U BiH svako misli da je arhitekta/ Ilustracija/

U BiH su svi arhitekti/Zašto trebamo dodirnuti Miljacku?/ Koje nas licemjerje ubija?

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Adnan Harambasić, arhitekta s međunarodnim iskustvom akumuliranim kroz rad na velikim internacionalnim natjecanjima i projektima, bio je gost nove episode podcasta ''O prostoru sa Zecom i Vukom''. Ovaj rođeni Prijedorčanin je u Norveškoj završio studij i postao jedan od vrhunskih arhitekata.

Nakon 10 godina, koje je proveo kao jedan od tri partnera u A - labu, odlučio je otvoriti ured ahA+ u Oslu i ahA+knAp d.o.o u Sarajevu sa partnerom Kenanom Brčkalijom, sa ciljem da podijeli svoje profesionalno vrijeme i znanje između BiH i Norveške.

image

O prostoru sa Zecom i Vukom

Šta sve guši Sarajevo?

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Adnan Harambasić je u emisiji naglasio neke probleme prostornog uređenja u Sarajevu, među koje spada i prezasićenost automobilima. Istakao je da Sarajevo nije planski građeno za automobile te da to uzrokuje zagušljivost i nerealne gužve na relativno kratkim dionicama, te da je rješenje za taj problem u rukama lokalnih političara koji trebaju imati hrabrost da regulacijama smanje promet automobila u određenim dijelovima grada. 

image

Automobili su veliki problem u Sarajevu/ Senad Gubelić/

Veliki dio automobila u Sarajevu je staro iznad 10 godina i nisu u saglasnosti sa svjetskim normama. Gost je pohvalio nedavne inicijative modernizacije javnog prevoza a čak se pozabavio i idejom djelimične zabrane prometa automobila u centru grada (kao što je to slučaj u mnogim evropskim gradovima) za koju kaže da bi ''preporodila Sarajevo''.

Postoji jedno licemjerje u BiH

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Harambasić je također naglasio veliku razliku u ekološkoj svijesti između EU i BiH, kao i činjenicu da je generalni konsenzus da građani BiH vole svoju prirodu i ponosni su na nju ali to ne pokazuju u praksi.

- Najveća razlika između društva u kojem živim gore i ovdje je pristup prirodi! Ako se nekad iznerviram u kontekstu Bosne i Hercegovine to je kad se mi busamo ''Joj, naša rijeka, naša planina, naše sve'' i onda istovarimo kamion smeća u tu istu rijeku, rekao je Harambasić.

image

Kad bi dodirnuli Miljacku mogli bi i brinuti o njoj/ 

Voditelj Vuk Zec je primjetio da ''iz njega progovara Krajišnik'' zbog, kako kaže, velike povezanosti ljudi iz Bosanske Krajine sa rijekama. Izrazio je žaljenje što su austrougari Sarajlije ''odvojili'' od Miljacke velikim nasipima te konstatovao da moraju naći načina da se vrate svojoj rijeci, što je luksuz koji Prijedorčani definitivno imaju.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Hajd' mi reci Sarajliju tog koji je odveo djecu da se okupaju u Miljacku - nema ga!, rekao je Vuk Zec. - Kad bi je počeli dodirivati onda bi počeli o njoj misliti!, zaključio je.

Svi misle da znaju praviti kuću

U podcastu su se dotakli i teme bespravne gradnje i spomenuto je da samo u Sarajevu postoji preko 60.000 bespravnih objekata. Nakon što je Adnan Harambasić istakao da u udruženju arhitekata u Norveškoj ima 5200 članova, Amir Vuk Zec je donio zaključak da je taj broj u BiH sigurno - mnogo veći!

image

U BiH su svi arhitekti/

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Zamisli koliko je ovdje arhitekata - svak' sebi pravi kuću!, rekao je u šali voditelj Vuk Zec, prepričavajući anegdotu kad se nekim inostranim arhitektima žalio na ''konkurenciju'' koja postoji u BiH.

Još mnogo toga saznajte u novom izdanju ''O prostoru sa Vukom i Zecom''

Da li uopšte trebamo nove zgrade? Ko zapravo radi ono što bi država trebala? Kako izbjeći katastrofu sa sarajevskim vodama? Šta je to što Norveška nema a BiH ima u pogledu arhitekture? Sve su to teme kojima su se pozabavili sagovornici Amir Vuk Zec i Adnan Harambasić u novom izdanju ''O prostoru sa Zecom i Vukom''. Do kakvih su zaključaka došli ovi bh. arhitekti - svakako pogledajte u priloženom!