi raskida ugovora o izgradnji Bloka 7 TE Tuzla, ulaganje u rudnike u kojima je nestalo 117 miliona KM, te zatvaranje RMU Zenica.
Neiskazani dugovi
- To su računovodstvene stavke koje prethodne uprave nisu prikazivale kao gubitke u proteklih devet godina, a koje su krajem 2023. iznosile 331 milion KM, naveo je Lakić.
Precizirao je da je na kupovinu električne energije potrošeno 25 miliona KM, za raskid ugovora o izgradnji Bloka 7 plaćeno je 35 miliona KM, da rudnici nisu opravdali 117 miliona KM od ukupno 500 miliona koje je EPBiH investirao od 2009, te je još 69 miliona KM koje je RMU Zenica dugovao EPBiH evidentirano kao potraživanje.
Govorio je i o izmjenama Zakona o izdvajanju i usmjeravanju dijela prihoda preduzeća ostvarenih radom termoelektrana, usvojenim na sjednici Vlade FBiH prije nekoliko dana. Na prijedlog resornog ministarstva, Tuzla i Kakanj će od 2025. godine u budžete dobijati 20 odsto više sredstava, naglasio je Lakić.
Kazao je i kako se u namjenskoj industriji povećava proizvodnja, raste i broj radnika, a preduzeća su prvi put nakon 7-8 godina uplatila sredstva dividende u budžet FBiH. Podsjetio je i da u Ministarstvu razmišljaju o otvaranju fabrika koje će upotpuniti proces u namjenskoj industriji.