Trebević - Dnevni boravak Sarajlija
Neopisiv je pogled sa Trebevića na Sarajevo. Opjevano je to u mnogim pjesmama I ispričano u pričama. Sasvim je svejedno, bilo da je snijeg ili vrućina Trebević je jedna od najposjećenijih planina u Bosni I Hercegovini. Na Trebeviću ima mnogo raznovrsnih sadržaja tako da se treba odvojiti i više dana, ukoliko ste turista, da bi se sve obišlo. Ono što posebno privlači jeste čisti zrak.
- Što se Trebevića tiče mi nemamo striktnu sezonu, Trebević je aktuelan tokom cijele godine i možemo reći da je tačna izjava našeg Amira Vuka Zeca, da je Trebević dnevni boravak Sarajlija, kako za dnevni oblizak tako i za noćenje. Pripremamo se, evo već smo na pragu te ljetne sezone, koja je najviša sezona kada je u pitanju BiH turizam, rekla nam je Aida Terezić, direktorica hotela Pino nature Trebević.
Tokom ljetnog perioda najčešće dolaze gosti iz Kuvajta, Saudijske Arabije, Katara i Dubaija, dok su u zimskom periodu to susjedi iz Hrvatske, Srbije I Slovenije. Mnoge stare Sarajlije voljeli su se penjati uz trebevićke padine koje su bile dosta ogoljene jer su mnogi sjekli drveće da bi obezbijedili grijanje za svoju porodicu. Međutim, samo su se rijetki popeli do vrha Trebevića. Zato je među građanima Sarajeva sa velikim oduševljenjem dočekana vijest da će se praviti žičara od Bistrika do Vidikovca. To je mnogo skratilo put do trebevićkog vrha, a prava je atrakcija i istinski doživljaj.
- Što se tiče prošle godine, dotakla bih se malo rezultata poslovanja i brojki koje govore da je žičaru posjetilo 400 hiljada posjetitelja, i zaista smo ponosni na tu činjenicu. Jer svaki turista koji posjeti Sarajevo, posjeti i žičaru, jednostavno smo postali nezaobilazna top turistička destinacija, izjavila je Džena Zeničanin, voditeljica Sektora marketinga i promocije JP Sarajevo.
S obzirom na činjenicu da je Sarajevska žičara u konstatnom pogonu to iziskuje i maksimalnu sigurnost te stalne kontrole i preglede.
- U proteklom period je žičara prošla detaljni pregled i servis. Radilo se na servisu kotornih baterija, to je prva faza servisa To je najveća vrsta servisa od otvaranja žičare u aprilu 2018. Na servisi su učestovale talijanske firme. Također tu je i redovni proljetni servis koji se dešava svake godine od otvaranja pa do dan danas, kazao je Adnan Selimanović, rukovodioc žičare.
Do prvog jula radno vrijeme je od 9 do 19 sati, izuzetak je jedino ponedjeljak kada žičara počinje sa radom od 12 sati. Cijena povratne karte za turiste je 30KM, dok rezidenti u BiH ostvaruju popust, pa je cijena karte 6KM koja uključuje pokazivanje identifikacionog dokumenta. Za vrijeme vjerskih i državnih praznika povratna karta košta 4 KM. Zbog velike popularnosti i posjećenosti zaštićeno područje Trebevića izazov je sačuvati. Na području su postavljenje table sa upozorenjima kako bi se posjetitelji edukovali o tome gdje se nalaze i kako bi se podigla svijest o važnosti zaštite prirode.
Prilog Ajle Kanlić.