Branko Đurić Đuro: Nadrealiste smo radili stihijski - Živjelo se brzo, bilo je svega - Opet Laka
Glumac, komičar, filmski redatelj, muzičar i, mnogima, omiljeni lik ikad - Branko Đurić Đuro ovog petka stiže u studio podcasta Opet Laka i jasno vam je šta trebate uraditi, udobno se smjestiti i uživati u Đurinim i Lakinim podcast čarolijama.
Pretabirili su dva umjetnika sve od Goražda, preko Ljubljane, do Los Angelesa, Đurinog djetinjstva, dana u školskim klupama, prvim susretima sa gitarom i onim, za koja će se kasnije ispostaviti, da su bili sudbinski.
Tako smo iz razgovora i jedne ozbiljne ture umjetničke kritike o stvaračkom opusu Picassa, Renoira, Van Gogha, Braquea, saznali ko je čuveni “A sad speTakl” beskućnik iz Top liste nadrealista.
- Moj očuh je bio slikar, još uvijek imam dosta njegovih radova. Počeo sam živjeti sa njim kad sam imao 14 godina i odrastao u njegovom ateljeu. Odatle je počela ljubav prema umjetnosti i uz njega sam shvatio kako život u stvari nije toliko ozbiljan. On je bio frik, vjerovatno ga zapravo mnogi znaju - iz Nadrealista onaj lik koji izlazi iz kontejnera i kaže: “A sada speTakl!”, to je on, otkrio je Đuro i prisjetio se koliko je ovaj čovjek bio važan, ne samo za njega, već i za njegovu raju.
- Uvijek je pravio smicalice i to sam pokupio od njega, uvijek smo jedan drugog na neki način “smicali”. On je bio guru u našoj raji. Ako si primijetio, mi u Bombaj štampi jedni druge zovemo “mili”, on je počeo to. Kad mu se neko dopadne od moje raje, on mu kaže “mili” i na taj način dobiješ tu neku titulu. Tako su svi koji su svirali u Bombaj štampi postali mili i dan danas se međusobno tako zovemo, ispričao je Đuro Laki.
Iz rodnog Sarajeva, kako kaže, nema osjećaj da je ikada i otišao, čestu je tu, a ovoga puta upravo povodom snimanja novog albuma Bombaj štampe. Šta se bomba u gori zelenoj, odglumi li se šta? Je li brak mrak?
Kako je iz ratnog Sarajeva “bez dinara” otišao u Sloveniju, o cimerskim danima sa Lošom, poznanstvu sa Davidom Lynchom, o Draženu Ričlu, počecima sa Neletom, Zenom, Šiberom, ludilu koje je vladalo 80-ih, klaustofobiji, meditaciji, vojničkom grahu i scenariju koji ga je vratio u glumu, slušajte i gledajte u novoj epizodi podcasta Opet Laka na www.oslobodjenje.ba te na platformama Apple Podcasts, YouTube Audio, Deezer, Spotify, Podcast Index, Amazon Music, TuneIn + Alexa, Podcast Addict, Podchaser, Pocket Casts, Listen Notes i Player FM.
Prethodnu epizoda podcasta Opet Laka u kojoj je gost bio Amir Vuk Zec, možete gledati OVDJE.