Bez podrške općinskog vijeća ruke su vezane: Ovim načelnicima slijedi težak period...
Nekoliko je općina i gradova u Bosni i Hercegovini koji su u prošlosti, a prema svemu sudeći će tako biti i u narednom periodu, funkcionirali tako što je načelnik iz jedne stranačke opcije, a većina u općinskom vijeću sastavljena od stranaka koje nisu na strani prvog čovjeka te sredine. U takvoj situaciji uglavnom trpe projekti i bolji uslovi za građane.
Vezane ruke
Koka ili jaje. Načelnik ili općinsko vijeće. Iako službenih rezultata lokalnih rezultata još nema, već je vidljivo da će u pojedinim općinama ili gradovima u Bosni i Hercegovini gradonačelnik, odnosno načelnik i općinsko vijeće biti na suprotnim stranama. Jedna od zanimljivijih situacija nastavit će se u Općini Centar Sarajevo. Elma Karišik, politička analitičarka, podsjeća da u prošlom mandatu stranka Narod i pravda nije davala previše podrške Srđanu Mandiću.
- Mislim da slijedi težak period za Srđana Mandića, s obzirom na to da je Narod i pravda u Centru vrlo nepredvidiv koalicioni partner. Dalje, Banja Luka sa Stanivukovićem s jedne i SNSD i njegovim partnerima koaliciji sa druge strane slute tešku borbu. Zenica je interesantna, jer su ogromnu većinu glasova dobile SDA i BH inicijativa Fuada Kasumovića, dakle dvije trećine, a sve ostale stranke su na jednoj trećini, tako da će biti otežan rad Gradskog vijeća Zenice, ali je Kasumović na to navikao, navodi Karišik.
Ovakva situacija mogla bi se desiti i u Bugojnu i u Novom Sarajevu. Jedan od dugovječnijih načelnika je onaj u Općini Novi Grad Sarajevo Semir Efendić. U prošlosti je vodio bitke sa bivšim stranačkim kolegama iz SDA, ali i sa Vijećem.
- Dajte da imamo jednu stabilnu većinu s kojom ćemo moći raditi. To nije bio slučaj u ovom mandatu koji je iza nas. Vrlo je to mučno i naporno išlo sa Vijećem cijele četiri godine. Ja sam se trudio da se to ne vidi, da ne pravimo svađu i ružnu situaciju kakvu su imali u drugim općinama, ali mnogo je projekata ostalo koje nismo mogli uraditi zato što je takvo bilo stanje u Općinskom vijeću, navodi Efendić.
Elmir Sadiković, profesor Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu, za Oslobođenje kaže da je uloga gradonačelnika ili načelnika važna, ali da su mu bez gradskog ili općinskog vijeća vezane ruke.
- Općinski načelnik je političko-izvršni organ koji po ustavu predlaže statut, budžet, odluke općinskom vijeću, provodi politiku općinskog vijeća i obavezan je da podnosi izvještaje o provođenju politike i općinskom vijeću i građanima. Općinsko vijeće je najvažniji organ zbog svih odluka lokalne samouprave. Općinski načelnik, ukoliko ne osigura dovoljnu većinu za svoje odluke, praktično ne može funkcionirati, navodi Sadiković.
Kreiranje politika
Dodamo li tome da općinsko ili gradsko vijeće ima i mehanizam opoziva načelnika, stvarna moć se zapravo nalazi u tome ko može imati većinu u vijeću. Zašto je onda veći fokus na funkciji prvog čovjeka?
- Mislim da se možda i previše koncentriramo na općinske načelnike, zanemarujemo ulogu općinskih/gradskih vijeća, ali opet sa druge strane u političkoj praksi javnost s razlogom prepoznaje instituciju općinskog načelnika kao ključnu koja ima najsnažniji uticaj na kreiranje i provođenje lokalnih politika, ističe Sadiković.
Sinergija načelnika i općinskog vijeća, gradonačelnika i gradskog vijeća jedan je od ključnih faktora u boljem funkcioniranju općine ili grada. U protivnom, štetu trpe upravo oni koji su takvu situaciju i izabrali.