Almin Zrno: Kada su zapalili Vijećnicu kao da sam ja gorio iznutra - U kontru sa Draganom Markovinom
U novoj epizodi podcasta U kontru sa Draganom Markovinom ugostili smo fotografa Almina Zrnu, koji je podijelio priču o svojim fotografskim počecima u Foto-kino klubu i o svom fotografskom angažmanu za vrijeme Olimpijskih igara u Sarajevu 1984. godine.
Nešto poslije, Zrno mijenja karijeru te uplovljava u muzičke vode. Bio je član prve postave grupe Merlin, a nakon što ga je Amir Bjelanović Tula otjerao iz grupe, dobio je ponudu da svira u Nervoznom poštaru, nakon čega osniva i vlastiti band.
Rat je obustavio planiranu turneju njegovog novog banda i ko zna gdje bi završila njegova muzička karijera da se nije dogodila agresija na BiH.
Govorio je Zrno i o odnosu mahale i grada u Sarajevu i zbog čega se za vrijeme rata odlučio vratiti fotografiji. Ko mu je savjetima i opremom u tome pomogao?
Riječi je bilo i o njegovom radu u medijima, u Avazu i Danima, zbog čega mu se otvorio prostor na fotografskoj sceni Sarajeva.
- Do te monografije se ne bi došlo da nije bilo, prije svega, Envera Hadžiomerspahića i čitave te energije koja je kolala gradom poslije kraja opsade i rata. Tu govorim o tim ljudima koje bilo gdje da ih na zemaljskoj kugli staviš, oni bi ravnopravno stajali sa umjetnicima ili misliocima tih zemalja. I Enjo je jedan od njih. Njegova vizija, projekt Ars Aevi je nešto što je... Ne znam koju riječ da upotrijebim. Ja samo molim sve činioce ovog društva da omoguće da se konačno desi taj muzej. Pa da ta djela, koja su umjetnici svijeta donirali za Sarajevo, zaista nađu svoj dom i mjesto gdje bi svjedočili tome čemu treba da svjedoče. Enjo je bio taj koji nam je doveo Janisa Kunelisa 2004. u razrušenu Vijećnicu. Vijećnica je moj komšiluk. Ja sam u ratu bio na obroncima Trebevića i svaki dan sam gledao taj objekat, trenutak kad je zapaljen, bio je kao da sam gorio iznutra. To sam gledao odozgo, nisam mogao ništa da uradim jer sam imao drugi zadatak. Nisam se bavio fotografijom tada jer sam bukvalno s puškom bio. Jedan od prvih ulazaka u Vijećnicu je bio nešto prije dolaska Janisa Kunelisa, jer nisam imao snage da ranije uđem unutra. Jednostavno, ne mogu da objasnim susret sa tom vrstom boli. Međutim, kad je počelo da se priča o dolasku Janisa Kunelisa, jer već su se tu događali raznorazni okrugli stolovi i promocije projekta, ja sam ušao u Vijećnicu. Taj sudar sa tim skeletom koji je unutra bio bolan, a istovremeno energija tog mjesta je isijavala. To je nevjerovatno, kazao je Zrno.
Zrno je u razgovoru sa Draganom Markovinom, između ostalog, govorio o svojoj monografiji o sarajevskoj Vijećnici, te se prisjetio trenutaka kada je ona nastajala, a o svemu tome možete slušati i gledati ove subote u 21 sat na www.podcastoslobodjenje.ba te na platformama YouTube, YouTube Audio, Apple Podcasts, Deezer, Spotify, Podcast Index, Amazon Music, TuneIn + Alexa, Podcast Addict, Podchaser, Pocket Casts, Listen Notes i Player FM.
Prethodnu epizode podcasta U kontru sa Draganom Markovinom u kojoj je gost bio Igor Štiks, pogledajte OVDJE.