MUP KS stekao poštovanje cijelog svijeta zbog organizacije derbija sa navijačima
Podsjećanja radi, na sastanku održanom nekoliko dana prije derbija između predstavnika MUP-a KS sa jedne i sarajevskih klubova sa druge strane, ministar Katica je izrazio iskrenu želju za održavanjem derbija uz isticanje sigurnosti građana na prvom mjestu, dok je i policijski komesar Fatmir Hajdarević bio jednako direktan poručivši da će policija osigurati održavanje derbija, ali uz ponovno naglašavanje o neminovnoj zaštiti grada i građana.
Ako pokušamo logički analizirati izrečene navode, uvidjet ćemo zaista nevjerovatnu dubinu istih koja, u isto vrijeme, i fascinira i zbunjuje.
Posao policije, ukoliko to niste znali, jeste, između ostalog, organizacija ovakvih događaja, odnosno nastojanje da isti prođu u najboljem redu i bez ikakvih problema kako za direktne aktere istog, tako i za publiku, gledaoce, navijače i posmatrače kao indirektne. No, budući da se u Bosni i Hercegovini kao barometar kvaliteta odrađenog posla i dalje uzimaju bazne stvari koje po svojoj prirodi spadaju u osnovni dio djelovanja onih koji ih obavljaju, jasno je zašto nam riječi komesara MUP-a da će organizovati i osigurati održavanje derbija izazivaju osjećaj divljenja. MUP će uraditi ono za što je i plaćen da radi i što mu je, u konačnici, jedna od osnovnih namjena. Čestitke. Bravo.
Dio koji zbunjuje odnosi se konstataciju 'sigurnost i zaštita građana', koja po svemu sudeći, barem prema tumačenju onih koji su je izgovorili, ima posebnu definiciju. Ona bi, prateći suštinski narativ izrečenog, trebala značiti da su građani Sarajeva posebna vrsta u odnosu na navijače koji, jednom kada oko vrata, ruke ili stomaka zavežu šal kluba za koji navijaju, ili obuku dres istog, prestaju biti građani i tretiraju se samo kao navijači. A kada se tretirate kao navijač, uobičajeno je da vam se osnovna građanska prava oduzimaju, s ciljem zaštite građana u koje, u datom trenutku, navijači ne spadaju. Logično, rekao bi Čombe.
Slijedom tog narativa normalizovano je da se svaki huliganski ispad, neovisno o tome što isti najčešće pravi jako mali broj navijača u odnosu na njihov ukupan broj, fakturiše svim navijačima i služi kao povod za sprovođenje represije nad njima. Epilog toga je da u 2024. godini navijače jednog kluba natjerate da na stadion uđu dva sata prije utakmice, dok navijači drugog, zahvaljujući spektakularnoj organizaciji na ulazima zasnovanoj na modernizovanim kabinama sa najlonom i pojedinačnim pretresanjem do gole kože, gotovo zakasne na sam početak meča.
Iz vizure MUP-a, barem na osnovu analize gore navedenih konstatacija, moguće da postoji jedan potpuno drugačiji rezon koji mi, obični smrtnici, ne možemo dokučiti. Ali, hajde da probamo.
- MUP Kantona Sarajevo je još jednom pokazao svoje sposobnosti organizacijom derbija u kojem, osim Hiroševog nokauta nad Julardžijom i Cocalićevog hrvačkog zahvata nad Kyeremehom, nije bilo nijednog incidenta. Vjerujemo da se ni pomenuta dva ekcesa ne bi dogodila da je našim službenicima dozvoljeno da tokom utakmice borave sa igračima u terenu umjesto izvan njega.
Posebno smo ponosni na činjenicu da na tribinama nije zapaljena gotovo nijedna baklja, što je rezultat naših modernizovanih metoda pretresa na ulazu u stadion. Naime, pred ulazima su bile postavljene specijalne kabine sa posebno dizajniranim najlonom koje su izuzetno topao aprilski dan učinile još vrelijim, zbog čega su navijači, baš kao i novinari, sami izrazili želju da se skidaju i tako nastoje rashladiti. Prestresanje koje je uslijedilo nije bilo klasično te ga možemo posmatrati kao jedan vid masaže koji je dodatno opustio navijače, smanjio tenziju među njima i omogućio im da derbi gledaju u znatno rasterećenijem stanju.
Činjenica da je provokativnu parolu Hordi zla ostavljenu nakon utakmice morao skidati fudbaler Marin Galić, a ne navijači Željezničara, najbolje govori o efikasnosti naših metoda i njenom utjecaju na navijače, odnosno njihov smanjeni poriv za incidentima.
Otprilike tako bi izgledalo imaginarno saopštenje MUP-a KS kada bi logiku i rezone zasnovane na njihovim izjavama i potezima, pokušali predstaviti kroz prizmu zaje*ancije. Loša, a pomalo i bolna spoznaja jeste da ta zaje*ancija možda i nije puno udaljena od istine, ako uopšte i jeste.
Bilo kako bilo, MUP KS se nije i neće zaustaviti na tome. Kao što je poznato, večeras se u dvorani Zetra održava koncert Jugoslovenke Fahrete Jahić poznatije kao Lepa Brena, dok se u isto vrijeme na stadionu Asim Ferhatović Hase igra utakmica 27. kola Wwin lige BiH između Sarajeva i Borca.
MUP KS je prije nekoliko dana zabranio dolazak navijačima banjalučkog tima, što, budimo realni, ne treba da čudi od onih koji obavljanje posla za koji su plaćeni predstavljaju spektakularnim, a neobavljanje uobičajenim ili normalnim.
I pravo pitanje jeste do kojih granica i sfera će takav javašluk metastazirati prije nego se pokuša naći adekvatan tretman?
Ko zna, možda će za nekoliko godina MUP početi izdavati zabrane i gledaocima da dolaze na koncerte, pa će tako Fahreta i ostale muzičke zvijezde pjevati pred praznim tribinama dok ih vjerna publika gleda i sluša putem streaming platformi.
Obzirom da oni koji dolazi na koncerte najčešće iste i gledaju kroz kamere svojih mobitela umjesto da duhom, tijelom i očima učestvuju u njima, možda bi to bilo i pragmatičnije rješenje od zabrane navijačima u njihovom nastojanju da bode svoj klub.
No, činjenica je da ni jedno ni drugo ne bi bilo zasnovano na viziji, inteligenciji i pronicljivosti MUP-a, koliko na njihovoj nesposobnosti da obavljaju svoj posao.