Mišo Bartulica: Bilo me strah života u kojem radim od sedam do tri - Opet Laka
Za sve Jelene i za sve nas koji i dalje uživamo u njihovoj muzici, za sve buduće generacije kojima smo dužni ispričati priču o bendu koji je ispisao crtice mnogih mladosti, ovog petka, u podcastu Opet Laka, ugostićemo Mišu Bartulicu, osnivača i vođu grupe Bolero.
Samouki muzičar iz Livna, autor tekstova, muzike i aranžmana obožavanih pjesama ovog muzičkog sastava, priznao nam je da je za njegov muzički put najzaslužniji njegov otac, prisjetio se dvodnevne pijanke uslijed poraza Želje, palačinki koje je pravio Tifi, školskih dana i svojih 10 jedinica od 11 predmeta.
Zapitala su se ova dva umjetnika kuda je to nestala empatija i ljubaznost, a Bartulica nam je ispričao priču o svojim velikim mladalačkim snovima.
- Sa dvadeset godina sam zamišljao neki bolji svijet. To je neko moje, takozvano, ludilo, i u muzici, i u načinu života. Mislio sam da će se za dvadeset godina sve popraviti, da će biti super, da neće biti ratova… Čak je i Oliver Dragojević u svojoj pjesmi pjevao “2002. godine, godine na svitu, ajme ča će tek onda lipo bit, lipo bit u Splitu”, bila su neka očekivanja da će biti bolje. Sva ta misao da će biti bolje, iz ove pozicije izgleda malo blesavo. Elite diktiraju današnjicu. Koji je to domen, koji su to ljudi, to je drugo, ali u svakom slučaju ne idu prema čovjeku. Ljudska kategorija dobronamjernost, koja je možda i najvrijednija, nestala je potpuno. Empatija, ljubaznost, također. Možda bi to sve trebalo vratiti kao predmet u školu, kazao je Bartulica.
Laka je svog sagovornika, očekivano, podržao i, još više očekivano, predložio dodatni predmet - radovanje tuđoj sreći, kao sposobnost koja danas mnogima nedostaje.
- Iako generalno izgleda tako da, čim imaš neki uspjeh, ljudi ti zavide, nisu baš svi takvi. Ali, nije dobro što je implementirana mržnja među ljude. Preko ratova i svega što nam se dešava, mržnja se samo pojačava, ne prestaje. Dobio sam nedavno neki link od nekog prijatelja gdje dva američka generala razgovaraju o nekom sofisticiranom oružju za budućnost. Oni pričaju, kao, šta će biti 2035. godine, da će oni napraviti takvo oružje, znači, nije namjera da se ide prema boljem, miru, već prave oružje da ubija. Ali, u čemu je stvar, oni to prave, kao, u odbrambene svrhe. Ne znam kuda ovo vodi. S obzirom da je sada ta nanotehnologija, vjerovatno će praviti nanoatomske bombe i uvlačiti ih u ključaonicu, dodao je Bartulica.
Ne brinite, znate da je kod Lake redovno red ozbilje, red smijeha, pa red potpuno nasumičnih tema, tako da i u ovom podcastu očekujte baš sve ono što vas navodi da ste svakog petka u 20 sati upravo uz podcast Opet Laka i to na www.podcastoslobodjenje.ba te na platformama YouTube, Apple Podcasts, YouTube Audio, Deezer, Spotify, Podcast Index, Amazon Music, TuneIn + Alexa, Podcast Addict, Podchaser, Pocket Casts, Listen Notes i Player FM.
Prethodnu epizodu podcasta Opet Laka u kojoj je gost bio Zoran Kesić, pogledajte OVDJE.