Promjene seta fiskalnih zakona do kraja ljeta? - "Problem su reforme koje zahtijevaju malo ozbiljniji rad"

Kraljević i Nermin Nikšić/
Toni Kraljević i Nermin Nikšić ostaju optimistični
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Reforma seta fiskalnih zakona u Federaciji BiH, odnosno nova zakonska rješenja mogla bi se naći u redovnoj parlamentarnoj proceduri do kraja kalendarskog ljeta. To je najnoviji rok koji su odredili u Vladi Federacije BiH.

Prijedlog ili nacrt

Naime, zamjenik premijera FBiH i federalni ministar finansija Toni Kraljević informirao je članove Vlade FBiH o radu na setu zakona, istaknuvši da su do sada poduzete ključne aktivnosti na izradi sveobuhvatne fiskalne reforme u Federaciji BiH.

Ako su zakoni u formi prijedloga, mogli bi uskoro pred parlamentarce, a u formi nacrta teško, kaže Hadžić

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Premijer FBiH Nermin Nikšić i ministar Kraljević optimistično su objasnili da set fiskalnih zakona uključuje optimalna rješenja za postizanje tri cilja, a koja podrazumijevaju poboljšanje standarda radnika, rasterećenje privrednika, te zadržavanje fiskalne stabilnosti. No, prema riječima ekonomskih stručnjaka, teško da ova rješenja mogu biti u parlamentarnoj proceduri do kraja ljeta, što zbog godišnjih odmora, što zbog zaobilaženja struke.

Faruk Hadžić, dekan na Fakultetu za ekonomiju Sveučilišta SSST i ekonomski ekspert, kaže da sve zavisi od toga u kojoj formi će se naći ova rješenja. Ukoliko su u formi prijedloga, mogla bi uskoro biti u parlamentarnoj proceduri, ali ukoliko su u formi nacrta, e to je već nešto drugo.

Profesor i ekonomski stručnjak Izudin Kešetović nije baš optimističan kad su rokovi u pitanju. A prema njegovom mišljenju, rokovi su opet najmanji problem.

- Veći problem su reforme koje zahtijevaju malo ozbiljniji rad i veću kompetenciju kad je ova oblast u pitanju. Postoje ekonomske zakonitosti. Stoga je bitno u donošenju odluka tražiti znanje ljudi koji mogu da im kažu u čemu je problem. Pitati struku. A oni je ne pitaju. To i jeste problem, tvrdi profesor.

Manjak discipline

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Danas niko ne izdaje račune, a pričamo o nekom sistemu, ističe Kešetović

Njegov savjet i uputa je da prvo što moraju uraditi jeste prekinuti praksu neplaćanja doprinosa.

- Svi privredni subjekti koji ne plaćaju moraju ići u stečaj. Znači, napraviti restrukturiranje preduzeća. Ne može se raditi ništa ukoliko vam je finansijska nedisciplina prisutna. Opšti je nered u fiskalnom i finansijskom sistemu. E, tu morate poduzeti mjere, znači, nema oslobađanja nikome, svi moraju plaćati porez. Svi plaćaju doprinose. To je pravna fiskalna disciplina. Mi moramo imati račun i fakturu, danas niko ne izdaje račune, a pričamo o nekom sistemu, ističe Kešetović i dodaje da, čim nema fiskalne discipline, nema ni reformi.

- Niko ne izdaje račune, inspekcija ne radi svoj posao i dalje da ne nabrajam. Znači, moraju obezbijediti rast javnih prihoda po osnovu fiskalne discipline. To su fiskalni ciljevi. Također bi trebali smanjiti za najmanje 10 posto poreska opterećenja i razmišljati o novom modelu finansiranja zdravstva. Ovo što mi imamo sa zdravstvom, to je najveća dubioza. Niko ne plaća ništa, zato je zdravstvo katastrofa, kaže Kešetović.