31. januar - Sprema li se i u BiH bojkot namirnica po ugledu na Hrvatsku?

Foto: Facebook/

Foto: Facebook/

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U Hrvatskoj je jučer zabilježen pad broja izdanih računa u trgovinama za 43 posto, dok je ukupan iznos računa pao za čak 50 posto u odnosu na isti dan prethodnog tjedna. Broj računa za sve djelatnosti smanjen je za 29 posto, a vrijednost računa za 31 posto, prema podacima Porezne uprave. Ovi podaci ukazuju na osjetno smanjenje kupovne moći građana, a trgovci priznaju da je broj kupaca bio značajno manji.

Iako bojkot nije odmah promijenio situaciju, građani su jasno poslali poruku o rastućim cijenama. Vlasti su reagirale, najavljujući dodatne antiinflacijske mjere, no priznaju da je bojkot samo jedan od alata koji građani koriste kako bi ukazali na sve veću cijenu života, piše hms.ba.

Organizator bojkota, Europski centar izvrsnosti potrošača (ECIP), nije očekivao ovakav odaziv, dok su akciju podržali i sindikati. Bojkot je organiziran putem društvenih mreža, prvenstveno Facebook stranice "Halo, inspektore", koja je privukla veliki broj građana željnih izraziti nezadovoljstvo. Jedan od poziva koje smo zabilježili odnosi se na konkretan datum - 31. 01. - na koji se građani pozivaju da bojkotuju sve namirnice uključujući gorivo, hranu i ostalo.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

image

Foto: Facebook/

Slični pozivi na bojkot trgovina zabilježeni su i u Bosni i Hercegovini. Građani na Redditu ističu da je hrana u BiH skuplja nego u Njemačkoj, dok su cijene stanova nepodnošljive. Adis Kečo iz Saveza samostalnih sindikata BiH izjavio je da bi se i u BiH mogla organizirati slična akcija.

Kečo je također ukazao na činjenicu da je prijavljena dobit poslodavaca u BiH za 2023. godinu iznosila 5,7 milijardi KM, dok je 2024. narasla na 6 milijardi KM, unatoč minimalnoj plaći koja iznosi samo 619 KM. Prema podacima Agencije za statistiku BiH, cijene su u decembru 2024. godine porasle za 1,5 posto u odnosu na isti mjesec prethodne godine. Iako ukupna stopa inflacije pada ispod 2 posto, cijene hrane i energije ostaju visoke, što značajno utječe na životni standard građana.

Međunarodni monetarni fond (MMF) također upozorava da je rast cijena hrane i energije u BiH uporan, što dodatno pogoršava financijsku situaciju građana. U ovoj situaciji, bojkot trgovina postao je način na koji građani nastoje skrenuti pozornost na svoje probleme i pritisnuti vlasti da poduzmu konkretne mjere za smanjenje inflacije i poboljšanje životnog standarda.