Kazani su naša javna tajna
U sarajevskom hotelu Holiday, UDIK u saradnji sa partnerima FES i forumZFD BiH u petak organizuje okrugli sto povodom 31. godišnjice zločina na Kazanima. Osim okruglog stola, bit će promovisano i treće prerađeno izdanje publikacije “Sarajevska najpoznatija javna tajna: Suočavanje sa Cacom, Kazanima i zločinima počinjenim nad Srbima u opkoljenom Sarajevu, od rata do 2023.” historičara Nicolasa Molla.
Suočavanje, pa pomirenje
Na događaju govore: autor publikacije Moll, naša glavna i odgovorna urednica Vildana Selimbegović, prof. dr. Edisa Gazetić sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Zenici, te dr. Pavle Mijović, profesor na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
“Tri decenije poslije, zločini Mušana Topalovića Cace i pripadnika Desete brdske brigade Armije RBiH i dalje predstavljaju kamen spoticanja unutar bh. prijestolnice. Od 2014, kada smo prvi put uličnom akcijom obilježili Kazane, zalažemo se za ideju da bez iskrenog suočavanja sa zločinima nema ni pomirenja u Bosni i Hercegovini”, ističu iz UDIK-a.
Napominju da od aprila 2022. traže postavljanje spomen-ploče na sarajevskom groblju Sveti Josip, mjestu gdje su od 1993. do 1998. nalazile NN grobnice ubijenih na lokalitetima Kazani, Gaj i Grm maline.
“I ove godine, na 26. oktobar, u Oslobođenju objavljujemo osmrtnicu u znak sjećanja na ubijene na lokalitetima Kazani, Gaj i Grm maline. Tekst koji se nalazi na osmrtnici primjer je kako je trebao izgledati sadržaj spomen-ploče na Trebeviću”, kažu iz UDIK-a.
Ugled Grada
Nadaju se da će predstavnici Grada Sarajeva ispraviti grešku, te vratiti ugled gradu poznatom po multikulturalnošću i antifašizmu.
- I ove godine sjećamo se ubijenih Sarajlija, sa zahtjevom da tekst na podignutom spomeniku na Kazanima bude usklađen sa zahtjevima porodica žrtava i NVO-a, ističe koordinator UDIK-a Edvin Kanka Ćudić.