Kabil: Apsurdno - Sruše Begovu kuću, Bodiroga izgradi kamp i daju ime Srđan Aleksić - O prostoru
Gost novog izdanja podcasta O prostoru sa Zecom i Vukom je Namik Kabil, filmski redatelj i pisac, autor nagrađivanih drama i scenarija, između ostalog i za igrani film "Kod amidže Idriza" redatelja Pjera Žalice. Autor je romana "Sam", "Amarcord", "Isijavanje", "Yesterday" te "Beskućnik" za koju je ove godine dobio regionalnu književnu nagradu Predrag Matvejević.
Rođen u Tuzli, odrastao u Trebinju, studirao je film u SAD-u na Santa Monica College, Los Angeles City College i UCLA. Njegov igrani film "Čuvari noći" za koji je napisao i scenarij, imao je 2008. svjetsku premijeru na filmskom festivalu u Veneciji, a 2007. godine za dokumentarni film "Informativni razgovori" dobitnik je nagrade "Srce Sarajeva" u kategoriji najbolji dokumentarni film.
Govoreći o tome kako neka umjetnička djela prežive sud vremena, a neka ne, Kabil se dotakao lika i djela Ive Andrića.
- Neke stvari su preživjele vrijeme. Ja sam se bazirao isključivo na stvarima koje su izdržale sud vremena. Preživjele su. Kako kaže Mirko Kovač, tako bezobrazno, a vrlo tačno: “Ko se danas sjeća Milorada Pavića, velikog srpskog pisca. A svi se sjećaju Ive Andrića.” Naravno, zato što je on srpski i bosanski, ali on je bosanski i prije svega, mogu oni da pričaju šta hoće. On je najbosanskiji pisac koji se ikada rodio, koji će se ikada roditi. Zanimljivo je kako su neke stvari preživjele u vremenima, a neke su izlapjele. Pa se sjetiš Pavićeve knjige “Predeo slikan čajem”, sjećaš se ti te pompe, pa “Hazarski rečnik”, kakva je to ložiona bila oko toga. Ne kažem ja da je to manje vrijedno, ali kako je zanimljivo da je to sada negdje skrajnuto. U onoj knjizi koju je napisao Michael Martens o Andriću “U požaru svjetova” ima epizoda kada Jovan Dučić savjetuje mlađeg kolegu Ivu Andrića: “Nemoj, Ivo, pisati o fratrima i o hodžama. Piši o nekim evropskim temama, o stvarima koje se tiču evropskog svijeta, a ne o našim lokalnim.” I onda kaže Martens ko se danas sjeća Jovana? Ko danas čita Jovana Dučića u Evropi? Naravno, Ivo Andrić je bio vanserijski. Nije slučajno to što jeste njegovo ime i njegovo djelo. Mi volimo da ga blatimo i veličamo, zavisno od političkog konteksta i zavisno od političkih namjera, on je bio prije svega svjetski čovjek i svjetski pisac, a usput je i naš. Kraljevina Srba Hrvata i Slovenaca prepoznala je potencijal jednog mladog pisca i postavlja ga za trećeg sekretara ambasade u Vatikanu. Mi 2024. imamo polemiku da li je to naš pisac ili nije naš pisac. To govori koliki smo mi diletanti u jednom nacionalnom smislu, kazao je Namik Kabil.
Da li postoji razlika između doma i kuće? Zašto je Beskućnik naslov njegove pete knjige? Šta znači izraz selfbegenisanje? Govorio je o Trebinju i ambijentu u kojem je odrastao, o životu u Americi u kojoj je proveo devet godina, o srušenoj Begovoj kući, Srđanu Aleksiću, a o svemu tome slušajte i gledajte ove nedjelje u 21 sat na www.podcastoslobodjenje.ba te na platformama YouTube, Apple Podcasts, YouTube audio, Deezer, Spotify, Podcast Index, Amazon Music, TuneIn + Alexa, Podcast Addict, Podchaser, Pocket Casts, Listen Notes i Player FM.
I ove nedjelje, kao generalni sponzor podcasta, sa nama je kompanija Wienerberger koja će vam pomoći da uz premium rješenja za gradnju izgradite život kakav želite i da dom postane vaše najdraže mjesto.
Prethodnu epizodu podcasta O prostoru sa Zecom i Vukom možete pogledati OVDJE.