Šta nam znači povratak Trumpa u Bijelu kuću: Hoće li se okrenuti Sarajevu ili Beogradu?
Trumpov slogan “Učinimo Ameriku ponovno velikom” bio je primamljiv za vrlo uticajne ultrabogate tehnološke kompanije koje imaju vlastite ideje o tome kako vratiti Ameriku na najviši pijedestal. Ekonomisti tvrde da će neke od mjera koje je Trump najavio gotovo sigurno dovesti do ponovne inflacije, problema koji je potopio Joea Bidena.
Nove i veće carine odmah će povećati troškove života, a svaki ozbiljan pokušaj privođenja i deportacije 11 miliona imigranata bez dokumenata stvorit će novi problem nedostatka radne snage, posebno u poljoprivredi, građevinarstvu, kao i u distributivnim centrima.
Infrastruktura
Isto tako, rezanje administracije na način na koji to zamišlja Elon Musk i Vivek Ramaswamy, kroz novi Odjel za efikasnost vlade (DOGE), izbacio bi veliki broj Amerikanaca na ulice. Oni koji govore u ime Silicijske doline također sanjaju o pokretanju umjetne inteligencije kako bi povećali produktivnost, a time i zaradu niskokvalifikovanih radnika.
Prisjetimo se zahtjeva Donalda Trumpa iz prethodnog mandata - ultimativno je tražio povećanje izdvajanja za odbranu u evropskim zemljama, ali i povećanje konzumacije američkih energenata u Evropi, uz stalno insistiranje na razvoju energetske infrastrukture u tom smjeru. Promjena sigurnosne paradigme se, doduše, dogodila.
Ono što se, također, dogodilo u međuvremenu, jeste početak značajnije konzumacije američkih i savezničkih energenata nakon sankcija i fizičkih sabotaža trasiranih energetskih puteva iz Rusije, pa su tako američke kompanije, uz norveške, postale najveći izvoznik prirodnog plina u Evropu. U tom smislu intenziviran je i razvoj energetske infrastrukture za prihvat energenata koji je započeo upravo u prvom mandatu Donalda Trumpa, od čega je početak izgradnje terminala za ukapljeni plin na Krku samo jedan od primjera.
Nalazimo se, dakle, u sasvim novom kontekstu koji je u prošlom mandatu namjerno ili ne, bio tek naznačen. Deglobalizacija (čitaj deamerikanizacija) uzrokovana je pojavom nekoliko konkurenata SAD-a, od kojih je najveća Kina, a najnostalgičnija Rusija, na globalnom šahovskom polju. A deglobalizacija, pojava konkurentskih imperija, uvijek donosi ekonomsko i sigurnosno izazovno vrijeme.
Nove dimenzije ratovanja (ugrožavanje podvodnih komunikacijskih i energetskih kanala), najavljene hladnije zime mogle bi američke energetske interese dovesti do novog levela. U tom smislu očekivati je dalji pritisak na ruske energente. Zbog izuzetaka na eurosankcije koje su neke zemlje poput Mađarske i Slovačke izborile usljed specifičnosti svojih ekonomija i energetskih sektora, ali i zbog odsutnosti sankcija na ruski ukapljeni plin, nedostajuće potrebe Evrope iznose blizu jedne petine ukapljenog plina i ugljikovodika.
Ako se dogodi pad snabdijevanja, doći će do rasta cijena, ali i povećanja uvoza iz SAD-a i zemalja saveznica. Atlantik je jedan od rijetkih, ako ne i jedini, pravac lanaca snabdijevanja Evrope koji nije pod teretom vanjskopolitičkih i sigurnosnih izazova, za razliku od pravaca iz Rusije, Crvenog mora i stalno odgađanog tinjajućeg konflikta oko Sjevernog pola.
Prilagođavanje
Bojaznost hrvatskih i bosanskohercegovačkih posmatrača o tome kako će se Trump više okrenuti Beogradu i Budimpešti nego prema Sarajevu i Zagrebu, u ovim okolnostima je također pretjerana. Uprkos Trumpovim porodičnim investicijama u Beogradu, čini se kako će Vučić i Orban novoj američkoj administraciji vrlo teško objasniti početak gradnje Janafovog konkurenta, proizvođača naftovoda Družba, u partnerstvu sa ruskim kompanijama, ali i veliku izloženost ključnih infrastrukturnih projekata u obliku kineskog državnog kapitala.
Zbog toga će promijenjene okolnosti značiti i prilagođavanje američkih interesa čija je politika nužni servis.
Poznato je da su projekti Jadranski naftovod i Terminal za ukapljeni plin na Krku, pa i budući projekat vodikovoda označeni kao strateški od Evropske unije. Oni su garancija strateškog, energetskog, političkog i obrambenog saveza sa liderom zapadnog bloka. Nužna potreba priključka naše zemlje na taj južni krak, na čemu insistira i američka administracija, ne donosi samo energetsku konkurentnost već i veoma bitnu stratešku sigurnost. Stoga je realizacija ovog projekta važnija i od same alternative, jer donosi sigurnost energetskog saveza.