Zašto ne glasamo za žene u politici?
Prema popisu stanovništva iz 2013. godine, žene predstavljaju oko 51 posto stanovništva Bosne i Hercegovine. Međutim, one su, kako u društvu tako i u politici, nedovoljno zastupljene. Veće učešće žena u politici bilo bi korisno za društvo u cjelini, ne samo za žene. Zastupljenost žena u politici i izborima, bilo kao kandidatkinjama, glasačicama ili pristalicama stranke, je demokratski princip koji osigurava da se politička pitanja riješavaju na adekvatan način.
Još jedni lokalni izbori su pred nama, a samo 29 žena je ove godine u trci za pozicije (grado)načelnica. Neko će reći: Kako samo? Pa od ukupno 385 kandidata za ove čelne pozicije, zar 29 nije samo? I u smislu odbornica, imamo 42 posto žena, ali prilično nevidljivih, zar ne?
Gdje su žene i gdje im je mjesto u politici? Koja je naša odgovornost u tom što nas nema?
Sutra za Oslobođenu govore Adela Gosto, vijećnica u Gradskom vijeću Grada Mostara i predsjednica komisije za ravnopravnost spolova, Lejla Mamut, programska službenica za pitanja rodne ravnopravnosti i mladih u Misiji OSCE-a, te Jasmina Čaušević, istraživačica koja se bavila istraživanjem na temu štetnih sadržaja tokom izbora 2022. baš u kontekstu žena.
Podcast Oslobođena slušajte i gledajte ovog četvrtka u 20 sati na www.podcastoslobodjenje.ba te na platformama YouTube, YouTube Audio, Apple Podcasts, Deezer, Spotify, Podcast Index, Amazon Music, TuneIn + Alexa, Podcast Addict, Podchaser, Pocket Casts, Listen Notes i Player FM, a u 23.15 sati na O kanalu.
Ukoliko ste propustili prethodnu sezonu podcasta Oslobođena sve epizode možete pogledati OVDJE.