Bakir Nakaš: Moj brat je bio u SDA da zaštiti bolnicu od njih - U kontru sa Draganom Markovinom
Sa Bakirom Nakašem, čovjekom koji je jedan od simbola života pod opsadom u Sarajevu, pričao je naš Dragan Markovina u posljednjoj "Kontri” ove sezone. Nakaš je bio ratni direktor Opće bolnice "Prim. dr. Abdulah Nakaš" (poznata i kao Vojna bolnica) i čovjek koji je vjerovali ili ne, htio biti taksista.
Sa Markovinom je pričao o tome kako su izgledali posljednji mjeseci uoči opsade u sarajevskoj Vojnoj bolnici i kakvi su tada bili odnosi u Jugoslovenskoj narodnoj armiji (JNA). Govorio je Nakaš i zašto i kada je otišao iz Vojne bolnice te o svom povratku u istu 9. maja 1992. godine, kada je zatekao samo 35 zaposlenika od njih 650 koliko ih je bilo samo nekoliko dana prije.
- Definitivno, bivša vojna bolnica je bila jedna od najrazvijenijih zdravstvenih ustanova u Bosni i Hercegovini. Iz jednog prostog razloga jer je Jugoslovenska narodna armija imala dovoljno novca i nije bilo brige oko toga koliko će šta koštati i koliko će trebati. Imala je dovoljno kadra, imala je jako dobru opremu, jako dobre uvjete za rad. Nažalost, to što se desilo u BiH, taj početak agresije doveo je do toga da je u bivšoj vojnoj bolnici 9. maja, znači kada ju je napustila JNA, ostalo svega 35 doktora. Ja sam bio jedan od njih, ja sam ranije napustio tu ustanovu jer se nisam mogao pomiriti s tim da sjedim i gledam kroz prozor kako padaju granate i ostati hladnokrvan, sjeća se dr. Nakaš, koji priča kako je kao potpukovnik bivše JNA došao u situaciju da je bez posla i prijavio se na biro rada.
- To je malo interesantno, smiješno, da u početku agresije idete na biro i ja imam tu knjižicu koja još stoji. Međutim, sreća je bila, pošto sam ja ranije, prije vojne bolnice, radio u kliničkom centru, u kliničkoj bolnici Koševo i oni su me vrlo rado primili na kliniku za zarazne bolesti. Tako da sam nekoliko dana nakon tog lutanja počeo da radim na klinici. Sve do 9. maja, kad sam čuo da je JNA napustila bolnicu i onda sam se ponovo vratio, sjeća se.
Otkrio nam je i kako je došao na poziciju direktora Bolnice, kakve zalihe je tamo zatekao te kazao kako pretpostavlja da postoje gaze iz perioda JNA koje tamo još uvijek stoje. Razgovarali su i o tome na koji način su u Bolnici iznova stekli povjerenje građana, o odnosima između njih koji su ostali i doktora koji su otišli, o skoro 10. 000 ljudi kojima su u ratu pomogli i oko 2. 000 poroda koje su izveli, nakon što su u bolnici organizirali i ginekološki odjel.
Zatim o okolnostima u kojima je pod pritiskom politike smijenjen, o tome zbog čega nikad nije htio prihvatiti izravni politički angažman, dok je njegov brat Abdulah Nakaš, po kojem danas Opća (Vojna) bolnica i nosi ime, bio član SDA.
O obavljanju specijalizacija u ratnom periodu kao i o onome kada je vodio Savez antifašista u Bosni i Hercegovini slušajte i gledajte u novoj epizodi podcasta U kontru sa Draganom Markovinom ove subote u 21 sat na www.podcastoslobodjenje.ba te na platformama YouTube, YouTube Audio podcast, Apple Podcasts, Deezer, Spotify, Podcast Index, Amazon Music, TuneIn + Alexa, Podcast Addict, Podchaser, Pocket Casts, Listen Notes i Player FM.
Prethodnu epizodu podcasta U kontru sa Draganom Markovinom u kojoj je gost bio Vahidin Preljević, pogledajte OVDJE.